• $8,2502
  • €10,0416
  • 485.522
  • 1441.33
26 Kasım 2015 Perşembe

Bilinen ama söylenemeyen gerçek

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Lafı evirip çevirmeye gerek yok. Eğri oturup doğru konuşalım. Türkiye’ye ve Türkiye’nin menfaatlerine karşı açık bir Rus saldırısı vardı. Ruslar, burnumuzun dibinde operasyon düzenliyordu.

Bayır Bucak Türkmenleri üzerinden çatışıyorduk onlarla…

Ruslar, o bölgedeki masum insanları vuruyorlardı. Esad rejimi ile işbirliği yapıp Türkmenlerin üzerine ölüm yağdırıyorlardı. Biz ise o masumları destekliyorduk.

Eğer Ruslar böyle bir operasyonun içinde olmasalardı… Eğer göz göre göre ve göstere göstere uçaklarıyla Türkmenleri katletmeselerdi… Eğer Türkiye’nin menfaatlerini hedef almasalardı…
Uçakları da düşmezdi, böyle bir sıkıntı da yaşanmazdı.

Daha da ileri gidelim, sınırlarımızı 3-5 defa değil, 100 sefer de da ihlal edebilirlerdi. Zaten hava sınırlarımızı açardık onlara. Her türlü desteği de verirdik. Hatta birlikte bile hareket edebilirdik. Tabii, gerçekten mesele DAEŞ’le mücadele olsaydı!

Ama değil. Ruslar, DAEŞ’i bırakıp suçsuz, günahsız insanlara saldırdılar. DAEŞ’le mücadele eden Türkmenleri hedef aldılar. Türkiye’nin onları desteklediğini bile bile üzerlerine bomba yağdırdılar.

Putin, şimdi de kalkmış, “Arkamızdan vurulduk” diyor. Hiç sıkılmadan yaşananları ajite etmeye çalışıyor.
Yetmiyor, olayı çarpıtıp Türkiye’yi terör destekçisi olarak göstermeye çalışıyor. Oysa ortada bir terör destekçisi varsa, o da Rusya. DAEŞ’i bırakıp, onunla mücadele eden gruplara saldırıyor. Suriye rejiminin uyguladığı devlet terörünü desteklemeye devam ediyor. Bölgede katliamlar yapıyor. Bu tutumuyla da dolaylı olarak DAEŞ denilen terör örgütünün önünü açıyor.

Üstelik, bu konuda sabıkası da var. Sovyetler Birliği döneminde, terörü büyütüp destekleyerek, dünyanın dört bir yanına ihraç ettiğini unutmamak lazım. O dönemde nerede bir terör kampı varsa, arkasında da Rusların desteği vardı.

Şu pervasızlığa bakın…

Suriye’de hem Türkiye’nin menfaatlerini, hem de Bayır Bucak’taki kardeşlerimizi vururken, sınırlarımızı kullanmaya kalktılar.

Hem de bir değil, iki değil, defalarca…

Uyardık anlamadılar. “Yapmayın” dedik, dinlemediler. Kelimenin tam anlamıyla bir “Rus Ruleti” oynadılar. Birincisinde patlamadı, ikincisinde ateş almadı. Üçüncüsünde de böyle bir sonuç ortaya çıktı.
Yaşanan olaylara bir sorumlu aranıyorsa, Putin’in uzun süreden beri uyguladığı emperyal politikalara, Rus şımarıklığına ve pervasızlığa bakmak lazım.

Sen, benim menfaatlerime saldıracaksın. Hak ve hukukumu ayaklar altına alacaksın. Adeta Türkiye ile alay eder bir tutum içine gireceksin. Yanı başımızda kan ve gözyaşı üreteceksin. Kardeşlerimi vuracaksın…
Sonra da kalkıp, “dostluk ve hançerlenme” gibi ifadeler kullanacaksın.

Hadi oradan!

Bakıyorum da gelinen noktada “ah vah” edip, “şimdi ne olacak” diye karalar bağlayanlar var!..
Ne olacak? Türkiye hak ve menfaatlerini korumaya devam edecek. Elbette burnumuzun dibine kadar gelip bölgeyi dizayn etmeye çalışan Ruslar karşısında diz çökülmeyecek. Başbakan da dün açıkça söyledi:

-Bayır Bucak’ın masum insanlarına saldırılmasına müsaade etmeyiz. Türkiye’nin hukukunu korumak için atılacak adımlardan vazgeçmeyiz.

Buna rağmen, “Ya Ruslar gazımızı keserse ne olur” diyenler dövünmeye devam ediyorlar.
Türkiye’nin egemenliği bu kadar ucuz mu?

Ayrıca Ruslar gaz filan kesemezler. Çünkü işin ucunda tam 21 milyar dolar var. Ruslar gazı keserlerse biz üşürüz elbette ama onlar donarlar! Bizden daha büyük bir sıkıntı içine girerler.

Belki Türkiye’den beyaz et ve yaş meyve-sebze alımını durdururlar. Birkaç benzer adım daha atarlar. Hepsi bu kadar.
Bu arada Türkiye’nin Suriye’deki Rusya ile ilgili dolaylı çatışması da devam eder.

Sonuç olarak…

Türkiye egemen bir devlettir. En az Ruslar kadar da bölgede menfaatleri vardır. Meseleye bu noktadan bakıldığında olması gereken yapılmıştır. Ne yapacaktık, Ruslara teslim bayrağı mı çekecektik?

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor