• $9,4386
  • €10,9782
  • 547.043
  • 1509.74
15 Haziran 2016 Çarşamba

Biz Avrupa’dan daha özgürüz

Hiç mübalağa etmiyorum. Avrupalılar gibi gerçekleri de çarpıtmıyorum. Çok rahatça “İfade özgürlüğü söz konusu olduğunda biz Avrupa’dan daha ilerdeyiz” diyebilirim. Üstelik, bunu sadece ben söylemiyorum, AB Bakanı Ömer Çelik de her fırsatta altını çiziyor.
İspatı da var, belgeleri ortada…
Geçtiğimiz günlerde Hollanda’da Ömer Çelik’le bir araya geldik. AHİM’in Batasuna kararı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Yazdık, ama gündemden dolayı geniş değerlendiremedik.
Herri Batasuna, İspanya’da kurulan ayrılıkçı bir partiydi. Bask Bölgesi’nin İspanya’dan ayrılması için terör olayları düzenleyen ETA’nın siyasi koluydu. Batasuna-ETA ilişkisi, bizdeki HDP-PKK ilişkisine çok benziyordu.
2003 Yılı’nda İspanyol Yüksek Mahkemesi kararı ile kapatıldı. Karara karşı İspanya Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraz da 2004 Yılı’nda reddedildi. Daha sonra konu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürüldü. AİHM ise 2009 Yılı’nda verdiği kararla Yüksek Mahkeme’nin kararını onadı.
Batasuna’nın kapatılma gerekçelerine gelince…
1)Parti sözcüsünün şiddeti öven açıklamalar yapması.
2)Batasuna yöneticilerinin Venezuella’daki ETA mitingine katılmaları.
3)Batasuna’nın, Bask Solyalist Partisi’ne ETA tarafından yapılan tehditleri reddetmesi.
4)ETA teröristlerine belediyeler tarafından ödül verilmesi.
Dikkat edin!.. Bizdeki HDP’nin faaliyetlerine ne kadar da çok benziyor, değil mi? Benziyor, ama Batasuna’nın yaptıkları, HDP’ninkilerin yanında solda sıfır kalır!
Bizimkiler, sadece terörü övüp teşvik etmekle kalmıyorlar. Bizzat kendileri de terörün içindeler. Kimi, teröristleri güvenlik güçlerinden kaçırmaya çalışıyor, kimisi de bizzat silah sevkiyatı yapıyor.
Bizim belediyeler ise, sadece ödül vermiyor. Terörist besliyor, PKK’nın lojistik destek ünitesi gibi çalışıyor. Onların adına hendekler kazıyor; bombalı tuzaklar kurup, insanların katledilmesine yardımcı oluyor.
Avrupalılar, sırf yapılan konuşmalardan dolayı parti kapatıyor, hak oluyor!..
Biz öyle bir şey yapmıyoruz. Kürsü dokunulmazlığını koruyoruz. Buna karşılık, terör teşvikçisi, teröre bulaşmış, kan akıtılmasına destek veren milletvekillerinin yargılanmasının önünü açıyoruz. Bizimkisi ise, “kabahat” olarak değerlendiriliyor.
Şimdi soruyorum: AB Bakanı Ömer Çelik, “Biz ifade özgürlüğü konusunda Avrupa’dan ilerdeyiz” derken haksız mı? Elbette değil. Bunlar, hakka riayet eden, vicdanı olan herkesin altına imza atacağı sözler.

***

AHİM’in Batasuna kararı da, Fransa’nın son günlerdeki uygulamaları da, Almanya gibi ülkelerin yaptıkları da ortada…
Terör söz konusu olduğunda, atabilecekleri adımların sınırı yok!
Bize ise, “Birlikte hareket edeceksek, Terörle Mücadele Kanunu’nu değiştireceksiniz” dayatmasında bulunuyorlar.
Niye, bizim terörle mücadele etmeye hakkımız yok mu? Onların insanları değerli de, bizimkiler insan değil mi?
Bunun adı çifte standart, ilkesizlik, riyakarlık, kötü niyet, hatta Türkiye ile göz göre göre dalga geçmektir!
İşte bu yüzden dün Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Grup Toplantısında kürsüye çıktı, Avrupalılara “bir dakika” dedi:
-Bize “Terörle Mücadele Kanunu’nu esnetin” diyorlar. “Bırakın adamlar rahat çalışsın” demeye getiriyorlar. Böyle dostluk olur mu?
Ardından da ekledi:
-Bu şartlar altında asla ve asla değişiklik olmaz. Bunun sonucu vize muafiyeti olsa da. Varsın orada kalsın.
İşte, Türkiye’yi getirdikleri nokta bu!
Oyun bitti artık.
Süslü lafların yaldızları döküldü. Kimseyi kandıramıyorlar. Amiyane tabiri ile “yemiyor”, sırıtıyor söyledikleri.
Başbakan’ın dediği gibi Türkiye artık eski Türkiye değil! Ne “Acele edelim, Avrupa treni kaçıyor” diyen Mesut Yılmaz var. Ne de parmağını ileri uzatıp “Haydi Türkiye ileri” diyerek toplumu kandıran Tansu Çiller Başbakan.
Artık, Çiller döneminde girdiğimiz ve aleyhimize çalışan Gümrük Birliği’ni bile sorguluyoruz. Başbakan, “Gümrük Birliği’ni yeniden ele almanın zamanı geldi” diyor. Avrupa’ya “Sözlerinizi tutun” çağrıları yapabiliyor.
Avrupa, bundan sonra karşısında o eski ezik Türkiye’yi zor bulur! Ayrıca, kendi içinde Alamancı” da kalmadı artık, “Avrupalı Türkler” oldu onlar!
Avrupa bu gerçeği ya görecek, ya görecek. Yok bunun bir başka yolu.

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a geldi

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek