• $32,5025
  • €34,7457
  • 2479.42
  • 9530.47
3 Nisan 2024 Çarşamba

Bitti

Evet, oylar ortaya çıktı, sonuçlar kesinleşti. Bunun tartışılacak bir tarafı yok. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu yüzde 50'den fazla oy aldı. Ankara'da Mansur Yavaş'ın aldığı oy da yüzde 60.

Sakın yanlış anlaşılmasın, "Yanıldık biz, hata yaptık" deniyorum. Bir gecede görüşlerim değişmedi. Seçim öncesinde bütün yazdıklarıma, söylediklerime ve yaptığım eleştirilerin arkasındayım. Ama sonuç bu oldu ve kabul etmek zorundayız.

İstanbullu, Murat Kurum'u istemedi, Ekrem İmamoğlu dedi. Eyvallah, diyecek bir şey yok. Ancak, İstanbul'un da çözüm bekleyen çok ciddi sorunları var. En başta da eli kulağında olan deprem geliyor. Bunu ben söylemiyorum, bilim adamları diyor.

Biraz erken, biraz geç; gaeldi, geliyor. Murat Kurum'un bu konuda çok ciddi projeleri vardı. Geçmişinde de bir başarı hikâyesi ve birikim! Olmadı, seçmen İmamoğlu'na yöneldi. Bu tercih, iki anlama gelir. Birincisi seçmen konuyu hafife alıyor. İkincisi de çözümün İmamoğlu tarafından gerçekleştirileceğini düşünüyor. Hafife alanlar için söylenecek söz yok. Ama ciddiyetle yaklaşanların vakit geçirmeden İmamoğlu'nu sıkıştırmaları gerekir.

Bu çok ciddi ve hayati bir konu: Bir önceki dönem olduğu gibi deprem bütçesini kısıp, reklam bütçesini artırmakla olmaz. Çünkü geliyor, yaklaşıyor gelmekte olan!

***

Aynı durum, Mansur Yavaş için de geçerli...

Turgut Altınok'un projeleri ve geçmişte ortaya koyduğu icraatlar vardı, Adeta bir proje bankasıydı. Seçmen buna rağmen Yavaş'a yüzde 60 oy verdi. Demek ki, ona güvendi.

Durum bu olduğuna göre, dikkate takip edip sorunlarına çözüm bulunması için sıkıştırması gerekiyor. En önemlisi de Altınok'un olmayan, abartılan mal varlığı üzerinden bir tepki ortaya koydu seçmen. Bu durumda Mansur Yavaş'ın attığı her adımı izlemesi gibi bir sorumluluğu var.

Bakın büyük projelerden bahsetmiyorum. Ankara'da yılan hikâyesine dönen bir mazgal temizliği meselesi bulunuyor. Normal bir yağmurda bile ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Madem seçmen oy verdi, en azından bu konuyu sıkı bir şekilde takip etmesi gerekiyor.

***

Benim için sorun olmasa da sokak hayvanları meselesi, Türkiye'nin her yerinde ciddi tartışma konusu. Belediyelerin sorumluluk alanında bulunuyor. Yılan hikâyesine döndü artık ve çözülmesi gerekiyor.

Gerekirse kanuni bir düzenleme yapılmalı ve konu gündemden çıkarılmalı. Sokakta yaşayan hayvanlar için barınak değil ama rahat yaşayacakları doğal yaşama alanları oluşturmak çok mu zor? Böyle bir adım atılması halinde hem onlar mutlu olur, hem de onlardan rahatsız olan insanlar. Isırılan, parçalanan, korkup kaçan, araçlar altında kalan insanlar da gündemden kalkar.

Ama herkes sorumluluktan kaçıyor. Pek çok belediye de topu taca atıyor.

Hiç olmazsa bu dönem bu sorun gündemden kalkmalı. Gerekirse Meclis harekete geçmeli, sınırları çizilmiş, kimsenin sorumluluktan kaçamayacağı ve topu taca atamayacağı net düzenlemeler yapmalı.

Evet, bitti artık. Kısır siyasi tartışmalar bir tarafa bırakılmalı, artık herkes vatandaşın sorunlarına eğilmeli.

Seçilen belediye başkanları da işe koyulup aldıkları oyun karşılığını vermeli!

<p>Beyoğlu'nda çalıştığı bir mekandan ayrılarak başka mekanda işe başladığı için eski patronlarının

İstanbul'da işi bırakan DJ'ye silahlı saldırı kamerada

Türkiye'de il olmaya aday ilçeler belli oldu! İstanbul'dan üç ilçe var

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi