• $28,9404
  • €31,2614
  • 1878.37
  • 8057.42
21 Haziran 2023 Çarşamba

Birlikte kaybediyorlar

Faturayı O'na yüklüyorlar, ama sadece Kemal Kılıçdaroğlu değil kaybeden. Hep birlikte kazanacaklardı, ülkeyi birlikte yöneteceklerdi. Olmadı, aslında hep birlikte kaybettiler.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, kendini ispat etmiş bir isim. 2014 Yılından bu yana bütün seçimleri en az hata payı ile bildi. Son Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını da neredeyse 12'den vurdu. Dün bir süre sohbet ettik, ilginç tespitlerde bulundu:

Önce Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'tan başlayalım. Daşdemir'e göre, "Şöyle uçarlar, böyle kaçarlar" denildiği dönem bile bir algı kampanyasının ürünüydüler. İkisinden biri Cumhurbaşkanı adayı olsaydı, en iyimser bir bakışla sonucu yarım ya da bir puan etkilerdi. Hezimet yine aynı olurdu.

Önceleri çok şişirildiler. Ancak, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu adı güçlenince, arkalarındaki rüzgâr kesildi. Kemal Bey'in oldukça altına düştüler.

Nitekim sahaya indiler, ellerini değil gövdelerini taşın altına koydular. Seçim kampanyasının görünen yüzü oldular. Hiçbir işe yaramadı.

Kılıçdaroğlu ile birlikte onlar da kaybettiler.

***

Bugün de çok güçlü oldukları söylenemez. Daşdemir'in, İstanbul'da bazı örnek yerlerde yaptığı yoklamalar, İmamoğlu'nun aradan geçen süre boyunca 10 puan aşağı düştüğünü gösteriyor.

Ankara'da da durum farklı değil. Mansur Yavaş'a verilen destekte ciddi düşüş var.

Her iki isim de bugün seçim olsa ve karşılarına etkili bir isim doğru söylemlerle çıksa kazanamaz. Oysa, Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu, hem Ankara, hem de İstanbul'da Erdoğan'dan fazla oy aldı. Bu verilerden hareket ederek, Kılıçdaroğlu'nun, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'tan daha etkili bir figür olduğu bile söylenebilir.

İşte seçim sonrası böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Herkes Kılıçdaroğlu'na yükleniyor, İmamoğlu ile Yavaş ise zafer kazanmış birer komutan edası ile ortalıkta geziyor. Kamuoyu araştırmaları ise, birlikte kaybettiklerini gösteriyor.

***

Bir başka rakam daha vereyim. Yine Optimar tespitlerine göre, bir yıl önce yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, İmamoğlu'nun İstanbul'daki destek oranı yüzde 63'tü. Bugün ise yüzde 48'e kadar düşmüş durumda.

Kendisine başlangıçta tanınan hoşgörü erimiş, aldığı avansı yok etmiş. Yaşanan tartışmalar daha da aşağı çekecek.

İyi Parti'ye gelince...

Artasındaki seçmen desteği bir ara yüzde 6'lara kadar düştü. Sonra biraz toparlandı, ama peş peşe gelen istifalar ve parti içinde yaşanan tartışmalar, yeniden düşüş eğilimine girdiğini gösteriyor.

İyi Parti kan kaybettikçe, Meral Akşener de seçmen nezdinde itibarını yitiriyor. Daşdemir, "İyi Parti birkaç yıl içinde çözülür" diyor.

Bence de öyle.

***

Tablo ortada. Uydurmuyor, kendini ispat etmiş bir kamuoyu araştırma şirketinin sahadan edindiği verileri paylaşıyorum.

Buna rağmen, televizyonlardaki konuşmaları izliyor ve yazılan yazıları değerlendiriyorum. Helen bazı çevrelerin bütün olan biteni gerçekçi bir şekilde değerlendiremediklerini görüyorum.

Baksanıza, halkın desteğini çektiği kişiler hâlâ "kurtarıcı" olarak gösterilmeye çalışılıyor!

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 60'ıncı günde devam ederken, Hamas'ın silahlı kanad

Kassam Tugayları işgalci İsrail askerlerinin içine sızdı

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı