• $17,027
  • €17,5317
  • 983.673
  • 2394.73
28 Şubat 2018 Çarşamba

Bırakın boş lafları işte gerçek…

Çevremizde ve dünyada neler olup bitiyor? Türkiye ne yapıyor, ne yapmak istiyor ve nereye doğru gidiyor? Bölgemizdeki gelişmelerin altındaki gerçekler neler?..

Görmeyenler, göremeyenler ve hatta görmek istemeyenler var bunları. Bazıları ise, özellikle kafaları karıştırıp, gerçekleri çarpıtmaya çalışıyor.

Şimdi kullanacağım ifadeler bazılarını çok rahatsız edecek. Tepki gösterenler olacak. Abuk sabuk cevaplar verenler ortaya çıkacak. Ama gerçek bu:

Mustafa Kemal’in hayalleri gerçekleşiyor bugün!

Evet, kendisine “Atatürkçü” adını verenler, cehalet dolu, temelsiz, tutarsız, istismar yüklü sözler söyleyip, eleştirilerde bulunadursun…

“Mustafa Kemal Paşa’nın hayalleri gerçekleşiyor” sözünün altını bir daha kalın çizgilerle çiziyorum. Çünkü, yıllar önce kendisi söyledi bunu:

Tarih: 6 Mart 1922…

TBMM’de, İngilizlerin bölgemizde yürüttükleri operasyonlar ve özellikle işgal altında tuttuğu İslam ülkelerinde uyguladığı sömürgeci politikalarla ilgili “gizli görüşme” yapılıyor. Mustafa Kemal Paşa kürsüye çıkıp, “ezeli düşman” olarak değerlendirdiği İngilizlerle ilgili olarak aynen şu ifadeyi kullanıyor:

-Eğer karşılarında güçlü bir Türkiye bulunsaydı, İngilizlerin bugünkü siyaseti mevcut olmayacaktı.

Yani…

Konuşmanın bütününe bakıldığında, Atatürk “Bölgemizde bu kadar rahat at koşturamayacaklardı” demek istiyor, İngilizler için. “Güçlü olsaydık, onları durdururduk, engellerdik” anlamına gelen sözleri peş peşe sıralıyor.

Aradan yıllar geçiyor. İngilizlerin bölgeden çekilmesiyle oluşan boşluğu Amerika dolduruyor. 1964 Yılına gelindiğinde bıçak kemiğe dayanıyor ve TBMM’de Rum zulmünü sona erdirmek için Kıbrıs’a askeri hareket yapma kararı alıyoruz.

Ama yapamıyoruz. Yaptırmıyor Amerika.

Dönemin ABD Başkanı Johnson, Ankara’ya tehdit dolu bir mektup gönderiyor. Böyle bir adım atarsak, başımıza gelecekleri tek tek sıralıyor. İsmet İnönü, risk alıp gereken adımı atamıyor.

Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Amerika’nın karşısında güçlü bir Türkiye yok. O yüzden de Washington bölgemizde dilediği siyaseti uyguluyor.

***

Şimdi, bugünkü Türkiye’ye bir göz atalım…

Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ABD “yapamazsınız” dedi. Bizi engellemek için her türlü yolu denedi.

Ama yaptık!

Afrin Harekatı’na da karşı çıktı. Bu adımı atmamamız için bize sözler verdi, yalanlar söyledi. Sürekli olarak oyalama taktiği izledi. “Bırakın YPG’yi, dikkatinizi DEAŞ’a odaklayın” dedi. Hatta aba altından sopa bile gösterdi.

Ne oldu, ne değişti? Sonuç ortada: Türkiye, ABD’ye rağmen operasyonu başlattı; Afrin’de temizliği sürdürüyor. Durdurmamız için zaman zaman söylenen sözler de bir kulağımızdan girip, diğerinden çıkıyor.

Biz, artık BM’de ABD’nin karşısına dikilip, dünyayı da arkamıza alarak, Kudüs konusunda aleyhlerine kararlar çıkarıyoruz.

Nasıl yapıyoruz bunları?

Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, güçlü bir Türkiye var artık. O Türkiye’nin başında da Atatürk gibi milli düşünen, çevremizdeki gelişmeleri milli menfaatlerimizi baz alarak değerlendiren bir irade yer alıyor!

***

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, önceki gün kameraların karşısına geçerek bir açıklama yapmıştı. Afrin Operasyonu ile ilgili olarak şunları söylemişti:

-Türkiye ile ABD arasında Afrin bölgesindeki gerilimi azaltmak için diplomatik görüşmeler yürütülüyor.

Dün, Dışişleri Sözcümüz Hami Aksoy’dan cevap geldi:

-Türkiye ve ABD’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde gerilimi azaltma seçenekleri üzerinde diplomatik görüşmeler yürüttüğü iddiası doğru değildir.

Türkiye, dünya kamuoyunun gözleri önünde ABD’ye “yalan söylüyorsun” dedi. Yürüten Afrin Operasyonu’nun kararlılıkla yürütüleceğini herkese ilan etti.

İşte, Atatürk’ün özlemini çektiği Türkiye’dir bu!

O yüzden kimse kimseyi kandırmaya ve kamuoyunu yanıltmaya kalkmasın. Atatürk’ün sözleri ortadadır, gerisi ise boş laftır.

Gerçek Atatürkçüler sevinsin. Çünkü, O’nun 1922 Yılında milletvekilleriyle paylaştığı ve TBMM zabıtlarına geçen hayalleri gerçek oluyor artık!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı