• $16,952
  • €17,5851
  • 984.524
  • 2398.25
19 Ağustos 2018 Pazar

Bir milletin uyanışı

Ak Parti’nin olağan kongresindeydik dün. Ancak, alışılmış siyasi parti kongrelerinden biri yaşanmıyordu. Olağanüstü bir durum vardı. Başta Amerika olmak üzere, bütün dünyanın gözü oradaydı.

Nitekim başta ABD olmak üzere dünyaya verilen mesajlar, kongrenin de yapılan seçimlerin de önüne geçti.

Salona girildiğinde, göze batan iki büyük pankartta neler yaşanacağının sinyalleri veriliyordu zaten. Biri içe yönelikti:

“Biz, millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik.”

Diğerinde ise dünyaya sesleniliyordu:

“Kararlı bu dava, Türkiye’den Dünya’ya, kısık seslerin sesi olmaya.”

Bu kararlılık, “One münit” çıkışı ve “Dünya beşten büyüktür” söylemi ile başladı, devam da ediyor. Son günlerde karşı karşıya kaldığımız saldırıların altında Türkiye’nin bu duruşu yatıyor. Küresel emperyalistler, ciddi hazım sorunu yaşıyor!

***

Dün, eline vurulan ve ekmeği alınan bir Türkiye vardı karşılarında. Uzun yıllar oynadılar bizimde. Dayattılar ve neredeyse istediklerinin tamamına yakınını aldılar.

“Müttefiklik” denildiğinde, hep nalıncı keseri politikası uyguladılar. İlişkilerimizi, sürekli olarak kendi menfaatleri doğrultusunda yonttular.

Nihayet karşılarına bir Erdoğan çıktı ve küresel adaletsizlikleri yüzlerine vurmaya başladı. Her fırsatta “Sizin menfaatleriniz varsa, bizim de menfaatlerimiz var” mesajını gönderdi:

-Üstelik ben aynı zamanda haklıyım.

İşlerine gelmedi, hoşlarına gitmedi bunları duymak. O yüzden de Gezi Olaylarından bu yana her türlü silahı kullanarak saldırmaya başladılar…

Ama bir millet uyandı artık!

O yüzden başaramadılar. Bütün hamleleri boşa çıktı.

Erdoğan, dün kongre konuşmasında, bundan sonra gelecek hamleleri de boşa çıkarma kararlığına vurgu yaptı. Millete “Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedebilirsiniz” sözlerini hatırlattı:

-Biz de onlara diyoruz ki, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz!

Bu sözler yerine ulaştı…

Günlerdir twetler atarak Türkiye’yi tehdit eden, “Bu iş burada kalmayacak” türünden ifadeler kullanan Trump, kullandığı dilin ve çirkin üslubunun hiçbir işe yaramadığını bir defa daha görmüş oldu.

***

Yıllarca siyasi parti kongreleri izledim. Genel başkanlık yarışı olmayan kongrelerde hep yönetime kimlerin gelip, kimlerin gittiğine ve genel başkanların yaptıkları konuşmalarda vatandaşa verdikleri mesajlara bakardık.

Küresel dengelerin oynaması ve Türkiye’nin geldiği noktada, bizim alışkanlıklarımız da alt-üst oldu. Yeniden şekillenen dünyada, Türkiye’nin durduğu yer ve uyguladığı siyaset, Erdoğan’ın küresel mesajlarına odaklanmamıza yol açtı.

Çünkü, meselelere milli gözlükle bakan, teslimiyetçi olmayan, iddialı ve mücadeleci bir Türkiye var artık. Sistem de değişti. Kararları, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan veriyor.

O Erdoğan da…

“Tarihin dolgu malzemesi değil, inşacısı olduğumuzu unutmadık, unutmayacağız” diyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “Dünyayı sömürerek, kendilerine refah kuranlara boyun eğenlerden olmayacağını” söylüyor.

Devam edip, “Zahirde bizi stratejik ortak olarak gösterip, attığı her adımda stratejik hedef olarak görenlere teslim olmayacağımızı” bütün dünyaya ilan ediyor…

Mücadeleden kaçmayacağımıza işaret ediyor…

Zalimler vurdukça boyun eğmeyeceğimizin altını çiziyor.

Öyle görünüyor ki, yeniden bir milli mücadele dönemi başlıyor. Kullanılan araçlar başka başka da olsa, Çanakkale ve Milli Mücadele’den farklı değil! Bana göre Ak Parti olağan kongresinden çıkan en önemli sonuç bu.

Üstelik, ortada bir de “Ya olacağız, ya öleceğiz” kararlılığı da var!

Milletçe önümüzdeki günlerde buna hazırlıklı olmak zorundayız. Zaten uyanan bu millet, uzun süredir uyanık kalmaya alışık olduğuna göre, ortada herhangi bir sorun yok.

Sıkıntılar yaşansa da, bu uyanış ve silkinişin, ülkemiz için hayırlı sonuçlar getireceğine inananlardanım ben.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı