• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
15 Aralık 2021 Çarşamba

Bir dış güç itirafı daha

Çok garip ve acayip bir hal içindeyiz...

Bir yandan, "Yok öyle bir şey, paronaya bunlar" algısını yaymaya çalışıyorlar. Olan biteni gölgelemek ve karartmak için çırpınıyorlar. "Kim bu dış güçler" diye sorup, ciddi bir meseleyi alay konusu etmeye çalışıyorlar.

Hatta Sözcü Gazetesi'nin dün yaptığı gibi "Vay efendim dış güçler" diye manşet atarak suyu bulandırmak için uğraşıyorlar.

Diğer yandan da "dış güç" dediğimiz mecraların sözcülüğünü yaparken yakalanıyorlar. Sözcü'nün bu manşeti attığı gün, Cumhuriyet'ten yeni bir dış güç itirafı daha geliyor.

Dikkatli bakan gözler de görüyor zaten bütün olup biteni.

Dün, Cumhuriyet Gazetesi'nde, Blomberg kaynaklı Ermenistan'la ilgili bir haber yayınlandı. Özetle Ermenistan'la normalleşme adımları atılacağı belirtiliyor. Karşılıklı olarak uçak seferleri düzenleneceği ve elçiler atanacağından bahsediliyor.

Blomberg, "Türkiye'nin sürpriz dönüşü olarak" değerlendiriyor bunu. Cumhuriyet de internet sayfasına taşıyarak alet oluyor. Oysa, ortada garipsenecek bir durum yok. Türkiye, ben bildim bileli Ermenistan'a zeytin dalı uzatıyor. "Bırak bu hasmane dış politikayı" çağrıları yapıyor. Erivan'ın çıkarlarının Türkiye ile iyi geçinmekten geçtiğini söylüyor. Yetmiyor, tahıl yardımı yapıyor. Her türlü iyi niyeti sergiliyor.

Bütün bu gerçeklere rağmen, Blomberg'in Cumhuriyet aracılığı ile okuyucuya taşınan haberinde şu ifadeler yer alıyor:

"Türkiye'nin sürpriz dönüşü, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ekim ayında Roma'da gerçekleştirdiği görüşmedeki talebiyle uyumlu. Bu iddiayı, üst düzey bir Türk yetkili Blomberg'e verdiği demeçte söylemişti."

Kim bu Türk yetkili? O belli değil. Var mı, yok mu meçhul!

Demek isteniyor ki, Biden söyledi, Türkiye yaptı. Doğru değil tabii.

***

Turpun büyüğü ise heybede: Ardından itiraf gibi bir değerlendirme geliyor:

"Erdoğan, enflasyonun fırladığı ve 2023 seçimleri öncesinde kendisine desteği tehdit eden ekonomiyi istikrarlaştırması için herhangi bir dış politika hamlesinden büyük büyük faydalar sağlayabilir."

Garip değil mi? Ne ilgisi var, Ermenistan'la ilişkilerin iyiye gitmesi ile ekonominin? Ermenistan kendisine faydası olmayan bir ülke. Halkı sıkıntı içinde. Ekonomik olarak da neredeyse sıfır denilecek bir düzeyde.

Buna rağmen, atılacak bu tür adımların, Türk ekonomisinin problemlerini çözeceği ifade ediliyor!

"Nerede bu dış güçler?" diyenlere, "Dııjjj güçler" diye konuyu hafife alıp gölgelemeye çalışanlara bundan daha net bir cevap olur mu?

Yazmış işte Blomberg, Cumhuriyet de haber haline getirmiş. Ebleh olsa anlar insan. Açık ve net olarak "Biden'ın talepleri doğrultusunda olumlu adımlar atılırsa, Türkiye ekonomik olarak büyük faydalar sağlar" deniliyor.

Biden'ın elini cebine atıp para vereceğinden bahsedilmediğine göre...

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırılar kastediliyor. Buna rağmen, bizde halen "Dııjj güçler" diye bu ciddi konuyu hafifletmeye çalışanlar var.

Kimisi bile bile, kimi de farkında olmadan o güçlere hizmet ediyor. Kısacası, "nerede?" diye aradıkları o dış güçlerin içerideki uzantıları ve paydaşları bunlar!

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu