• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
4 Mayıs 2023 Perşembe

Bilelim, tanıyalım

Türkiye kritik bir seçime gidiyor. Adaylardan biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Gelecek ve ülkeyi "tertemiz" edecek. Öyle diyorlar.

Şarkısı bile var. Yıllardır meydanlarda çalınıyor:

"Geliyor, geliyor Kılıçdaroğlu. Hem temiz, hem de dürüst bir insanoğlu."

Hakkını yemeyelim, güzel yapmışlar.

Fakat bir de şarkıların dışındaki gerçek Kemal Kılıçdaroğlu var. Şimdi biraz da ondan bahsedelim:

Biliyor musunuz Kemal Bey TESEV'in kurucu üyesidir. Bilirsiniz muhtemelen; kendi söyledi. Bülent Eczacıbaşı teklif etmiş, o da "olur" demiş. Peki, kimdir Bülent Eczacıbaşı? Türkiye'nin en büyük ilaç üreticisiydi o günlerde. İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası'nın da başkanıydı. Kılıçdaroğlu ne iş yapardı? O da SKK'nın Genel Müdürüydü. Kamunun en büyük ilaç tedarikçisi SSK'nın başındaki kişi, kamuya en çok ilaç satan özel sektör patronu ile TESEV'de buluştu.

Normal mi bu? Etik mi? Dünyanın bir başka ülkesinde olsa, yer yerinden oynardı. Ama söz konusu Kılıçdaroğlu olduğunda normal sayıldı. Konuşulmadı, tartışılmadı, üstü kapatıldı.

Bakın bir başka ayrıntı daha vereyim: Türkiye'de IMF komiseri gibi çalışan Kemal Derviş ve bazı eski sağlık bakanları ile Hazine, Maliye ve Merkez Bankası'nın yönetimindeki pek çok isim de vardı TESEV kurucuları arasında.

Şimdi de TESEV nedir ona bakalım...

Ünlü Spekülatör George Soros'un dünya üzerindeki fonladığı kuruluşlardan biridir. Bu da sır değil, biliniyor, kayıtlarda var zaten. Yıllar önce bana bizzat Bülent Eczacıbaşı söyledi. O günlerde yazdım da bunu.

***

Hepsi bu kadar değil tabii. Daha neler var, neler...

Kemal Bey, CHP Genel Başkanı olduktan sonra da TESEV'deki isimlerle ilişkisini kesmedi. O koltuğa oturduktan sonra biri İstanbul'da, diğeri de Van'da iki "arama toplantısı" yaptı.

Şimdi "arama toplantısı da ne", diye sorabilirsiniz. CHP'ye yeni bir rota arandı. Altı Ok'a alternatif bulunmaya çalışıldı. Bu toplantıları da CHP'li Önder Sav, Kemal Anadol, Onur Öymen ya da Hakkı Süha Okay gibi isimlerle değil, TESEV'cilerle gerçekleştirdi. Toplantıları yöneten, TESEV'in kurucu üyelerinden biri olan Oğuz Babüroğlu idi.

CHP ayağa kalktı, yer yerinden oynadı. Yazdık bunları, arşivlerde var. Ama CHP'de büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirildiği, o dönemdeki bütün partililer kıyıma uğradığı için unutuldu gitti.

TESEV'in kurucu üyesi Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'ye damgasını vurdu. Şimdi de partisinin Cumhurbaşkanı Adayı.

***

Kemal Bey, kimlerle birlikte yol yürüyor şimdi?..

Dün kimlerle birlikteyse, bugün de onlarla. Kemal Bey'in SSK Genel Müdürlüğü sırasında Teftiş Kurulu Başkanı olan Mustafa Konuk'un yazdığı raporu okumak lazım.

Hayali sınavlar yapıldı, terör iltisaklı, cezaya çarptırılmış, ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı isimlerle dolduruldu kurum. Merak edenler olursa çıkarırım isimlerini.

Bugün de PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'nin desteği ile sandığa gidiyor. Sloganlar da şarkı da hiç değişmedi. Halen çalıp duruyor:

"Geliyor, geliyor Kılıçdaroğlu. Hem temiz, hem dürüst bir insanoğlu..."

Peki, bu millet O'na bu fırsatı verir mi? Çabalıyor, bir ümit işte"

<p>Sırp askerleri tarafından 8 bin 372 kişinin acımasızca  katledildiği Srebrentisa katliamı Birleşm

Srebrenitsa Soykırımı BMGK'da

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!