• $32,4044
  • €34,5671
  • 2449.61
  • 9760.58
10 Şubat 2022 Perşembe

Biden'ı da solladılar

Önce bir hatırlatma yapalım: ABD Başkanı Joe Biden, yıllar önce Türkiye'deki dostlarıyla el ele verip, "Erdoğan'ı indirmekten" bahsetmişti. Bunu da daha önce olduğu gibi değil, "demokratik yollardan" gerçekleştireceklerini söylemişti.

Türkiye'deki dostları kim? Bu ayrı bir tartışma konusu. Ancak, Türkiye'deki muhalefet de "Erdoğan'ı indirmekten" bahsediyor. Bu noktada ABD Başkanı ile birleşiyor. Bu da gayet doğal. Muhalefettir, isteyecek tabii ki!

Ama görüyoruz ki, bizim muhalefet ABD Başkanı Biden'ı da solladı. O, demokratik yollardan bahsederken, bizim muhalefet demokrasi dışı yollar aramaya başladı.

Daha düne kadar "sandık" diyorlardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çık karşıma" diye meydan okuyordu. Ne olduysa oldu, bir anda makas değiştirdiler. Şimdi de "Erdoğan aday olamaz" diye bağırmaya başladılar...

***

"Anayasa'ya göre Erdoğan 3. defa aday olamaz" diyorlar. Bakın bu doğru, mevcut düzenleme, bir kişinin en fazla üst üste 2 defa aday olabileceğini hükme bağlıyor.

Ama Erdoğan 3 defa değil, 2 defa üst üste aday oluyor!

Çünkü, Anayasa değişti ve biz Parlamenter Sistem'den Başkanlık Sistemi'ne geçtik. Eski anayasamıza göre Cumhurbaşkanları 7 yıllık süreler için seçilirdi. Yeni anayasamız bunu 5 yıla indirdi. Geçmiş kapatıldı ve yeni bir döneme yeni bir sayfa açıldı.

Anayasamızın 2. Maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kabile ya da aşiret yönetimi değil.

Hukuk devletlerinde kurallar bellidir. Çıkarılan yasalar makable şamil olamaz. Yani geçmişe doğru işletilmez, işletilemez. Net ve açık hükümler üzerine de yorum yapılmaz. Roma Hukuku'ndan beri medeni dünyada bu böyledir.

Geçmiş kapanmış, Türkiye yeni bir anayasa ile yoluna devam etmektedir. Açık ve net anayasa hükümleri sürdürülüp çekiştirilerek tartışılamaz.

Ortada tartışılacak bir durum yok. Anayasamızda yapılan düzenlemelerden sonra Erdoğan bir kere aday olmuştur, ikinci defa Cumhurbaşkanlığına aday olması da en doğal hakkıdır.

Aksini iddia etmek hukuk cehaleti, ilkellik ve demokrasi dışı bir arayış olur.

***

"Erdoğan aday olamaz" şeklindeki saçma sapan söylemler şunları gösteriyor aslında:

1) Bunu dillendirenlerin hukuk devleti kavramı ve demokrasiyi içlerine sindiremediklerini ve meşruiyet dışı arayışlarda bulunduklarını,

2) Erdoğan'a "çık karşıma" diye meydan okuyanların, kendilerine güvenemediklerini ve yenileceklerini şimdiden gördüklerini,

3) Hukuk ve demokrasinin kirli siyasete feda edildiğini ortaya koyuyor.

En önemlisi de sonuç almak mümkün değil bu tür garip, ilkel, ciddiyet dışı iddia ve söylemlerle.

Burada çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir başka nokta daha var:

Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere daha düne kadar Erdoğan'ın tekrar aday olmasında herhangi bir engel bulunmadığını söyleyenler, bugün çark etmiş durumda.

Ne oldu, ne değişti?

Cevabı çok basit: Hayaller yok oldu, gerçekler ortaya çıktı. Daha düne kadar atıp tutanlar, mangalda kül bırakmayanlar, pabucun pahalı olduğunu gördü. Lafta kolay da icraatta zor, "Erdoğan'ı sandıkta indireceğiz" demek. Bakın daha şimdiden havlu attılar!

<p> İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 191 gündür sürdür

Katil İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

Yüzey yarıkları çoğalıyor! Uzmanlardan obruk uyarısı

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)