• $28,962
  • €31,2189
  • 1867.45
  • 7913.76
9 Ağustos 2023 Çarşamba

“Beşli Çete”

Uzun süredir bir "Beşli Çete" muhabbetidir devam edip gidiyor. Kimi "Türkiye'yi soyuyor bunlar" diyor. Kimisi yap, işlet, devret projeleri ile ilgili olarak "Geçmediğimiz yolların parasını bizden alıyorlar, haram olsun" diye söyleniyor.

Konuya öyle bakınca, "Hazine yardımı ile CHP Genel Merkezi'nin elektrik ve su parasını ben ödüyorum, böyle rezalet olur mu?" denilebilir elbette. Ya da "Kars'ta veya Edirne'de yerini bilmediğim, suyunu içmediğim çeşmenin parasını benden aldılar. Haram olsun." diyenler de çıkabilir ortaya. Dilin kemiği yok çünkü.

Dün, Anadolu Yayıncıları Derneği'nin Anadolu Sohbetleri çerçevesinde Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikteydik. Lafı evirip çevirmeden sordum. "Beşli çete'nin Türkiye'yi soyduğunu söylüyorlar" dedim.

Güldü...

"Beşli Çete dediklerinin yanında bir de 395'lik çete daha var bizimle iş yapan" cevabını verdi. Rahmetli CHP Milletvekili Ersin Arıoğlu'nun Avrasya Tüneli'ni yapan ve Çanakkale Köprüsü'nün büyük ortaklarından Yapı Merkezi ile CHP'li Müteahhit Ali Özcan örneklerini verdi. O da temcit pilavı gibi tekrarlanan iddialardan bıkmış olsa gerek ki, dalgasını geçti.

Sadece şu hatırlatmayı yaptı:

"Bunların tamamı uluslararası ihalelerdir. Çok ciddi bir rekabet olmuştur. Tamamı da Sayıştay denetiminden geçip, yap, işlet, devret modeli ile sonuçlandırılmıştır."

***

Kaynak yok, ama olduğunu ve bunları devletin yaptığını farz edelim. O zaman ne olurdu?

Bakan Uraloğlu'nun verdiği bilgilere ve daha önce yapılan işlere bakılınca, ne olacağı ortada: Hepsinde süreler uzamış. Fiyatlar yükselmiş. Devlet ciddi bir yük altına girmiş. O yüzden, zamanında yapıp bitirilen işler için "en doğru ve en ucuz proje" değerlendirmesi yapılabilir.

Devlet kazanmış, belli. Peki, vatandaşın durumu ne? Aslında o da kazanmış. Bakan Uraloğlu, açık açık söyledi:

"Biz bu yatırımları devlet bütçesinden gerçekleştirmeye kalksaydık, Anadolu'nun pek çok yerindeki bölünmüş yolları yapamazdık. Balıkçı barınaklarını inşa edemezdik. Türkiye'nin pek çok bölgesine doğalgaz gidemezdi."

Örnekleri çoğaltıp, listeyi uzatmak mümkün...

Demek ki sadece devlet ve "Beşli Çete" dedikleri müteahhitler değil, vatandaş da kazanmış!

***

Peki pahalı işi ne zaman ve kime yaptırmışız biz?..

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı'nın verdiği bilgilere bakılırsa, geçmişte çok olmuş bunlar. Mesela "Beşli Çete" dedikleri kendi müteahhitlerimizin bulunmadığı dönemde Bolu Dağı Tüneli'ni İtalyan ASTALDİ Firması'na vermişiz. Süre uzadıkça uzamış. Bir birimlik fiyatlar ona fırlamış. Önümüze mahkeme süreçleri çıkmış. İyi kazık yemiş, bayağı hırpalanmış, ama işi öğrenmişiz. Artık kendi yerli firmalarımızla yapıyoruz bu tür işleri.

O zaman sesini çıkarmayanlar, susup bir köşede oturanlar, şimdi bağırıyorlar.

Niye?

Bir kısmı bilmiyor. Bazıları oluşturulan algı operasyonlarının peşine takılıyor. Belli başlı bazı siyasi odaklar da konuyu istismar vesilesi ve aracı olarak görüyor.

Ne kadar bağırırlarsa bağırsınlar, akılcı adımlar atılıyor, Türkiye gelişiyor, bu gelişmeden de öyle ya da böyle ülke insanı yararlanıyor.

<p>Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Akşam TV Muhabiri Esma Nur Ülker'in sorularını yanıtladı

TürkMedya Ailesi Sultangazi Belediyesi'ne Misafir oldu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''