• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
25 Ağustos 2022 Perşembe

Batıyor Türkiye

Sağda solda, orada burada, özellikle de sosyal medyada bir feryat-figan var ki, sormayın. Ülke yangın yeri gibi, Türkiye'de neye elinizi atarsanız lime lime dökülüyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun deyimi ile yönetilemiyor bu ülke!

Neler mi oluyor?

Hepsine girersek işin içinden çıkamayız. Ben sadece Milli Eğitim'deki tabloya ve rakamlara baktım...

Yakında okullar açılacak. Curcuna başlayacak. Ama öğrenciler bu yıl da daha önceki yıllarda olduğu gibi sınıfa girdiklerinde ders kitaplarını sıralarının üzerinde bulacalar. Yetmez, yeni bir uygulama ile geçen yıla kadar herkesin dışarıdan temin ettiği yardımcı ders kitapları da onların arasında olacak.

"Batan", "yönetilemeyen" Türkiye'nin bir faydası bu işte! İyi ki de yönetilemiyor! Hatırlar mısınız? Eskiden biz bunları bulmak için ne eziyet çeker, ne paralar dökerdik!

Rakamlara baktım, OECD ülkeleri 1950'lerde okul öncesi eğitim problemini çözmüşler. Bizde bu konu ciddi bir sıkıntıydı. Yönetilemeyen Türkiye'yi yönetenler, önemli adımlar attılar. Bu sorunu da çözdüler. Peş peşe açılan anaokulları sonucu yüzde 100 rakamını yakalıyoruz.

OECD Genel Sekreteri de bu atak karşısında şaşırdı. "Türkiye'nin attığı adımın dünyaya örnek olması gerektiğini" söyledi.

Olacak iş mi şimdi bu?..

"Türkiye yönetilemiyor, batıyor" diyenler, çok kötü daldılar adama!

***

28 Şubat sürecinde bir "Katsayı Uygulaması" yürürlüğe kondu. Meslek liselerinin canına okundu. İşyerlerinde çırak ve kalfa bulmak imkânsız hale geldi. Küçük ve orta ölçekteki sanayi işletmeleri ciddi darbe yedi.

"Yönetilemeyen Türkiye" bu sorunu da çözdü. Alınan tedbirlerle meslek liseleri cazip hale geldi. Fen liselerine gidecek ayarda öğrenciler buralara yöneldi.

Şimdi sıkı durun. Ölüme terk edilen meslek liseleri 2021'de 1 milyar 160 milyon liralık üretim yaptı. Pandemi dönemini sıkıntısız atlatmamızda en büyük destek onlardan geldi. Hem ülke kazandı, hem de oralardaki öğretmen ve öğrenciler.

İnanılır gibi değil, ama can çekişen meslek liselerinde bugün 55 tane ARGE merkezi var. 2022'de tam 7 bin 800 ürünün tescili alındı, 74'ü de ticarileşti. İhracata başladılar. Mesela havlu kağıt üretip Portekiz'e satıyorlar. O kağıt havluyu üreten makineyi de kendileri yapıyorlar.

***

Amerika'da 5 yılda bir sertifikasyon sınavı yapılar, öğretmenlerin durumu gözden geçirilir. Batılı ülkelerde de benzer uygulamalar var.

Bizde de bir yönetmelik çıkarıldı, öğretmenlik için "öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen" statüleri belirlendi. Öğrenimde kaliteyi yükseltmek ve öğrenciler arasında eşitliği sağlamak amacıyla 614 bin öğretmenden 500 küsur bininin eğitimleri tamamlandı. Kimse sesini çıkartmadı.

Yapılacak sınav öncesi bir feryat başladı ki sormayın. Başta "Türkiye yönetilemiyor" iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu olmak üzere koro halinde "Öğretmenler, bu sınava girmeyin" diye bağırıyorlar.

Mecburi değil zaten, isteyen girmez.

Ama burada çok önemli bir fotoğraf ortaya çıkıyor. "Türkiye yönetilemiyor" diye bağıranlar, aslında bu ülkenin yönetilmesini istemiyor.

İster kızsın, ister bağırsınlar, ama maalesef durum bu!

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de! KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından resmi törenle karşılandı.

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı