• $16,896
  • €17,5882
  • 981.952
  • 2413.24
3 Ekim 2018 Çarşamba

Başkan Erdoğan’ın yol haritası

TBMM yeni yasama dönemine girdi. Siyasi partilerin grup toplantıları başladı. T.C Başkanı Erdoğan da AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla TBMM’de milletvekillerine hitaben yeni dönemin ilk konuşmasını yaptı…

Satır aralarında son derece önemli mesajlar verdi. Durum tespiti yaptı, atılacak adımlardan bahsetti, kendisinin ve Türkiye’nin yol haritasını açıkladı. Söylediklerine bakılırsa, önümüzdeki dönemde de dik duran, hakkı savunan, bu yolda mücadele eden; ancak kavgacı değil, uzlaşmacı tavır ortaya koyan bir Türkiye göreceğiz.

Özellikle ABD ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, bu çok net olarak ortaya çıktı. Erdoğan, önce bilinenleri sıraladı…

-Amerika’nın, Suriye’de PKK’nın uzantısı olan YPG’ye 19 bin TIR silah ve mühimmat gönderdiğinin altını çizdi.

-Bu yığınağa 3 bin kargo uçağı ile terör örgütüne gönderilen malzemeyi de ekledi.

Sonra, “Bu silahlar kime karşı kullanılacak?” sorusunu sordu. Ardından kendi sorusuna kendisi cevap vererek, “Sınırın diğer tarafında Türkiye var” dedi.

Herhalde ABD’nin Türkiye’ye karşı takındığı düşmanca tavır, bundan daha net ortaya konamazdı! Erdoğan, bu kadarla kalmadı, ABD için “Bu emperyal mantıkla bir yere varmak mümkün değil” ifadesini kullandı.

İç kamuoyuna “maalesef durum bu” derken, ABD’ye de “Biliyoruz ve durumun farkındayız” mesajını gönderdi.

Farkındayız da ne yapacağız?

Erdoğan’ın konuşmasında bu sorunun da cevabı vardı…

Öncelikle milli menfaatlerimizi koruyacağız. Başkan Erdoğan, bu ifadenin altını defalarca çizdi. ABD ile ilgili olarak da “anlatacağız” ifadesini kullandı:

-Biz bu gücü karşımızda değil, yanımızda görmek istiyoruz.

Bu ifade de çok önemli! Erdoğan, hem Amerika’ya zeytin dalı uzattı, hem de ciddi bir kararlılık vurgulaması yaptı. ABD’yi değil, Türkiye’yi merkeze koydu. Amerika’ya “tutumunu değiştir” çağrısı gönderdi.

Yetmedi, Erdoğan konuşmasında Fırat Kalkanı ile başlayan ve Zeytin Dalı ile devam eden yolda yeni bir hedef daha gösterdi. “Fırat’ın doğusundaki terör oluşumunu da sona erdirmeye kararlıyız” dedi.

Bu ifade de Amerika’ya verilen ciddi bir mesaj!

Erdoğan, sonuç olarak ABD ile kavga etmek istemeyen, ancak milli menfaatlerinden de kesinlikle taviz vermeyen bir Türkiye fotoğrafı ortaya koydu.

***

Bir başka önemli nokta daha…

Biliyorsunuz, bizim geliştirdiğimiz küresel bir hedef var. Türkiye, uzun süreden beri “Dünya Baştan Büyüktür” diyor. Bu söylem, her geçen gün daha fazla taraftar buluyor.

Başkan Erdoğan, dün oldukça kararlı bir ifade kullandı:

-Bu söylemi sonuna kadar sürdüreceğiz. Dünyaya da kabul ettireceğiz.

Ortaya koyduğumuz bu hedefin dünyada kabul görmesi ne anlama geliyor, hiç düşündünüz mü? Emperyalizm ve emperyalist ülkeler büyük darbe yiyecek! Bugün ortada olmayan hukuk ve adalet kuralları işlemeye başlayacak! Dünya mazlumları rahat bir nefes alacak! Katliamların ve insanlık dışı uygulamaların büyük ölçüde önüne geçilecek!

Bu başarı da Türkiye’nin hanesine yazılacak. Tıpkı İdlib’de olduğu gibi!

Eğer bugün İdlib’de yeni katliamlar yaşanmıyorsa, milyonlarca insan evlerini terk etmek zorunda kalmadıysa, bu Türkiye’nin başarısıdır. Erdoğan’ın son dönemde temas kurduğu 14 ülkenin lideri de hakkı teslim etti ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Kim ne derse desin…

Muhalefet ne kadar “Türkiye idare edilemiyor” diye tekrarlarsa tekrarlasın…

Türkiye bugün bölgesinde büyük başarıların altına imza atıyor. Ortaya koyduğu vizyon ve yürüttüğü misyonla küresel vicdanın sesi oluyor.

Sıkıntılarımız yok değil elbette. Erdoğan’ın dün dediği gibi, yürütülen ekonomik savaşı, bütün bu gelişmelerden bağımsız düşünmek mümkün değil. Ya bağımsız ve dik durmanın bedelini ödeyeceğiz, mücadeleyi sürdüreceğiz; ya da eğilip teslim olacağız.

Ama teslim olursak eğer, bir daha belimizi hiçbir şekilde doğrultamayacağız!

Soruyorum: Hangisi?

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı