• $15,9465
  • €16,7754
  • 928.986
  • 2396.68
2 Kasım 2018 Cuma

Başkaldırdı Türkiye, baş...

Kim ne derse desin… Kim ne kadar saldırırsa saldırsın… Kim çarpıtmaya çalışırsa çalışsın… Hatta bazıları içten hançerlemek için ne kadar uğraşırsa uğraşsın…

Onlar da dahil, hepimiz ayağa kalkan, başkaldıran, “ben de varım” diyen bir Türkiye’nin mensuplarıyız artık! BM kürsüsünde yaptığımız konuşmalarla, Suriye’de attığımız adımlarla, S- 400’ler konusundaki tercihimizle, İstanbul Havalimanı ve savunma sanayiinde ortaya koyduğumuz atılımlarla, dünya liderleri karşısındaki duruşumuzla gösteriyoruz bunu.

Üstelik, eskilerin deyimiyle “vaka-i adiye” halini aldı artık bunların hepsi. Alıştık hepimiz yeni Türkiye’ye. Bundan birkaç sene önce yeri yerinden oynatacak adımlar, bugün sessiz-sedasız, peş peşe geliyor. Çoğundan kamuoyunun haberi bile olmuyor.

Çok iyi hatırlıyorum, Barbaros Hayrettin Paşa’nın sismik araştırmalar yapmak için denize açıldığı günleri. Günlerce gazete manşetlerinden inmemişti. Hepimiz için bir gurur vesilesi olmuştu. Ciddi bir Türkiye Gündemi oluşturmuştu.

Bundan birkaç gün önce sondaj gemimiz Fatih, Akdeniz’e açıldı. Ama o kadar büyük bir gündem oluşturmadı. Dedim ya, alıştık artık. Bugünkü Türkiye’nin olağan gelişmeleri haline geldi, atılan bu adımlar.

***

Fatih, tam 229 metre uzunluğunda. Genişliği 36, yüksekliği 64 metre olan, 51 bin 283 gros tonluk bir dev adeta. “Sondaj” denildiğinde, dünya sıralamasında ilk beşin içine giriyor.

Çapa kullanmadan, denizde 6 metre yükseklikteki dalga boylarında bile sabit kalabiliyor. 12 bin metre derinliğe kadar sondaj yapabilme özelliğine sahip.

Altıncı nesil üst düzey teknolojiyle donatılmış bir sondaj devi! İçinde 200’den fazla yerli ve yabancı uzman görev yapıyor.

Dünya üzerinde bu özellikte bir gemiye sahip ülke sayısı parmakla sayılacak kadar az. Türkiye işte bunlardan biri.

Yakında kıyıdan 60 mil uzaklıkta Alanya 1 kuyusunu açacak. Denizin 2 bin 541 metre derinliğinde sondaj yapacak. Binlerce metre aşağı inecek. Petrol ve doğalgaz arayacak.

Ardından diğerleri gelecek…

***

Akdeniz, Ege ve Karadeniz dolaşacağız…

Çevremizde petrol ve doğal gaz varsa biz de bulacağız.

Bulursak ne âlâ. Ekonomimize büyük katkısı olacak. Petrol ve doğalgaz için dışarıya para ödemekten kurtulacağız. Ödemeler dengemizdeki dengesizlik düzelecek. Bu ülkede yaşayanlar olarak hepimiz kazanacağız.

En önemlisi de başlatılan bu enerjide yerlileşme hamlesi sonucunda petrolde dışa bağımlılıktan kurtulacağız.

Peki ya bulamazsak?...

Buluruz elbet, o kadar çabanın mutlaka bir getirisi olacaktır. Çevremizde varsa, bizde de vardır mutlaka. Ama bulamasak da dövünecek değiliz, kaybetmiş sayılmayız.

Çünkü, dünyaya verilen güçlü bir mesajdır Fatih!.. Türk Bayrağı dalgalanıyor üzerinde. Türkiye, bütün dünyaya ve özellikle de emperyalist devletlere, güçlü bir şekilde “Boşuna heveslenmeyin, kendi hakimiyet alanımdan asla taviz vermeyiz” mesajını gönderiyor.

Kıbrıs’a, Akdeniz, Karadeniz ve Ege’deki haklarına sahip çıkıyor.

Ne dedi Enerji Bakanı Fatih Dönmez:

“Beklemiyoruz, ama eğer Fatih Sondaj Gemimize herhangi bir taciz söz konusu olursa, Deniz Kuvvetlerimiz gereğini yapacak.”

***

İşte, bundan 100 yıl önce Anadolu’da bağımsızlık yolunda başlatılan Milli Mücadele’nin geldiği noktadır bu!

Türkiye’nin yıllar boyunca özlemini çektiği büyük, çok büyük yerli ve milli adımlardır bunlar!

Bu ülkede sol çevreler yıllarca meydanlarda “Bağımsız Türkiye” diye bağırmadı mı? Milliyetçiler, hep “Ne Amerika, ne Rusya, ne de Çin; her şey Türkiye için” sloganları atmadılar mı? Kendilerine “Atatürkçü” adını verenler, O’nun “Bağımsızlık Benim Kaderimdir” sözüyle övünmediler mi?

İşte tamamının beklentileri karşılanıyor bugün! Peki, o halde yükselen bu homurdanmalar, dönen tekere çomak sokma çabaları ve yükselen bağırış-çağırışlar ne ve niye?

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı