• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
25 Eylül 2014 Perşembe

Başarısız, hatta zavallı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de bir açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler hakkındaki görüşünü açık ve net olarak ortaya koydu:

-Açıkçası, BM’ye güvenim de yok, beklentim de…
İyi de yaptı. BM, adı var, kendi yok bir örgüt. Herhangi bir yaptırım gücü olmadığı gibi, başarısını da görmüş değiliz.
Filistin’deki katliamlar karşısında sınıfta kaldı. İsrail, Gazze’de BM okulunu vurdu. Sesini bile çıkaramadı.
Bosna’da hiç olmasaydı daha iyiydi. Hollandalı BM askerleri, Boşnakları Sırplara teslim etti. Büyük katliamlar yaşandı. Bosna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hakkı Turayliç, BM’in zırhlı arabasından indirilip kurşuna dizildi. Bu kuruluş, orada Sırplarla birlikte bir insanlık ayıbının altına imza attı.
Kıbrıs’ta başarısızlığı açık seçik ortada!
Arakan Müslümanları katledilirken eli kolu bağlıydı. Gürcistan Savaşı’nda herhangi bir rol oynayamadı. Mısır’da da şapa oturdu. Vesaire, vesaire…
Sınırımızda göç dalgası yaşanırken görüyoruz. Yaptığı tek iş “kaygılanmak” ve “uyarıda” bulunmak! Ne üç kuruşluk bir yardım edebildiği var, ne de tampon bölge oluşturulması için bir çaba gösterdiği…
Kısacası, eskilerin deyimi ile…
Kendisi muhtaç-ı himmet bir dede. Nerede kaldı gayriye himmet ede!
* * *
Birleşmiş Milletler alabildiğine etkisiz…
Yapısı da hiç adil değil!
Bu yüzden 2009-2010 yıllarında BM için bir “reform grubu” oluşturuldu. Başını da Türkiye ile birlikte İtalya çekiyor.
Diyoruz ki:
Birleşmiş Milletler yeniden yapılandırılsın. Güvenlik Konseyi daha da genişletilsin. Belli ülkelerin veto yetkileri kalksın. Bu kuruluştaki kararlar da demokratik bir şekilde oyçokluğuyla alınsın.
Bu talebin altında 50’nin üzerinde ülkenin imzası var.
Diyelim ki bu imza sayısı 50’yi aştı. 100 ülke daha “doğru, talep haklı” deyip, altına imza attı. Sayı 150’ye kadar ulaştı. Ne olacak biliyor musunuz? Talep BM Güvenlik Konseyi’ne gidecek. Rusya, Çin ya da Fransa gibi karşı olan ülkelerden biri veto edecek ve bitecek. Veto yetkisi olan herhangi bir ülke 150 ülkenin önüne geçecek.
Böyle bir yapıya güvenilir mi?
Bu haliyle BM’den bir beklenti içine girilebilir mi?
Birleşmiş Milletler, veto yetkisi olan ülkelerin elinde bir oyuncak gibi!
* * *
Bizim BM’den Suriye sınırında bir “tampon bölge” oluşturulması talebimiz var. “Bırak kaygılanmayı da biraz iş yap” diyoruz. Bir kulağından giriyor, diğer kulağından çıkıyor. Bu yönde herhangi bir adım atamıyor.
Gücümüz var, bunu kendimiz yaparız yapmasına da…
Uluslararası camiayı arkamıza almadan olmaz. Çünkü sadece tampon bölge oluşturmak ve oradaki ihtiyaçları karşılamak yeterli değil. Burasının aynı zamanda uçuşa yasak ve güvenli bölge de olması lazım. Çünkü Beşşar Esad katili, bir şekilde burayı vurabilir. Binlerce, on binlerce insanı katledebilir.
İşin kaş yapmak isterken göz çıkarma riski de var.
Ama, BM’nin umurunda değil. Nasılsa, 2 milyona yakın insanı Türkiye alıyor, bağrına basıyor, onların ihtiyacını karşılıyor.
O, “Şu kadar insan kaçacak, bu kadar insan evlerinden olacak” türünden hesaplar yapmakla meşgul! Adeta zavallı bir konumda!
* * *
Gelelim IŞİD’e… Rehineler kurtuldu, Türkiye’nin eli rahatladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da New York’ta, operasyonlara askeri ve siyasi destek verebileceğimizi açıkladı.
Bundan sonra olacakları söyleyeyim:
Birtakım çevreler, Erdoğan ve Davutoğlu’nu, “Türkiye’yi felakete sürüklemekle” suçlayacaklar. Üstelik bunlar daha düne kadar “Türkiye IŞİD’le anlaştı, IŞİD’e destek veriyor, bir şey yapmıyor” diyen çevreler olacak.
Alıştık artık. Ne BM’nin tavrını ne de bunlarınkini yadırgıyoruz…

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor