• $9,7425
  • €11,3752
  • 562.935
  • 1479.93
15 Temmuz 2016 Cuma

Bakan bağırtacak

Önümüzdeki hafta sonundan itibaren İstanbul’dan Ankara’ya doğru sızlamalar ve bağırtılar yükselirse şaşırmayın derim. Büyük bir ihtimalle öyle olacak. Çünkü, eldeki veriler bunu gösteriyor.
Tamamı değil elbette; ancak menfaatlerinin zedeleneceğini gören bazıları sızlanmaya başlayacak. İçlerinden sesini yükseltip bağıranlar çıkacak. Bu arada, becerilebilirse yıpratma faaliyetleri de harekete geçirilecek.
“Nereden çıktı bu?” derseniz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önümüzdeki haftanın sonuna doğru İstanbul’a gidiyor. Müteahhitleri toplayacak, onlarla önemli bir görüşme yapacak. Bakanlığının, İstanbul’daki yapılaşmaya ilişkin görüşlerini ortaya koyacak. Zaten basından da takip edeceksiniz.
Öncelikle bir noktanın altını çizelim:
Mehmet Özhaseki, son derece kararlı. İstanbul’un daha fazla tahrip edilmesine izin vermeyecek. Bunu da yakın çevresi ile sürekli olarak paylaşıyor. O yüzden, İstanbul’da müteahhitlerle yapacağı görüşme de bu kararlılık çerçevesinde şekillenecek.
Durum bu olunca, hangi noktaların altını çizeceğini şimdiden söylemek mümkün:
Özhaseki, yoğunluk artırma taleplerine kapalı olduğunu net bir dille ifade edecek. Görüntüyü bozan, İstanbul’u İstanbul olmaktan çıkaran yüksek kat isteklerinin de peşin olarak önünü kapatacak.
“Boşuna bize gelmeyin” mesajını verecek:
-Yanlış işler için araya adam sokmayın. Kabul edemeyeceğimiz talepler için bizim kapımızı çalmayın.
Açıkça söyler mi bilemem. Ancak, hangi ifadeleri kullanırsa kullansın, Bakan Özhaseki’nin söyleyeceklerinin tercümesi aynı olacak:
“İstanbul’un canına okunmasına izin vermeyeceğim.”

***

Bir bakan için kolay değil bu ifadeleri kullanmak! Ben nasıl, “İstanbul’dan Ankara’ya doğru serzenişler ve bağırtılar yükselecek” diyorsam, kendisi de görüyordur bunu. Özhaseki, yılların tecrübeli bir siyasetçisi.
Bu sözlerle, karşısına hem belli bir müteahhit kitlesini, hem onlarla birlikte menfaati zedelenen çevreleri, hem de en önemlisi Ak Parti bugün ne yaparsa yapsın muhalif olan medya gruplarını alacak.
İşte o yüzden bu güne kadar kimse yapmadı, yapamadı bunu.
Bitmedi, devam edelim…
Geçmiş dönemlerde tam tersi yapıldı. O güçlü ve etkili grupları memnun etmek ve onlardan destek almak için kurallar çiğnendi, olmayacak yollar açıldı. Özellikle de bazı medya gruplarının hışmına uğramamak amacıyla olmaması gerekenler olduruldu. Örnekleri o kadar çok ki…
Lafı evirip çevirmeye gerek yok, İstanbul’un canına okundu. İstanbul’un bu günkü görüntüsünün altında işte o zihniyet yatıyor!
Özhaseki’nin işi zor…
Arı kovanına çomak sokacak. Buna karşılık, önemli bir avantajı var; arkasını dayadığı güçlü bir iktidar desteğine sahip.

***

Bir başka nokta daha var…
O da rant değil, terörle ilgili. Biliyorsunuz, HDP’li belediyelerin teröre verdiği destek, artık dayanılır olmaktan çıktı. Belediyelere ait iş makineleri ile hendek kazmalara, belediye kamyonlarının patlayıcı ile doldurulup, askeri tesislerin önünde patlatılması da eklendi.
İşte bu yüzden Belediye Kanunu değişiyor. Bu değişikliğin alt yapısı ise, İçişleri Bakanı Efgan Ala ile Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı döneminde yaptığı çalışmalarla Mehmet Özhaseki tarafından oluşturuldu.
Canlarımız gidiyor, işin acelesi var. Özellikle belli bölgelerimizdeki belediyeler gırtlağına kadar terörün içinde. Hükümet o yüzden, terörle ilgili bazı düzenlemeleri acil olarak Meclis gündemine alıyor. Amaç, belediyeleri teröristlerden temizlemek.
Terörist belediye başkanları, hiç beklemeden görevlerinden alınacak. Yerlerine de merkezden atama yapılacak.
Asıl kıyamet de o zaman kopacak!..
Hazırlıklı olun. Başta HDP olmak üzere teröre destek veren iç çevrelerle dış unsurlar bir araya gelecek. Öyle böyle değil, bayağı bir bağıracaklar.
Ama sonuç değişmeyecek. Rantla mücadelede olduğu gibi, terörle mücadelede de çok ciddi bir kararlılık var.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı