• $13,7668
  • €15,5797
  • 788.083
  • 1927.39
16 Eylül 2015 Çarşamba

Bakan “yeter” dedi

İtalya’da, Expo 2015 Milano’daydık. Gördük ki, son anda katılmaya karar vermemize rağmen, Türk Satandı en çok ziyaretçi toplayan yerlerden biri.

Neden mi? Çünkü diğer ülke stantlarına kontrollü olarak tek kapıdan giriş yapılırken, bizimkinin dört bir yanı açık. Adeta Mevlana gibi “gel” diyor!
Milano’da organizasyonun mimarı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi iç politika ağırlıklı bir de görüşme yaptık. Sorularımıza “lafı evirip çevirmeden” net cevaplar verdi…
Mesela, belli çevreler tarafından sürekli ısıtılıp gündeme getirilen “Abdullah Gül kurtarıcı” söylemine “yeter artık” tavrı ortaya koydu:
-Öncelikle bu memleketi kurtarıcılardan kurtarmak lazım!
“Abdullah Gül nerededir?” diye sordu:
-Bu partinin kurucusudur, içindedir. Onu ayrı bir noktada, üst bir makamda kurtarıcı gibi görmenin kendisine de büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Neden dışarıdaymış gibi tartışılır, anlamış değilim! Özel bir prosedüre tabi olması gerekli değildir. Partinin kurtarılması gereken bir noktada olduğuna ve olacağına da inanmıyorum.
* * *
Bir başka konu, Erdoğan’ın AK Parti kongresine müdahale ettiği iddialarıydı…
Bakan Zeybekci, “Hareketin lideri Erdoğan’dır” dedi:
-Siyasi bir cumhurbaşkanıdır. Tecrübesi, birikimi ve kökeni vardır. Bunlardan yararlanılmış olması gereklidir. Etkisi ve doğrudan müdahalesi olduğunu zannetmiyorum, ama itibar edilmesini ben gerekli buluyorum.
Ardından ekledi:
-Ana çerçevenin O’nun tarafından çizilmiş olması doğaldır. Kendisine itibar edilip görüşlerinin alınmış olması da bizim için onur meselesidir. O, hepimizin etkilendiği, sözlerine zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz liderimizdir.
* * *
Türkiye, 1 Kasım’da seçime gidiyor. Nihat Zeybekci’ye beklentilerini sorduk. AK Parti’ye oy verebilecek “yüzde 60’lık bir alan bulunduğunu” söyledi. Bu oranı yakalayamamanın sorumluluğunun da kendilerinde olduğunun altını çizdi.
HDP ile ilgili olarak ise çok net değerlendirmelerde bulundu. 7 Haziran öncesi çizilmeye çalışılan “Barış ve Türkiye partisi” resminin ne kadar sanal ve suni olduğunun ortaya çıktığına işaret eden Zeybekçi, tek tek sıraladı:
- Allah aşkına HDP’den bir kere bile Türkiye’nin birliği, beraberliği, tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan diye güçlü bir söylem duydunuz mu?
- Duymadık, duymayacağız, saf saf beklemeyelim.
- HDP’nin PKK’dan zerre miktarda ayrı bir noktası kalmamıştır.
- Ben HDP’ye parti demeyi AK Parti, CHP ve MHP’ye çok büyük bir haksızlık olarak görüyorum.
- O yüzden herkes kendi partisine sahip çıksın, herkes kendi partisine oy versin.
* * *
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye ilişkin eleştirilerde bulunmuş, “13 yıllık kazanımların tehdit altında olduğunu” söylemişti.
Bakan Zeybekci, “katılmıyorum” dedi…
Türkiye’nin hem bütçe, hem de cari açıkla ilgili olarak dünyanın en iyi performansını gösterdiğini belirten Zeybekci, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80’lerde bulunduğumuzu kaydetti. Hizmet gelirlerinde ise yüzde 50 fazla verdiğimize dikkati çekti.
“Türk Lirası bir yıl içinde yüzde 29 değer kaybetti, doğrudur” dedi:
-Türkiye’deki tüm ekonomiyi dolara göre yorumlarsak haksızlık yaparız. Bu, ekonomik değil, finansal bir göstergedir, finansal bir sonuçtur. Dolar kuru tam anlamıyla spekülatiftir. Ayrıca ABD malları, dolardaki artışla rekabet şansını kaybetmiştir. Bu sürdürülebilir değildir.
Bakan Zeybekci’nin “katılmıyorum” dediği bir başka konu da Bülent Arınç’ın eleştiri dolu sözleriydi…
Ağır sayılabilecek bir tepki ortaya koydu:
-Bülent Bey’in çıkışları şahsi görüşleridir. Uygun bulmuyorum, “abiye” yakışmıyor. Bunu üzüldüğüm anlamında söylüyorum. Söyledikleri sadece ve sadece kendisini bağlar.
Buna karşılık, Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay ve Mehmet Şimşek gibi isimlerin birikimlerinden yararlanılması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında asla bir problem olamayacağını da sözlerine ekledi.

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri