• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
14 Ekim 2016 Cuma

Bahçeli kilidi açtı

MHP’nin geçmişte sergilediği Başkanlık Sistemi ile ilgili tavırlar yanlıştı. Parti adına yapılan açıklamalar sert ve kişiseldi. Alparslan Türkeş’in yıllarca sergilediği görüşlerle taban tabana zıttı.

Adeta, yıllarca “Başkanlık Sistemi” diyen, bunun mücadelesini veren MHP gitmiş, yerine yeni bir siyasi yapı gelmiş gibiydi!

O dönemde de yazdık bunları. Hakarete ulaşan saldırılara rağmen, televizyon programlarında anlattık. “Geçmişte Başkanlık Sistemi’ni ülkenin kurtuluş reçetesi olarak sunan MHP’ye ne oldu?” sorusunu hep sorduk. Hakaretler işittik, ama doğru bildiğimizi söylemekten de geri kalmadık.

Sonra Türkiye son derece önemli gelişmeler yaşadı. MHP özüne dönüp, rezervlerini kaldırdı. Devlet Bahçeli, “Fiili durum yasal hale gelsin, referandumdan çıkacak sonuca saygılı oluruz” dedi. Başkanlık kilidi açıldı.

Doğru olanı yapıldı…

Ayrıca, bir hakkın da teslim edilmesi lazım. Özellikle son dönemde MHP’nin izlediği politikaya söylenecek tek bir sözüm yok. Milli olandan yana bir duruş sergiliyor. Doğru adımlar atıyor. Ülkenin önünü açıyor.

Bahçeli’nin yaptığı açıklamanın üzerine AK Parti gerekli adımı attı. Başbakan Yıldırım da içinde Başkanlık Sistemi’nin yer aldığı Anayasa Değişiklik Teklifi’nin Meclis’e sunulacağını söyledi.

Ve ekledi:

-367 oyu bulsak da referanduma gideceğiz.

Demek ki kararı millet verecek. Bu da son derece önemli. Millet isterse Türkiye Başkanlık Sistemi’ne geçecek. İstemezse, referandumdan “hayır” oyu çıkacak. Biz de zaten hep bunu savunuyorduk. Uzun süredir, kararın millete bırakılması gerektiğini söylüyorduk.

Var mı itirazı olan?

Olamaz, olsa da zaten hiçbir anlam ifade etmez. Demokrasiden bahsediyorsak eğer, yok milletin üzerinde hiçbir makam ve mevki!

Öyle görünüyor ki, milletin önüne Başkanlık Sistemi ile birlikte daha özgürlükçü bir anayasa geliyor…

Yine anlaşılıyor ki, Meclis’te daha önce Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde mutabık kaldığı 60 madde ile son mini anayasa paketindeki 7 madde birleştirilecek. Başkanlık Sistemi ile ilgili düzenlemelerle birlikte milletin onayına sunulacak.

Meclis’te ne olur, diye hiç düşünmüyorum.

Çünkü AK Parti’nin 316 milletvekili var. MHP de Meclis’te 40 sandalyeye sahip. Ayrıca, Devlet Bahçeli anayasa oylamasında grubunu serbest bırakacağını açıkladı. MHP, yarı yarıya fire verse bile, düzenleme 336 oyla TBMM’den geçer.

Noktayı koymak da millete kalır.

Hep söylüyorum, sandıktan Başkanlık Sistemi’ne “evet” çıkar. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından, bunu çok daha rahat söyleyebilirim.

Çünkü…

15 Temmuz’da halk, hem demokrasisine, hem de Cumhurbaşkanı’na, bir başka ifadeyle Başkanına sahip çıktı. O gece canını ortaya koyduğu bu değerlere, sandık önüne geldiğinde mi karşı çıkacak?

Olacak iş değil

Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, bugün Türkiye’de fiilen Başkanlık ya da Yarı Başkanlık diyebileceğimiz bir sistem uygulanıyor.

Tam olarak Parlamenter Sistem denilemez bugünkü uygulamaya.

Şimdi bakalım, fiilen başladığı herkesçe kabul edilen Başkanlık Sistemi’nde neler yaşandığına…

Halk güçlü bir liderlik etrafında birleşti. 15 Temmuz Darbe Girişimi savuşturuldu.

FETÖ gibi Türk tarihinin gördüğü çok farklı ve güçlü bir terör örgütü, büyük ölçüde çökertildi. Ülkeyi otuz küsur yıldır meşgul eden, on binlerce canımızla birlikte milyarlarca dolara mal olan PKK terör örgütüne büyük bir darbe vuruldu. Fırat Kalkanı Operasyonu başlatıldı. Türk Ordusu, Suriye’de koalisyon güçlerine parmak ısırtacak bir başarı yakaladı. İlerleme sürüyor. Hizmete giren dev eserleri saymıyorum.

Türkiye bağımsız ve milli bir dış politika izliyor. Artık, masaya ağırlığını koyup, “benim haklarım ne olacak” diyebiliyor. Hayaller gerçek oluyor.

Peki, o eskinin çekişmelerle dolu Parlamenter Sistemi, bunların tek birini bile gerçekleştirebilir miydi; ya da gerçekleştirebildi mi?

O yüzden hiç tereddüdüm yok. Rahatça söyleyebiliyorum: Halk, sandık önüne geldiğinde Başkanlık Sistemi’ne destek verecek.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!