• $16,825
  • €17,5768
  • 976.774
  • 2467.06
2 Temmuz 2015 Perşembe

Bahçeli direnebilir mi?

Meclis, Başkanını seçti; ortada sürpriz yok. Beklediğimiz, defalarca dillendirdiğimiz tablo ortaya çıktı. Sıra Başkanlık Divanı’nın oluşmasında. Ardından da AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu koalisyon turlarına başlayacak…

Bundan sonra ne olacak?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı çıkışlarla şimdiden “olmayacakları” kamuoyuna gösterdi. Yüzde 60’lık blok olarak nitelendirdiği, CHP, MHP ve HDP üçlüsü içinden bir koalisyon çıkması mümkün değil.
Çünkü ortada homojen bir blok falan yok. Bu partilerin tek ortak özellikleri AK Parti ve Erdoğan karşıtlıkları. Ancak, bu karşıtlığın bile farklı gerekçeleri var. Onun dışında pek çok konuda birbirlerine 180 derece zıt tutum içindeler.
Suriye konusuna bakıyorsunuz…
Biri Esad’dan yana tavrıyla öne çıkıyor. Diğeri “Türkmenler” diyor. HDP, terör örgütü PKK yanlısı politikaları savunuyor.
Çözüm Süreci’ne bakıyorsunuz…
Birinin savunduğunu bir başkası “vatana ihanet” olarak görüyor.
Kıbrıs, Gezi Olayları ve Paralel Yapı ile mücadele gibi çok önemli konularda her biri farklı görüşler içinde.
AK Parti ve Erdoğan karşıtlığı konusunun dışındaki Türkiye’nin temel meselelerinde bir araya gelmeleri de birlikte hareket etmeleri de imkansız. Bu üç partinin anayasaya bakışları bile çok farklı.
* * *
Muhalefet bloğunda bir çözüm görünmediğine göre… Geriye kalıyor üç ihtimal…
Birincisi AK Parti-CHP Koalisyon Hükümeti, ikincisi AK Parti ile MHP’nin koalisyona gitmesi, üçüncüsü de AK Parti-HDP birlikteliği.
AK Parti, HDP ile bir araya gelme düşüncesini aklına bile getirmiyor.
Devlet Bahçeli’nin dünkü Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşma ile MHP’li bir koalisyon da gündemden düşmüş durumda. Bahçeli, üzerine basa basa tekrarladı:
-Türk Milleti, Milliyetçi Hareket Partisi’ne ana muhalefet görevi vermiştir.
Ardından da MHP’nin içinde olmadığı koalisyon ihtimallerini sıraladı. Tıpkı 1999 seçimleri sonrası kendisine Başbakanlık teklifinde bulunan Tansu Çiller ve DYP’ye yaptığı gibi AK Parti’ye de kapıları kapattı.
Geriye bir tek AK Parti-CHP koalisyonu ihtimali kaldı.
Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki günlerde CHP’nin kapısını çalacak. Bahçeli’nin tavrı sonucu eli güçlenmiş olan Kılıçdaroğlu ile koalisyon şartlarını konuşacak.
İki parti arasında en temel meselelerde bile çok ciddi görüş ayrılıkları var. Ayrıca basına yansıyan haberlere bakılırsa, CHP dönüşümlü başbakanlık ve bazı bakanlık dayatmaları gibi bir eğilim içinde.
Eğer CHP’nin bu tavrı devam ederse, iki parti arasında bir koalisyon oluşturulması çok güç. O durumda erken seçime gidilmesinden başka bir çare bulunmuyor.
CHP erken seçime gitmek istemiyor. O yüzden esnemek zorunda.
* * *
Erken seçimin önünü kesecek olan bir başka ihtimal daha var. O da önümüzdeki günlerde Suriye sınırımızda istenmeyen yeni gelişmelerin yaşanması.
İşte o zaman MHP devreye girebilir…
Devlet Bahçeli, dün yaptığı konuşmada bir noktanın altını özellikle çizdi. “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” anlayışından bahsetti.
Yetmedi, Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak “Milli bekamız için alarm zilleri çalmaktadır. Tehlike had safhadadır” ifadelerini kullandı.
Bunlara bir de hiçbir hükümetin “Türkiye’nin milli çıkar ve emniyetini tehdit eden gelişmelere sessiz ve seyirci kalamayacağı” değerlendirmesini ekledi. Aksi bir tavır için “vatana ihanetle eşdeğer olacaktır” görüşünü ortaya koydu.
En önemlisi de Bahçeli’nin Suriye’de gelinen son durumla ilgili olarak AK Parti ile MHP’nin aynı görüşte birleştiğini söyleyerek, şu ifadelerde bulunmasıydı:
“Şimdilik şunu söylemek isterim ki, Türkiye’nin güvenliği partiler üstü bir konu olup, günlük siyasetin üzerindedir.”
İşte, Bahçeli’nin konuşmasının en önemli noktası burası!..
MHP’nin Suriye konusunda bir açık kapısı var. Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri sırasında o kapıdan gidip, Devlet Bahçeli’ye, “Madem bu mesele partilerin ve siyasetin üzerindedir, gel ve elini taşın altına koy” diyebilir!
Direnebilir mi Bahçeli?

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı