• $13,8044
  • €15,6457
  • 787.839
  • 2044.63
11 Haziran 2020 Perşembe

Ayasofya Fatih'indir

Bursa’ya, İzmir’e, Isparta, Kütahya ve Trabzon’a Metropolit atadılar. Lozan’a aykırı adımlar atıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığına saldırı sayılacak davranışlar sergilediler.

Tartıştık mı, tepki gösteren çıktı mı buna?

Hayır, çıktıysa da duymadık.

Çünkü biz başka işlerle meşgulüz. Şu günlerde “Batı dünyası rahatsız olur” diye Ayasofya’yı camiye dönüştürüp dönüştürmemeyi tartışıyoruz!

Türkiye’de cemaati olmayan kiliseler bile açık. Çan sesleri duyuluyor dört bir yanda. Bu, kimseyi de rahatsız etmiyor. Buna karşılık, Yunanistan’daki camilerin kapısında kilit var. Avrupa’da açık olan camilerde ise ezan okunmasına izin verilmiyor.

Ama biz, onların yaptıkları uygulamaları değil, Ayasofya’da ezan okunmasını tartışıyoruz. Tepki gösterenler bile çıkıyor içimizden.

Nasıl bir kafa, mantık ve ruh halidir bu?

***

Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in malıdır. Bir camidir ve camilerde de ezan okunur, ibadet edilir.

1935 Yılına kadar bu böyle devam edip gitmiştir. Hiç bir sıkıntı da yaşanmamıştır.

1935’te ise bir kararname ile müzeye çevrilmiştir. Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, “sahte” diyor bu kararname için. Üstelik belgeleri ile ispat da etti. İncelenen belgelerde kararnamenin sahte olduğu ve imzaların taklit edildiği açıkça görülüyor zaten.

Ayrıca, bu kararname sahte olmasa da bir şey değişmez. Çünkü, o kararname hukuka uygun değil.

Ayasofya, Fatih’in şahsi malıdır. Kılıç hakkıdır. Bir vakıf haline çevirmiş ve 1 Haziran 1945 tarihli vasiyetinde de şunları söylemiş:

“Kim bu Ayasofya’yı camiye çeviren vasiyetimi değiştirir, camilikten çıkarırsa, en büyük haram işlemiş ve günah kazanmış olur. Bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın laneti üzerine olsun.”

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletiyse eğer…

Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu vasiyetine uymak zorundadır! Ayasofya, tapu senetlerinde Fatih’in şahsi mülkü olarak görülmektedir. Devlet, kimsenin şahsi malına el koyamaz!

O yüzden de böyle bir kararname hukuken geçersizdir!

***

En önemlisi ise…

Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız bir devlettir. Kimseden talimat almaz. Kimsenin keyfi ve izni ile hareket etmek durumunda değildir.

İsterse Ayasofya’yı müze statüsünden çıkarır, yüzyıllar boyunca olduğu gibi cami olarak ibadete tahsis eder. Minarelerinde ezan, içinde de Fetih Suresi okutur.

Yunan’ın ya da bir başkasının “oluru” ile hareket edecek ülke değiliz biz! Ayasofya’yı kendi kriterlerimiz içinde değerlendirir ve karar veririz.

Yok çünkü bir başkasının bize “Ayasofya’yı şöyle yap, böyle yap” deme hakkı.

O yüzden kimse olayı çarpıtmaya kalkmasın. İyi Parti Grup Başkanvekili Musavat Dervişoğlu gibi, Meclis’e “araştırma önergesi” verip kabul edilmeyince de “Bakın Ayasofya’yı açmak istemiyorlar” türünden gölgelemeler yapmasın.

Neyi araştıracağız biz?

Bütün gelişmeler ve Fatih’in vasiyeti ortada.

Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir. Ortada araştırılacak ve soruşturulacak bir durum da yoktur. Bu konu ne Yunan’ı ne başkasını ilgilendirir. Ayasofya ile ilgili kararı Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler verir. Ne gerekiyorsa o yapılır.

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/kisaca/iklim-degisikligindeki-komplo-teorileri-nereden-ci

Küresel ekonomik krizin asıl nedeni

Sünnet Gölü'nde yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu

Severek tükettiğiniz besinlerin az bilinen zararları

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci