• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
1 Haziran 2023 Perşembe

Ayakkabı mı bu?

Atın, atın, eskileri atın" diyen seyyar satıcılara benziyorlar. Bir "değişimdir" tutturmuş gidiyorlar. Seçim öncesi Erdoğan'ı değiştiriyorlardı, seçim sonrası da Kılıçdaroğlu'na taktılar.

Ama altı boş bu değişim talebinin...

Ne, neden, niçin? Ayakkabı değil ki bu değiştirelim. "Olmadı, bu yakışmadı" deyip bir başkasını ayağımıza takalım.

Siyasette değişim talebiniz varsa, altını da doldurmanız lazım. Bir proje, misyon ve vizyon ortaya koymanız gerekli. Sadece "değiştirelim" demekle olmuyor, yerine ne koyacak ve nasıl sonuç alacaksınız?

Yeniçeri misali kazan kaldırmak kolay. Peki ya sonrası? "Allah kerim" deyip geçemezsiniz.

***

Kılıçdaroğlu için "başarısız" diyorlar...

Neye göre başarısız? Seçim kazanamamış!

Meseleye böyle bakarsanız doğrudur. Ama ne yapmış ve kimin karşısında seçim kazanamamış? Karşısında Erdoğan gibi bir rakip olduğunu düşünürseniz, "başarısız" demek doğru değil. Peşine Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş gibi "önemli" denen isimleri takmış, doğru ya da yanlış elindeki bütün imkânları sonuna kadar kullanmış ve yüzde 48'e yakın oy almış.

Kemal Bey'in siyaseti kirlettiğini söyleyebilirsiniz. Seçim öncesi "binbir surat" rolüne büründüğünden bahsedebilirsiniz. Etik olmayan yollara başvurduğunu ifade edebilirsiniz. Oradan oraya savrulduğu tespitini de yapabilirsiniz.

İtiraz etmem, hatta eklemeler bile yaparım.

Peki, CHP içinde var mı bunları söyleyen. Var mı bu görüntüye itiraz eden? Var mı "İçine düştüğümüz hal bize yakışmıyor" diyen?

Yok, varsa da ortaya çıkmış değil.

Kimse bunları gündeme getirmiyor. Herkes Kılıçdaroğlu'nun aldığı oyu tartışıyor. "Bu kaçıncı yenilgi! Olmadı, olmuyor, kazanamıyor" diye değerlendirmeler yapıyor.

Oysa ulaştığı oy oranı Kemal Bey'in en güçlü yanı. Olmaz, buradan vurarak sonuç alınmaz.

***

İşin en garip yanı, seçim kampanyası boyunca ortaya konulan yanlış, kirli ve istismar siyasetinde Kılıçdaroğlu ile yarışanlar da "değişim" diyorlar.

Değişimi, Kılıçdaroğlu'nu kaldırıp, koltuğa bir başkasını oturtmak olarak görüyorlar. Aynı siyaseti uygulayıp, aynı görüntüyü vererek, bir başka isimle farklı sonuç almaya çalışacaklar.

Oysa CHP'nin yapısal ve etik sorunları var!

CHP bugün köklerinden kopmuş ve hafızasını kaybetmiş durumda. Kuruluş değerleri ve Atatürk çizgisinden çok uzaklaşmış bir görüntü veriyor. Cumhuriyetin kurucusu olan bu yapı, bir proje partisi gibi hareket ediyor. Sonuç alabilmek için her türlü kıvrak manevrayı mubah görüyor.

CHP bugün siyasi yelpazenin ne tarafında? Amblemindeki Altı Oku ne kadar temsil ediyor? Amorf bir yapı haline bürünmüş, sağda mı, solda mı belli değil.

Kitlelere güven vermiyor.

Kılıçdaroğlu'nun gitmesini isteyen ve değişim arzusunda bulananlar, O'nun CHP'yi içine soktuğu bu görüntünün yanlış olduğunu söylemiyorlar. Değiştirme iradesini de ortaya koymuyorlar. Adeta "Ben daha fazlasını ve iyisini yaparım" iddiası içindeler.

Kişi değiştirmek, koltuğa bir başkasını oturtmak değil ki CHP'nin sorunu. Problem, içine düştüğü ve düşürüldüğü zihniyet!

Bu zihniyet değişmediği müddetçe koltukta ha Kılıçdaroğlu oturmuş, ha İmamoğlu. Sonuç değişmez ki!

<p>İsrail'in saldırıları aralıksız devam ediyor. İsrail,vGazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kent

İşgalci İsrail Gazze'de sivilleri katlediyor

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!