• $17,9523
  • €18,3137
  • 1030.67
  • 2795.06
15 Mayıs 2016 Pazar

Avrupa’nın çirkin yüzü

Elde 1963 Yılında imzalanan bir Ankara Anlaşması var. Türk vatandaşlarına Avrupa’da vizesiz dolaşma hakkını veriyor.

Uygulamıyorlar…
Bunun üzerine 2009’da AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Birliği Adalet Divanı’na bir başvuru yapıldı. Yargılamanın sonucunda mahkeme kararını verdi:
“Türk vatandaşlarına vize uygulaması haksızdır.” Yetmedi, 2010 yılında Osman Nuri Konca isimli bir Türk iş adamı Berlin Yüksek İdare Mahkemesi’ne gitti. 1963 Ankara Anlaşması çerçevesinde kendisine vize uygulanmamasını istedi. Mahkeme 90 günü aşmamak şartıyla Avrupa’ya vizesiz girebileceğine hükmetti.
Sadece bu kadar değil. Elde, benzeri başka kararlar da var.
İşte Avrupa bu:
Attıkları imzaya sahip çıkmadıkları gibi, kendi mahkemelerinin verdiği kararlara da uymuyorlar. Sonra da bize dönüp, “Kurallar belli, AB’ye girecekseniz, bu kurallara uymak zorundasınız” diyorlar. Standartsızlık filan değil bu, düpedüz ahlaksızlık!
* * *
Asıl hazmedilmesi zor olan davranış ne biliyor musunuz? Bize hakkımız olanın verilmesi için halen müzakere yapılması!
Biz iyi niyetle sesimizi çıkarmıyor, uyumlu davranmaya çalışıyoruz. Onlar ise problem üzerine problem üretiyorlar. Önümüze takoz üzerine takoz koyuyorlar.
Şimdi de bir “terör kriteri” çıkardılar…
Neymiş, “Vizesiz Avrupa” için Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapıp, terör tanımını değiştirmemiz gerekiyormuş…
İstedikleri de belli. Eyleme geçmeyen teröriste dokunulmaması. Onların “terörist” olarak kabul edilmemesi.
Peki biz canlı bombaları nasıl önleyeceğiz? Avrupa’nın aklına uyarsak, kendisini patlatmasını bekleyeceğiz. İş işten geçtikten sonra dağılmış ceset parçalarını toplayıp, onları tutuklayacağız!
Ayrıca, o kadar çelişki içindeler ki, bizi sürekli olarak Suriye’ye giden yabancı savaşçılarla yeterli mücadeleyi vermemekle suçluyorlar. Hem de on binlercesini yakalayıp, sınır dışı etmemize rağmen! Oysa, Avrupa’nın bize dayattığı düzenlemeleri yaparsak, onları yakalayıp, sınır dışı etmemiz mümkün değil. Eyleme geçmedikleri için dokunamayız hiç birine.
Yoksa istemiyorlar mı onları yakalamamızı?..
Açıkçası bu davranış şekillerini görünce, insanın aklına da başka bir şey gelmiyor! Evet, istemiyorlar herhalde!
* * *
İşin garibi, bunlar öylesine ciddi bir ahlaki zaaf içindeler ki, işyerine gelmezse eyleme geçen teröriste de dokunmuyorlar.
Fehriye Erdal eyleme geçmedi mi? Türkiye’den kaçarken, arkasında katledilmiş üç masum insan bırakmadı mı?
Parlamentolarına kadar girip konuşan Zübeyir Aydar, kendilerinin terör örgütü olarak ilan ettikleri PKK’nın sorumlusu değil mi?
Cemil Kartal, Avrupa’da ne iş yapıyor? Terör örgütü adına sürekli olarak eylem halinde bulunmuyor mu?
Onlara dokunmuyorlar. Ama Fransa, ülkesinde yaşanan olayların ardından önüne geleni yakalayıp, sorgusuz sualsiz içeri atabiliyor.
Daha önce de yazmıştım. Sergiledikleri standartsızlığa bakıp, bunlara sövsek yeridir.
* * *
Bunların Türkiye Delegasyonu Başkanı Hanjörg Haber, önceki gün Ankara’da bazı gazetecilerle bir araya geldi. Kendisine sorulan sorular karşısında sıkıştı, abuk-sabuk cevaplar verdi.
Adam, Avrupa’da çadır kuran PKK’lıları korumak için DAEŞ’in gemisine bile bindi. DAEŞ’in AB ülkelerinde çadır kurmasının “terör eylemi sayılmayacağını” söyleyebildi.
Kendisine “Hadi bir kurdur da görelim” demek gerekirdi.
Ayrıca, “Türk vatandaşlarının sadece yüzde 10’unda pasaport var, vize konusunda niye bu kadar hırslısınız” gibi sözler sarf etti. Böylece yüzde 10’umuzdan bile korkup ürktüğünü ortaya koymuş oldu.
Üstelik küstahlaştı da… Avrupa’da “Türk gibi başlamak ve Alman gibi bitirmek” diye bir atasözü olduğunu söyleyip, “Vize konusunda Alman gibi başlandı, bitişi Türk gibi oluyor” dedi. Apaçık ortada, ahlak yoksunu bunlar. Boşa zaman kaybediyoruz gibi geliyor bana. Baksanıza, bunların A’sı ayrı, B’si ayrı oynuyor.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor