• $31,1257
  • €33,7986
  • 2032.8
  • 9367.69
26 Nisan 2022 Salı

Avara kasnak

Altılı ve dışarıdan da HDP destekli masa, bilmem kaçıncı defa kuruldu ve dağıldı.

Peki, sonuç ne?

Henüz sonuç yok ortada. Herkes o masadan bir cumhurbaşkanı adayı bekliyor. Ama her seferinde bir arpa boyu yol kat edilemiyor. Hep benzer açıklamalar yapılıyor. Yine 6 genel başkan vaziyeti idare etti, şöyle bir açıklama yapıldı:

"Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda liderler olarak, birçok kez vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz."

Avara kasnak misali!..

Sürekli dönüyor, ama boşa dönüyor. Güç üretemiyor, bir sonuç ortaya koyamıyor. Sadece birbirinin benzeri açıklamalarla zaman kazanılıyor. Üzerinde tek uzlaşılan konu Parlamenter Sistem. O yüzden Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada, yine "Ülkeyi aydınlığa kavuşturacak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemden" söz etti.

Türkiye'de on yıllarca denenmiş, ülkeye patinaj yaptırmış, uygulandığı yıllarda herkesin şikâyet ettiği bir sistem, milletin önüne "kurtuluş reçetesi" olarak konuluyor.

Altılı Masadan tek duyduğumuz da bu zaten. Ama milletin böyle bir beklentisi olduğunu söylemek zor.

***

Bir de sürekli olarak algı operasyonları yapılıyor...

Bu defaki toplantının gündeminde "seçim güvenliği" varmış. En önemli konulardan biri oymuş.

Ne anlama geliyor bu?

Herkesin anlayacağı bir ifade ile "seçim sandıklarını korumak, oy hırsızlığının önüne geçmekten" bahsediyorlar. Oysa, Türkiye seçimlerin hâkim teminatında yapıldığı ve dünya üzerinde sonuçların tartışılmadığı ender ülkelerden biri. Geçmişte sorunlar yaşadık elbette. Ama onun da kaynağı CHP'ydi. 1977 seçimlerinde mükerrer oylar ve sandık oyunları ile CHP % 41 oy aldı. Mezardaki insanlara bile oy kullandırıldı. Sıkıntıyı aşmak için Hindistan'dan boya getirildi. Oy kullananların parmakları boyanıp seçim güvenliği sağlanınca 1979'daki ara seçimi AP 5-0 kazandı. Ecevit Hükümeti düştü.

O boya Türkiye'yi öyle bir kurtardı ki, nüfusumuzdaki ciddi artışa rağmen, 1980 darbesinin ardından demokrasiye geçiş için yapılan seçimde, seçmen sayısı hayli aşağı indi. Çünkü bir kişinin birkaç sandıkta birden çok oy kullanma dönemi bitti.

Seçim güvenliği deyince, son yerel seçimde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun gece vakti hâkimleri evlerinden toplayıp karar aldırması gibi garabetleri de unutmamak lazım!

Buna rağmen, "seçim güvenliği" diye bağıranlar Ak Partililer ya da MHP'liler değil, CHP'liler.

İşte algı oluşturmak böyle bir şey!

***

Zor tabii, 6 siyasi parti bir araya gelecek, dışarıdaki HDP de tatmin edilecek ve ortak bir aday bulunacak.

Biz, geçmişte Parlamenter Sistem dönemlerinde yaşadık bu tür görüşmeler ve pazarlıkların sıkıntılarını. Koalisyonlarda iki-üç parti ortak bir noktada anlaşamıyor, çok kısa bir sürede çekişmeler-kavgalar başlıyordu. Şimdi ise HDP ile birlikte yedi ayrı paydaş ve ses var karşımızda.

Normaldir avara kasnak gibi dönüp durması. Yine iyi idare edip getirdiler bugüne kadar. Halk arasında ünlü bir söz vardır, "Ortak atın beli doğrulmaz" diye!

<p>Kaza, akşam saatlerinde Kazımdirik Mahallesi 169 Sokak Küçükpark mevkiinde meydana geldi. İddiaya

İzmir'de korkunç kaza! Motosiklet kaldırımda yürüyenlerin arasına daldı

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açıldı... 15 gün ücretsiz olacak

Elazığ Palu'da maden ocağında göçük meydana geldi! 4 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi

Türkiye'nin yerli savaş uçağı! KAAN ''görünmez'' olacak!