• $16,3186
  • €17,3863
  • 973.11
  • 2391.2
5 Temmuz 2018 Perşembe

CHP’de fukaralık sendromu

Zordur yokluk, yoksulluk ve fukaralık. Azla ve eldekiyle yetinmeyi gerektirir. Büyük hedeflerden uzaklaştırır insanı; düşünemez, hayal bile edemez.

Tıpkı bugün CHP içinde olduğu gibi!..

CHP kaynıyor bugün. 24 Haziran seçimlerinin ardından “tamam” diyenler oldu. Muharrem İnce’ye verilen yüzde 30’luk oy oranı büyük bir kazanım olarak görüldü. Yıllardır başarıya aç olanlar, heyecan içinde harekete geçti. “İnce gelecek, dertler bitecek” anlayışıyla olağanüstü kurultay için imza toplanmaya başlandı.

Fukaralık sendromu diyebiliriz buna!

Çünkü, yüzde 50 artı 1 ile yönetimin değiştiği Türkiye gibi bir ülkenin Ana Muhalefet Partisinde, yüzde 30’luk bir oy oranı böylesine büyük sonuçlar doğurabiliyor! Boşuna dememişler, “yokluğun gözü kör olsun” diye!

***

Şimdi bir de “kurtarıcı” olarak görülen Muharrem İnce’nin, seçim kampanyası boyunca verdiği fotoğrafa bakmak lazım…

“Ulusalcı” olarak biliyordu kamuoyu kendisini. Daha önce bu yönde verdiği mesajlarla tanınmıştı. CHP içindeki ulusalcıları da peşine takmıştı. Sonra ne olduysa oldu, Muharrem Bey kendisine yeni bir misyon biçti. Eski söylemlerinin tamamını unuttu. İlk iş olarak HDP Adayı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etti. Terör suçlamaları ile tutuklu bulunan Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Karşılığını da HDP’den gelen “ödünç oylarla” aldı. Yüzde 30’a ulaştı.

Sadece ulusalcılığını değil, daha önce yaptığı açıklamaları da unuttu. Önce, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayının Genel Başkan olması gerektiğini söyledi. Kendisi aday olunca da “Genel Başkandan Cumhurbaşkanı adayı olmaz” tavrı içine girdi. Söylemleri ile Kemal Bey’i hiç aratmadı. Bir öyle dedi, bir başka gün böyle. Adeta Süleyman Demirel’in “Dün dündür, bugün de bugün” sözünü kendine rehber edindi.

***

Seçim kampanyası sürerken, Muharrem Bey’in gariban bir resepsiyon görevlisine söylediği küfür ve hakaret dolu sözler ortaya çıktı. Kimse duymadı ya da duymak istemedi. Duyanlardan da “brovo” sesleri yükseldi:

-Ne kadar güzel sövdü ve adamı titretti ama!..

İnce de bu tavırlardan etkilenmiş olacak ki, twitter’da bazı basın mensuplarını açıktan hedef aldı. Ağır sözler ve tehdit dolu ifadeler kullandı. Onlarla sokak ağzı denilebilecek bir üslupla söz dalaşına girdi.

Yadırgayan, eleştiren olmadı.

Platformda seçim konuşması yaparken, yanına yaklaşan bir küçük çocuğa sinirlendi. Sert bir şekilde “bak burada konuşuyoruz” diyerek uzaklaştırdı. Gerçekte nasıl bir kimlik ve kişiliğe sahip olduğunu ortaya koydu.

Yine işe yaramadı!

Korumaları, milletin önünde kendisi ile fotoğraf çektiren bir vatandaşı fırlatıp attı. “Durun siz ne yapıyorsunuz?” diye tepki gösterip engellemedi. Çünkü, kendisi de kürsüye çıkarken sevgi gösterisinde bulunan bir CHP’liye aynısını yapmıştı. Eliyle itip, ezercesine yoluna devam etmişti.

Bu hareketini ve zaman zaman ortaya koyduğu kaba tavırları yadırgayan olmadı.

Kampanya süresince sosyal medyada dolaşan hakkındaki son derece rahatsız edici iddialara bakan da çıkmadı.

Bir cumhurbaşkanı adayı için hoş olmayan kullandığı üslup bile rahatsız edici bulunmadı. Ne dediyse alkışlandı, ne yaptıysa desteklendi. Belli çevrelerde adeta “Sirke baldan tatlıdır, Muharrem İnce ne derse ve yaparsa haklıdır” anlayışı hâkim oldu!

***

Yokluk işte. Gözü kör olsun.

Ana Muhalefet Partisi içinden ortaya çıkarılabilen en iyi figür Muharrem İnce!

En önemlisi, böyle bir figür partinin destekçileri için ümit ışığı olabiliyor. CHP’yi yarınlara ve büyük başarılara taşıyabileceği iddia edilebiliyor. Hatta kendisine Türkiye’yi yönetme misyonu bile biçilebiliyor. Durum bu olunca, Muharrem İnce de Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına geçip, “Bırak ve git artık, önümüzü kesme” mesajı verebiliyor.

CHP seçmeni başarıya o kadar aç ki!.. Yıllardır öyle çok sandık hezimeti yaşamış ve hayal kırıklığına uğramış ki!..

Azla yetinmesini biliyor.

Sıkıntı şu ki, bu ülkenin insanı o kadar kanaatkâr değil. O’nun hayalleri de hedefleri de büyük. Yıllardır yaşanan başarılar, bu ülke insanının beklentilerini çok yükseltmiş durumda.

CHP’nin önce bunu görmesi ve kendisini buna göre revize etmesi lazım. Aksi takdirde, önümüzdeki dönemde de fukaralık sendromu içinde kıvranıp durması kaçınılmaz!

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada