• $15,5888
  • €16,3428
  • 913.621
  • 2390.79
24 Ağustos 2018 Cuma

Aptal muamelesi gördük hep...

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl bir İnsan Hakları Raporu yayınlar. “İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları” başlığını taşır. Dünya üzerindeki bütün ülkeler ayrı ayrı incelenir, hepsine birer karne verir.

Biz de genellikle sınıfta kalırız. Bunu da ciddiye alıp tartışırız. Türkiye düşmanları ve terör destekçileri, ABD’nin raporuna sarılır. Bu raporun üzerinden atışlar başlar. Bir kısır döngüdür, devam edip gider…

Bu yıl da aynısı oldu. Türkiye’ye insan hakları korusunda Amerika’dan yine ağır eleştiriler geldi.

Ancak, artık eskisi gibi ciddiye almıyoruz. Dünya genelinde de durum aynı. Amerika’nın karizması alabildiğine çizildi çünkü. Şimdilerde Washington eskiden olduğu gibi başarılı algı operasyonlarının altına imza atamıyor. Yaldızları döküldü ve yıllarca aptal muamelesi yaparak yönlendirdiği kitleler yok karşısında.

Geldiğimiz noktada ABD’nin kendisi tartışılıyor. Hem de çok ağır bir şekilde. Artık en hafifinden “Küresel eşkıya” diyorlar O’na!

***

Çok üzerinde durulmadı, ama BM Özel Raportörü İdris Jazairy, Amerika ile ilgili önemli bir rapor hazırladı. Uluslararası yaptırımlardan bahsetti ve ABD’nin takındığı tutumu masaya yatırdı. Aynen şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası yaptırımların hukuksal dayanağı olmalı. Sıradan vatandaşa ve insan haklarına zarar vermemeli.”

Ardından sözü Amerika’nın İran’a karşı uyguladığı hiçbir hukuksal dayanağı olmayan ambargoya getirip, şu tespiti yaptı:

“Amerika’nın verdiği bu karar, adaletsiz ve zararlı. İran’daki milyonlarca insanı fakirliğe sürüklüyor.”

Amerika’nın bu tavrının bir insan hakları ihlali olduğuna dikkati çekti.

Söz konusu olan sadece İran değil. Amerika, son günlerde Türkiye de dahil önüne gelene saldırıyor. Elindeki bütün ekonomik araçları kullanarak, küresel eşkıyalık yapıyor. Geniş kitlelerin refahının önünü keserek, en büyük insan hakları ihlalini gerçekleştiriyor.

Artık, dünyanın dört bir yanından “yeter” sesleri yükseliyor…

***

Bu kadarla kalmıyor elbette…

Attığı adımlar ve sergilediği tavırlar değerlendirildiğinde, Trump için “Bir insanlık suçlusu” denilebilir. Çünkü, terörü destekliyor.

Eğer terör bir insanlık suçu ise –ki bütün dünya öyle diyor- terör destekçiliği de insanlığa karşı işlenen bir suç. ABD, uzun süredir bütün dünyanın gözü önünde bu suçu işliyor. Darbeci katil bir terörist olan Fethullah Gülen’i koruyup kolluyor. O’nu, Türkiye’ye iade etmemekte direniyor. Suriye’deki PKK ve YPG uzantısı güçlere TIR’larla silah ve mühimmat gönderiyor. Yetmiyor, terör örgütleri ile işbirliği yapan bir rahibi tutukladı diye Türkiye’ye ekonomik savaş açıyor.

Eğer, gerçek anlamda küresel bir adalet olsa, Trump’ı ve ABD’li yöneticileri “insanlık suçlusu” olarak adalet karşısına çıkaracak eylemler bunlar!

Ama onlar, oluşturdukları adaletsizlik ortamında dünyaya nizam ve intizam vermeye devam ediyor. “Dünya beşten büyüktür” gibi son derece doğru ve adil bir söylemde bulunanlara karşı savaş açıyor.

***

Bütün dünyayı bir standartsızlık ve adaletsizlik sarmış durumda…

Bir AB ülkesi olan Yunanistan’ın yaptıkları ortada: Türk ve Türkiye düşmanlığı, bütün AB değerlerini ayaklar altına aldırdı. Demokrasi ve insanlık düşmanı darbecilere kucak açtı. Katillere sığınma hakkı verdi.

Son derece büyük bir insan hakkı ihlalinin altına imza attı… En önemlisi ise, Türkiye’ye karşı sürekli olarak “değerlerden” bahseden AB üyesi ülkelerin hiç birinden çıt çıkmadı. Bu skandal karar karşısında, hepsi deve kuşu misali başını kuma gömdü.

Ve aptal muamelesi yapmaya devam ediyorlar bize… Hiç şüphe yok ki, yarın yine karşımıza dikilecek ve “değerlerden” bahsedecekler. Medeniyet adına bize nizam ve intizam vermeye kalkacaklar. Devam edebilir mi böyle bir düzen?

Edemez ve etmiyor da zaten. Bugün yaşadığımız küresel çalkantıların altında hep bu ikiyüzlü, standartsız ve adaletsiz uygulamalar yatıyor.

İşte o yüzden de dünya bugün bu küresel adaletsizliğe başkaldırının ve yeniden şekillenmenin sancılarını yaşıyor.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı