• $13,2035
  • €15,0278
  • 756.348
  • 1857.4
26 Şubat 2017 Pazar

Anlamlı bir “evet’e doğru...

Hiç inanmadım halk oylamasında “hayır” eğiliminin ağır bastığına. Hep “evet”lerin öne olduğunu düşündüm, gördüm, söyledim ve yazdım…

Ancak, ortada bir problem vardı. “Evet”lerin tek düşmanı rehavetti. “Nasıl olsa evet çıkacak” düşüncesiyle birlikte oluşacak rehavet havası, halk oylamasında “evet” oyları aleyhine bir tablo ortaya çıkarabilirdi.

Dün, Ak Parti’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili olarak yapılacak halk oylaması tanıtım toplantısında gördüm ki, öyle bir sıkıntı yok. 81 ilden gelen partililerin doldurduğu Ankara Arena’da heyecan doruktaydı. Hem salon içinde, hem de dışında coşkulu kalabalıklar vardı.

Binlerce kişi, Anadolu’nun heyecanını Başkent’e taşıdı… Şarkılarla hareketlendiler, sloganlarla coştular… Bıkmadan usanmadan saatlerce şarkılar ve sloganlar eşliğinde “evet” kararlılığını ortaya koydular…

Ortada rehavet adına herhangi bir işaret yoktu. Şimdi artık hiç çekinmeden rahatlıkla 16 Nisan referandum sonucunu söyleyebilirim:

Banko Evet.

***

Üstelik, kılı kılına alınacak bir sonuçtan da bahsetmiyorum. 16 Nisan’da sandıklardan anlamlı bir oranda “evet” çıkacağını görüyorum.

Dün Ak Parti’nin tanıtım toplantısı için Arena’ya gitmeden önce CHP’nin halk oylaması için Şili’den Türkiye’ye getirdiği Francisco Garcia Ferrada’nın açıklamalarını okudum. Aynen şu cümleyi kullanmış:

“Referandumda önemli olan ‘hayır’ oyu vermek değil, bu ‘hayır’ların sonucunda neyin inşa edileceğidir.”

Belli ki kendisi de “hayır” kampanyasına inanmıyor!

Çünkü, “hayır” oylarının getireceği tek sonuç, mevcut sistemi muhafaza etmek. Hayır tercihi, bu ülkeye hiçbir yenilik getirmeyecek. Herhangi bir değişim sağlamayacak. Sadece Türkiye’nin yerinde saymasına sebep olacak. Dahası da var, yıllarca sistemden şikayet edenlerin sistemin elinde esir olmasına yol açacak.

Şimdi kimse kusura bakmasın, ama bunun adı mazoşizmdir! Bir başka ifade ile de “acılarla yaşama tercihi” denilebilir bunun adına!

Peki, neden yapsın millet kendine böyle bir kötülüğü?

İşte bu yüzden halk oylamasında sandığa gidip “hayır” oyu kullanmak, “evet” demekten çok daha zor. Çünkü, ‘hayır”ın bireyler açısından da ülke açısından da hiçbir getirisi yok. Ben de o yüzden beklenenin üzerinde çıkacak olan anlamlı bir “evet”ten bahsediyorum! Çünkü, eldeki bütün veriler onu gösteriyor.

***

CHP ve reklam için Şili’den getirdiği Ferrada “Ne yapacağız, halka ne diyeceğiz” diye düşünedursun!..

Dün Arena’da partililerin ve halkın karşısına çıkan Başbakan Binali Yıldırım, kararlı, net ve açık mesajlar verdi. Savunduğu tezlere inanan, kendisine ve seçmene güvenen bir portre ortaya koydu.

Yıldırım, değişikliğe konu 18 maddeyi de tek tek sıraladı. “Ne getiriyor, ne götürüyor?” sorularına açık ve net cevaplar verdi. Bunları da aydınlık yarınlara işaret ederek yaptı. “Güçlü Türkiye” ve “değişim” mesajları ile süsledi.

Başbakan, “Bize kavga ve ötekileştirme yakışmaz” dedi:

-Geçireceğimiz bu sistem kutuplaştırma siyasetini ortadan kaldıracak, kardeşliğimizi pekiştirecek.

Terör örgütlerini ise ayrı bir yere koyup, onları da halk oylamasının mağlupları olarak ilan etti.

Bu arada, halk oylaması için özel olarak yapılan ve salonda çalınan şarkılarda bütün Türkiye’ye güçlü mesajlar gönderildi:

“Gelecek nesiller için, tüm ecdadın atan için tabi ki evet. Tem millet tek vatan için, toprağında yatan için tabi ki evet. Gaziler, şehitler için, şanlı tarihinin tekrarı için tabi ki evet…”

Kısacası, Ak Parti halk oylaması kampanyasını oldukça güçlü başlattı.

***

En önemlisi ise…

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ak Parti’nin “devrimci yapısına” vurgu yapıp, “16 yıldır reform ve değişim heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmedik” demesiydi.

Bunlar önemli sözler. Gerçekten de yıllardır Türkiye’deki değimi, sol çevrelerin “tutucu-muhafazakar” diye suçlamaya çalıştığı Ak Parti gerçekleştiriyor. Ayrıca, bu ülkede “tutuculuğu” aslında kendisini “devrimci” olarak topluma sunmaya çalışan CHP temsil ediyor. CHP, ileri doğru atılan her adımda değişimin önünde takoz işlevi görüyor. Durum bu olunca, mücadelenin bütün aşamalarında Ak Parti kazanırken, CHP kaybediyor.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı