• $31,531
  • €34,2666
  • 2123.87
  • 8927.8
22 Şubat 2019 Cuma

Ankara’da ince hesap

Yıl, 1994… Turgut Altınok, MHP’nin Ankara İl Başkanı idi. Mansur Yavaş da MHP Beypazarı İlçe Başkanı olarak görev yapıyordu. Birlikte çalışıyorlardı.

Siyaset bu, bazen anlaşmazlıklar ve anlayış farklılıkları olur. Nitekim, her iki isim için oldu da. Turgut Altınok, Ak Parti’nin Keçiören Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Mansur Yavaş da MHP’den ayrılıp, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gömleği ile sahneye çıktı; ama seçilemedi.

Turgut Altınok, hiçbir zaman geçmişini saklamadı. Keçiören’deki başkanlık döneminde masasına bozkurt heykeli koydu. Arkasında Erdoğan’ın fotoğrafı yanında Alparslan Türkeş’in portresi yer aldı. Bünye bunu kabul etti, Ak Parti tabanı ile sıkıntı yaşamadı.

Mansur Yavaş’ın hikâyesi belli: CHP bünyesinde kabul görmediği gibi, O da CHP’nin rozetini takmadı. Parti içinde tartışmalar halen devam ediyor.

Bu iki isim şimdi karşı karşıya…

Mansur Yavaş, yine CHP’nin Ankara Adayı. Turgut Altınok da tekrar Ak Parti’nin Keçiören Başkan Adayı oldu.

“İki isim karşı karşıya” diyorum. Çünkü, Keçiören bir milyona yaklaşan nüfusu ile Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri. O yüzden Altınok faktörü Büyükşehir seçimini de önemli ölçüde etkileyecek.

***

Başkent’te yapılan değerlendirmelerde, Yavaş’ın bir önceki yerel seçimde aldığı oylar baz olarak gösteriliyor. Ancak, o seçimde karşısında Melih Gökçek vardı. Şimdi Mehmet Özhaseki ile yarışıyor. Çok önemli bir figür olan Altınok ise sahada yoktu.

Altınok, öylesine önemli bir figür ki, Yavaş’ın bütün kozlarını elinden alıyor. Yavaş taraftarları “Ankaralılığa” vurgu yaparken, Altınok “Öz Angaralı” olarak öne çıkıyor. Sadece Keçiören’de değil, Ankara’nın her yerinde ayak izleri var. Bugün CHP’li belediyelerin elinde olan Çankaya ve Yenimahalle’deki yüzlerce okulun çevre düzenlemesi O’nun döneminde, O’nun eliyle yapıldı.

Altınok, köylere kadar indi. Ankara’nın neresinde bir sıkıntı var, oraya koştu.

Kim ne derse desin, yelpazenin en sağından en soluna kadar bütün Ankaralılar, Altınok’un belediyecilik için bir efsane olduğunu kabul ederler. Hakkını teslim etmek lazım, yaptığı hizmetlerle sadece Keçiören’i değiştirmekle kalmamış, bütün ilçe belediyelerini de kendisini değiştirmek, dönüştürmek zorunda bırakmıştır.

O yüzden bugün çok iddialı. Aksi takdirde, kendisine yüzde 70’ler civarında bir oy hedefi koymazdı!

***

Altınok’un bir başka özelliği daha var. MHP’den ayrılan seçmenin Mansur Yavaş’a yönelmesinin önünde de önemli bir bariyer!

Dün, kendisi ile beraberdik…

Altınok, yapılan işbirliğinin ve HDP’nin bazı yerlerde aday çıkarmamasının, CHP’ye de zarar vereceğini düşünüyor. “Vatandaş bilmiyor” diyor:

-HDP’lilerin konuşmalarını hatırlattığımız pek çok yerde “Gerçekten öyle mi?” cevabını alıyoruz. Ardından da “O zaman bizden kesinlikle oy alamazlar” değerlendirmesi geliyor.

Ve ekliyor:

-HDP’li fotoğrafı gören oradan kaçıyor.

Ben de öyle düşünüyorum. Sandık yaklaşıp tablo iyice ortaya çıktıkça, seçmen eğiliminin de çok değişeceği kanaatindeyim.

<p>Daha önce yaban hayatıyla ilgili birçok video çeken 47 yaşındaki Tutar, son olarak Gümüşhane dağl

Yaban keçileri ve ayılar böyle görüntülendi

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu