• $32,2482
  • €35,0198
  • 2433.68
  • 10492
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anında kirlettiler

Kâhin ya da müneccim değilim. Falla filan da işim olmaz. Ama Tasarruf Paketi açıklandığında biliyordum ne olacağını. O yüzden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde katıldığım dört televizyon yayınında da benzer noktalara işaret ettim...

Belediyelerin de kapsam içine alınması sebebiyle, "Umarım şimdi kirletmek için uğraşmazlar. 'CHP'li belediyelerin elini kolunu bağlıyorlar' diye bağırmazlar" dedim.

Ama henüz birkaç saat bile geçmeden, aklıma gelen başıma geldi. Biliyorum yapıyı, yılların tecrübesi tabii! CHP Sözcüsü Deniz Yücel, paketin açıklanmasından birkaç saat sonra, "Bu pakette asıl hedef, CHP'yi zayıflatmak, CHP'li belediyeleri iş yapamaz hale getirmektir" dedi.

Zaten TBMM'de yıllar önce CHP'li Engin Altay şunu söylemişti:

"Bu hükümet, dünyanın en iyi işini yapsa bile, bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok."

Aynen öyle oldu!

CHP, yine bizi yanıltmadı.

***

Ardından Cumhuriyet Gazetesi atışa geçti...

Bilindik, "saray, lüks, şatafat" gibi beylik ifadelerin ardından, "Yine fatura halka kesildi" diye yazdı.

Neymiş o? Kamu servisleri kaldırılmış, bir de emekli olanların dışında kamuya yeni personel alınmayacakmış.

Peki ya diğerleri, peş peşe alınan çok ciddi tedbirler? Mesela kısıtlanan makam araçları? Onlar yok. Bol bol istismar var...

Şaka gibi, ama maalesef böyle!

Sen yıllar boyunca israftan bahset. Bire elli katarak abart, bunun üzerinden siyaset yap. "Tasarruf" diye bağır...

Sonra çok ciddi tedbirler alınıp yürürlüğe konulduğunda kirletmek için elinden geleni yap. Çarpıt, abart, bu defa da tersten çarp. Her şart altında haklı olmaya çalış ve istismar et.

Bizde muhalefet denildiğinde anlaşılan bu işte! Yaşadığımız pek çok sıkıntının altında zaten bu anlayış yatıyor!

***

Kim ne derse desin, halkın beklediği adımlardı bunlar. Eksiklerden bahsedilebilir, geç kalındığı söylenebilir belki; ama kirletilemez. Hele hele "kamuda tasarruf" nutukları atılırken belediyeler bu kapsamın dışında tutulamaz.

Herkes görüyor, belediyeler tam bir kara delik haline dönmüş durumda. Halkın paraları reklama, lay lay loma, belediye başkanlarının temel atmama törenleri gibi garip işlere ayrılıyor. Bir kişinin yapacağı işe 10 kişi tahsis edilip yandaşlar kayrılıyor. Sosyal yardım adı altında belli kitlelere kaynaklar aktarılıyor.

Bu arada, devletin ve milletin sırtına büyük borçlar yükleniyor. Çalışanların sigorta primleri bile ödenmiyor. Dönem sonunda da borç dağları aşıyor.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel'in açıklaması gerçekten garip! Ne yapılsaydı, kamu pek çok alanda kemer sıkarken, belediyeler israfa, savurganlığa, lay lay loma devam mı etseydi? Layusel mi CHP'li belediyeler? Onların harcadıkları, kamu kaynağı ve vatandaşın parası değil mi?

Ne demek CHP'li belediyeleri iş yapamaz hale getirmek? Onlar, kamu kaynaklarını çarçur etmeden iş yapamıyorlar mı? Ayrıca, Türkiye'deki bütün belediyeler CHP'li mi? İçlerinde AK Parti ve MHP'li yok mu?

O yüzden kimse bahane bulmasın. Herkes işini düzgün şekilde yapsın. Türkiye hepimizin. İsraf ve enflasyonla mücadele sadece belli bir kesimin görevi değil, belediyeler dahil hepimizin!

<p>Human Movie Team Kurucusu Tülay Gökçimen, Akşam TV'ye konuştu. Refah saldırısının ardından kaleme

Human Movie Team Gazze'nin sesi oldu!

Bu 7 besin kalbi gençleştiriyor! Uzun yaşamın sırrı

Kaçak kazı yaparken yakalandılar! 5 şüpheli gözaltına alındı

Türk mühendislik öğrencileri geliştirdi! Yerli otonom su altı aracı