• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
30 Eylül 2021 Perşembe

Anadolu'nun canlanışı

Bütün dünya ile birlikte biz de büyük sıkıntılar çektik. Salgın insanlığı vurdu. Doğusuyla batısıyla herkes bedel ödedi. Üstelik pandeminin yol açtığı yaraları sarma çabaları, küresel alanda halen devam ediyor...

Korona, en çok da kültür ve sanat etkinliklerini baltaladı. Devam etmekte olan çalışmalar durduruldu, yeni projeler askıya alındı.

Şimdi o açığı kapatmak için düğmeye basıldı, yeni bir seferberlik başlatıldı. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, muhteşem bir dramatik sahne ve dans gösterisine hazırlanıyor. Yüzü aşkın sanatçının sahne alacağı "Derviş" oyunu için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Derviş'in senaryosunu, Cumhurbaşkanlığı Kültür Politikaları Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili İskender Pala yazdı. Moğol akın ve yağmaları altındaki Anadolu Türklerinin kıtlık ve kuraklıkla mücadele verdiği bir dönemde, Yunus Emre'nin hayat hikâyesini anlatıyor. Bir garip köylü olarak yola çıkan Yunus'un, Anadolu'yu toparlayan sevgi, barış ve dostluk dili izleyicilerle buluşturuluyor.

Gösteri için Turan Sağer, Enver Meralli ve Aydın Sarman tarafından özel müzikler yapıldı. Ana gövdeyi Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun oluşturduğu 70 civarında sanatçı aylardır prova yapıyor. Sahne aşamasında bu sayı yüzün üzerine çıkacak. Devlet Opera ve Balesi atölyelerinde özel kostümler dikiliyor. Projeye Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü de katkı yapıyor.

Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Belviranlı'nın üzerine titrediği projeye, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tarhan da destek veriyor. Projeyi sahneye hazırlayan, koreografileri gerçekleştiren ise, 1919 Bitmeyen Yolculuk ve 1915 Bir Hilal Uğruna isimli büyük gösterilere imza atan bir isim: Yıldız Çankaya uzun süredir bu proje üzerinde çalışıyor.

Hedef, oyunu bu yıl içinde sahnelemek. Sırasıyla İstanbul AKM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, ATO Congrezyum'da seyirci ile buluşturduktan sonra Anadolu'ya açılmak.

HHH

Projenin içinde İstanbul Mehteran, Modern Folk, Zikir ve Konya Tasavvuf Musiki toplulukları da yer alacak. Sahneye yerleştirilecek kuru bir çınar, dansçıların gövdesini sarması ile yeşerecek. Bu ağaç, Yunus'un Anadolu'da yaktığı sevgi ateşi ile birlikte, bir anlamda pandemiden çıkışın, sanat hayatının canlanmasının da simgesi olacak.

Derviş projesi için bir de özel film çekildi. Sahne gösterileri sürerken, bu filmden kareler izleyenlere muhteşem bir görsel ziyafet sunacak. Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Belviranlı, oyunun süresinin 70 dakika olarak planlandığını söyledi.

Bir başka hassasiyet ise projenin olabildiğince düşük maliyetle gerçekleştirilmesi. Bakanlık, bu amaçla öz kaynaklarını seferber etmiş durumda.

En önemlisi, "Derviş" projesini daha önceki büyük gösterilerde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı'nın himayesine alması bekleniyor.

Sonuç olarak şunu söylemek mümkün:

Hazır olun. Kadroya bakarsak, Yunus Emre'nin 700. ölüm yılı kapanışında dans, tiyatro ve sahne gösterilerinden oluşan muhteşem bir görsel şölen geliyor. Anadolu insanının gözü, kulağı ve konuşan dili olan Yunus Emre gibi bir şahsiyet bunu fazlasıyla hak ediyor.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu