• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
17 Ağustos 2021 Salı

Ali Cengiz oyunu

1989 yılının başında Pakistan ve Afganistan'daydım...

Büyük bir hezimet yaşanıyordu. Yönetime Sovyetler Birliği tarafından yerleştirilen ve Rusları ülkeye sokan Babrak Karmal dönemi kapanmıştı. Ruslar, dağılmış bir vaziyette geri çekiliyorlardı...

Silahlarını bile satan Rus generaller vardı!

Afgan mücahitler, büyük bir zafer kazandıklarını düşünüyorlardı. Oysa, iki süper güç kapışmış, Amerika galip gelmişti. Sovyetlerin yayılma planları suya düşmüştü. Üstelik, bu macera, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecini de beraberinde getirmişti. Geride, yanmış, yıkılmış, alabildiğine fakirleşmiş bir Afganistan kalmıştı.

Üstelik, bölgede aşiretler yönetimi hakim olmuştu. Herkes, kendi bölgesindeki denetimi kendisi sağlıyordu. Aşiretler kalas atıp, yol kesiyor; gelenden geçenden "geçiş parası" alıyordu. Pakistan sınırında her türlü silahın ve uyuşturucunun serbestçe satıldığı "serbest pazarlar" oluşmuştu. Özellikle Dara bölgesi bu işin merkeziydi. Pakistan da bu ticarete hiç karışmıyordu. Zaten o bölgeye "gayri alaka" adını vermişti. "Bizim denetimimizde değil, bizi ilgilendirmez" tavrı sergiliyordu.

En önemlisi ise, bölge silah kaynıyordu. Ayağına giyecek ayakkabı bulamayan Afganlıların elinde en modern Amerikan silahlarını görmek mümkündü. Bunlar, ABD'nin Afganistan'daki Hizb-i İslami isimli gruba yağdırdığı silahlardı. Ayrıca, bölgedeki en önemli geçim kaynağı da savaştı! ABD'nin fonladığı komutanlar, silahaltına aldığı mücahitlere maaş ödüyordu.

Ruslar çekilince, o silahlar bölgede kaldı. Zaman içinde de Amerika'ya doğrultulmaya başlandı. Çünkü, El Kaide de Taliban da geçmişte Amerika'nın fonladığı grupların içinden doğdu.

Nihayet, ABD'deki 11 Eylül saldırısı gerçekleşti. ABD, birkaç gün sonra Afganistan'da operasyonlara başladı. Başkan George W Bush, El Kaide'yi desteklediğini ve gizlediğini iddia ettiği Taliban'a yönelik bir açıklama yaptı:

-Bunun bedelini ödeyecek.

Ve Afganistan'da 20 yıllık ABD dönemi başladı. Sonuçta, Amerika'nın çekilmesiyle tekrar başa dönüldü. Geride daha da fakirleşmiş bir halk ve uyuşturucu ticaretinde alabildiğine gelişmiş bir Afganistan kaldı.

Üstelik Taliban, Kabil'e elini kolunu sallayarak girdi. Zaten Cumhurbaşkanı Eşref Gani, kısa bir süre önce Taliban saldırılarından ABD'yi sorumlu tutmuştu. Belli ki Taliban'la gizli bir anlaşma yapıldı. Amerika'nın oluşturduğu, modern silahlarla donatılmış büyük güç, hiçbir direniş göstermedi.

Irak'ın işgalinde de benzer bir durum yaşanmıştı. ABD güçleri, hiçbir direnişle karşılaşmadan Bağdat'a girmişti. Orada da Ali Cengiz oyunları etkili olmuştu!

İşte, emperyalizmin fotoğrafı bu! Washington'a ya da New York'a bakarken, bir yana da Bağdat ve Kabil'in fotoğraflarını koymak lazım. Amerika'nın yaşattığı acılar, bu coğrafyalarda oynadığı oyunlar üzerine yükseliyor o koca koca binalar!

Bugün de benzer bir oyun Suriye sınırımızda yaşanıyor. Orada da PYD-PKK üzerinden kirli bir plan yapılıyor. Yine büyük paralar ve ağır silahlar var perde arkasında.

Biz ise, vaktiyle Irak ve Afganistan'da olduğu gibi birbirimizle tartışmakla meşgulüz!
<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor