• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
26 Temmuz 2018 Perşembe

Akşener muamması

Partisini olağanüstü kongreye götürme kararı aldı. “Aday olmayacağım” dedi. Genel Başkanlığı bırakma kararı aldığını açıkladı. Baskılar üzerine geri adım atacağı düşünüldü. Ancak, sosyal medyada dün yaptığı paylaşımda “aday olmama kararım kesindir” dedi.

Peki, bitti mi bu iş? Bence bitmedi. Bu pilav daha çok su götürür!

Önce, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bu kararı neden aldığına bakmak lazım. Eldeki verilere bakılırsa, parti içinde yükselen eleştirilere tepki gösterdi. Amiyane tabiriyle “Madem öyle işte böyle” tavrı içine girdi. Eleştiri sahiplerine “Ne haliniz varsa görün, ben bırakıyorum” demek istedi.

Başka bir gerekçe yok ortada.

Meral Hanım, “Ben başarısız oldum” demedi. Genel Başkanlıktan ayrılma kararını açıklarken, “Koyduğum hedefe ulaşamadım, o yüzden bırakıyorum” türünden ifadeler kullanmadı. Öyle olsaydı, ortaya koyduğu bu tavır anlayışla karşılanabilirdi. Tam tersine, dün yaptığı paylaşımlarda önümüzdeki yerel seçimlerde İyi Parti’nin başarılı sonuçlar alacağından emin olduğunun altını çizdi.

Demek ki, tek gerekçe kendisine parti içinden yöneltilen eleştiriler.

İyi ama bu eleştiriler daha önce de vardı. Mesela Yusuf Halaçoğlu, kendisine istediği ilden adaylık verilmeyince Akşener’e benzer eleştirileri daha önce de yöneltmişti.

Seçim sürecinde çok daha sert eleştirilerle karşılaştık biz. Meral Hanım, tamamını göğüsledi ve hiç maneviyatını bozmadan yoluna devam etti.

Kendisi Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya koyduğu hedefe ulaşamadı. Ancak, partisi TBMM’de grup kuracak bir sayıya ulaştı. Üstelik, Hazine’den yardım almaya da hak kazandı.

Buna rağmen, bütün kazanımlarını ve iddialarını bir köşeye attı. “Buraya kadar, artık ben oynamıyorum” tavrı içine girdi.

Normal mi sizce bu?

Bence değil. Hem de hiç değil.

? ? ?

Üstelik, ortada öne çıkmış başka bir aday yok. Belki bir Koray Aydın adından söz edilebilir, ama bu aşamada O’nun da görevi devralması zor. Çünkü, İyi Parti toplama bir parti. İçinde her türlü görüşten insanlar var. Aydın’ın bu şartlar altında ve böyle bir dönemde İyi Parti’yi bir arada tutabileceğini söylemek mümkün değil.

Meral Akşener de bunu biliyor.

Bitmedi, dahası var…

“Ben yokum” dediği andan itibaren, “Bu çok iyi bir karar” diyen bir Allah’ın kulu çıkmadı. Tam tersine ağlayanlar ve sızlayanlar kapısına hücum etti. Hatta kendisini evinin önünde zincirleyenler bile oldu.

İyi Parti cenahında tabandan tavana herkes “Bu doğru bir karar ve tavır değil” görüşü üzerinde birleşti. Dünkü, “kararım kesin” açıklamasının ardından da kendisine tepkiler yağdı. Kimi “Bizi bırakıp gidemezsin” dedi. Kimisi “Kime güvendiysek bizi yolda bıraktı” yorumunu yaptı. Kimi de “Sen yoksan biz de yokuz” diye tavrını ortaya koydu.

Akşener de bunları görüyor ve olan bitenin farkında. Hem İyi Parti’yi bir alternatifsizliğe mahkûm ediyor, hem de gelecekte alınacak başarılardan bahsediyor.

Burada da bir çelişki yok mu sizce?

???

Eğer bu tavrını devam ettirirse, gelecekte ortaya çıkacak her türlü olumsuzluk Meral Hanım’ın hanesine yazılacak. En ufak bir zorlukta “bırakıp giden siyasetçi” tipi olarak anılacak. Bugüne kadar sergilediği bütün çabalar boşa gidecek. Kendisi de bunu bilmeyecek kadar tecrübesiz değil elbette.

İşte o yüzden “Bu pilav daha çok su kaldırır” diyorum! Eğer ileride bu tavrını değiştirir ve “Yeni bir kurtarıcı” olarak ortaya çıkarsa şaşırmayın derim. Daha önümüzde çok zaman var. Siyasette 24 saat bile çok uzun bir süredir.

Ancak, unutulmamalı ki nazın da niyazın da bir sınırı vardır! Tadında bırakmak gerekir! Çok uzatılırsa kabak tadı verir!

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri