• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
12 Haziran 2024 Çarşamba

Adalet mahkemelik oldu

Evet, adalet ve Adalet Bakanlığı mahkemelik oldu. Bakanlığı mahkemeye veren de bir Yargıtay üyesi. İddia ise çok çarpıcı: Davacı, "Anayasa ile teminat altına alınan onur ve şerefini korumaya çalışan insanlara haksızlık yapıldığını", hatta "zulüm ve eziyet edildiğini" iddia ediyor.

Ben de karşılaştım aynı durumla. Dün de bu köşede yazdım. Gayet iyi anlayabiliyorum sıkıntıyı. Üstelik gördüm ki yalnız değilmişim. Sıkı durun, uygulamadan zarar gören kimler yok ki...

Eski bir Başbakana da yapılmış aynı uygulama. O da benim başına gelenlerle karşılaşmış. Pek çok kişi inanmakta zorluk çekecek, ama Hâkimler ve Savcılar Kurulu eski Genel Sekreteri Bilgin Başaran bile görevi başındayken benim gibi darbelenmiş! Uygulamadan zarar gören Yargıtay Üyesi Sadi Doğan'ın konuyu yargıya taşıması, sıkıntının ulaştığı boyutları gösteriyor! Liste uzayıp gidiyor. Sıkıntıya uğrayan vali ve kaymakamları saymıyorum bile.

Çok garip bir durumla karşı karşıyayız:

Halen görev başında olan bir Yargıtay Üyesi davacı. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliği davalı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böylesi görüldü mü acaba?

En önemlisi ise...

Bu ülkede her fırsatta "Erdoğan Yargısından" bahsedenlerin, İktidara yüklenenlerin şapkalarını önlerine koyup iyice düşünmeleri gereken bir durum bu!

Yargı kararı ile Hâkimler Savcılar Kurulu'nun Genel Sekreteri darbelenmiş. Dahası var mı?

***

Olayı dün yazdım: Hakarete uğradım, hakaret eden ceza aldı. Sonra da Anayasa ve kanunların bana gösterdiği yoldan gidip tazminat davası açtım. Davayı kazandım, çünkü haklıydım. Ama şaka gibi bir sonuçla karşılaştım, borçlu çıktım.

Yetmedi, şahsıma hiçbir tebligat yapılmadan üç kuruş için banka hesabıma bloke konuldu. Rezalete bakın ki, ben haksız da olsa o parayı ödemiştim. Elimde makbuzu var. Buna rağmen böyle bir şey geldi başıma. Uğraşacağım bunlarla, gerekeni yapacağım elbette.

Ama sadece ben değilmişim. Devletin tepesindeki pek çok kişiye, hatta yüksek yargı üyelerine de bu yapılmış. Onların haklı oldukları ve kazandıkları bir dava sonunda maaşlarına haciz gittiğini ve karşı karşıya kalacakları durumu düşünebiliyor musunuz?

İşte bu yüzden Yargıtay Üyesi Sadi Doğan, "Bu durumun ağır ve açık bir haksızlık olduğunu" belirterek, konuyu yargıya taşımış. Sıkıntıya yol açan düzenleme Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi olduğu için karşısında davalı olarak iki muhatap var:

1)Tarifeyi düzenleyen Türkiye Barolar Birliği.

2)Bu tarifeyi onaylayan Adalet Bakanlığı.

Mesela nafaka artırım davalarında reddedilen miktar üzerinden karşı tarafa avukatlık ücreti verilmiyor. Ama açılan tazminat davalarında reddedilen miktar üzerinden avukatlık ücretine hükmediliyor. Durum bu olunca, bazı durumlarda davayı kazanan taraf, aldığı tazminatı karşı tarafın avukatına veriyor. Çok ciddi mağduriyetler ve garip durumlar ortaya çıkıyor. Hakarete uğrayan, Anayasal onur ve şerefini koruma hakkını kullanırken, bir de borçlu çıkıyor!

Konunun bu noktaya gelmesi normal...

Çünkü ortada gerçekten garip, acayip, sıkıntılı, haklıyı cezalandıran, düzeltilmesi gereken bir tablo var.

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu