• $15,5934
  • €16,3435
  • 914.629
  • 2390.79
5 Ekim 2018 Cuma

Adalet Divanı “Türkiye haklı” dedi

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, bizim taraf olduğumuz bir davayı karara bağlamadı. Direkt olarak “Türkiye haklıdır” ifadesi içeren bir hükme varmadı. Ancak, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo konusunda karar verirken, dolaylı olarak Türkiye’nin haklılığı da ortaya koymuş oldu.

Karar, kenarda-köşede küçücük bir haber olarak kaldı. Bazı yayın organları, haberi kullanmaya değer olarak görmedi bile.

Karar şu:

BM’nin en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, Washington tarafından İran’a uygulanan bazı yaptırımların askıya alınmasını hükme bağladı.

Peki ne olacak şimdi? Tabii ki hiçbir şey olmayacak. Amerika, “astığım astık, kestiğim kestik” tavrını devam ettirecek. Divanın aldığı kararlar kesin olmasına ve temyiz başvurusu dahi yapılması mümkün bulunmamasına rağmen, kağıt üzerinde kalacak. Çünkü, Lahey Adalet Divanı’nın kararlarının uygulanmasını zorlayacak bir merci yok.

ABD yine bildiğini okuyacak, hatta Adalet Divanı’nın kararını uygulamak isteyen ülkelere baskı bile yapacak. Gerekirse işi eşkıyalık noktasına kadar götürecek.

Yaşadık biz bunu. Halen de yaşıyoruz…

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, ABD’nin haksız ve hukuksuz olarak tek başına aldığı ambargo kararına uymadığı gerekçesiyle tutuklandı. ABD’nin, İran’a uyguladığı ambargoyu delmekle suçlanıyor ve demir parmaklıklar arkasında bulunuyor.

İşte o yüzden Adalet Divanı’nın aldığı bu karar bizi de ilgilendiriyor!

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı haksızlık ve hukuksuzluk, bu kararla bir defa daha tescil edilmiş oluyor. Hem de Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı organı olan Lahey Adalet Divanı’nın aldığı bir kararla!

Amerika ise, dediğim dedik, çaldığım düdük havasında.

***

Bizim açımızdan işin çok can yakıcı ve üzücü bir yanı var: ABD’nin Halkbank Genel Müdür Yardımcısı hakkındaki haksız ve hukuksuz uygulaması bile iç siyasette malzeme konusu edildi. Özellikle de CHP sözcüleri, Amerika’nın yaptığı bu eşkıyalığın arkasına sığınıp, içeri doğru atışlar yaptı.

Neler söylenmedi ki!..

İşte, BM’nin en yüksek yargı organı olan Lahey Adalet Divanı’nın aldığı bu karar, tamamını silip süpürdü.

Silip süpürdü, ama izleri de kaldı!

Yapar mı bilemem. Ancak, “adalet isterim” diye Ankara’dan İstanbul’a kadar yürüyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun millete bir özür borcu var. Tabii eğer mesele gerçekten adaletse! Çünkü Uluslararası Adalet Divanı’nın kararı, hiçbir tartışmaya gerek bırakmayacak kadar açık! Amerika’ya “adaletsiz davranıyorsun” diyor. ABD ise, hakkı hukuku bir tarafa bırakıp, umursamaz bir biçimde aynı tavrı sürdürüyor.

Daha ne olsun?

***

Maalesef, Türkiye’de bir güruh var…

Kimi zaman ABD’nin arkasına geçip, oradan güç alarak Türkiye’ye doğru atışlar yapıyor. Kimi zaman da sırf ülkeyi yönetenleri sıkıntıya sokmak ve algılar oluşturmak için sözde Amerikan karşıtlığına soyunuyor. Türkiye’nin kendini savunmak ve oluşturulmak istenen olumsuz havayı dağıtmak için McKinsey ile yaptığı anlaşmanın çarpıtılıp, yerden yere vurulmasını da bu çerçevede değerlendirmek lazım!

Neymiş, Türkiye’yi düşünüyorlarmış!

Türkiye’yi düşünen, önce Lahey Adalet Divanı’nın aldığı bu karara sahip çıkar.

Son derece önemli bu karar! Çünkü BM’nin en yüksek yargı organı, ABD’ye “Hukuku ayaklar altına alıyorsun” diyor. Amerika ise, umursamaz bir şekilde eşkıyalığa devam ediyor. O BM de aldığı kararı hayata geçiremeyip, olan biteni çaresizlik içinde izliyor.

Ne diyoruz biz?

BM’nin bu yapısına çeki düzen verilmesini istiyoruz. Erdoğan durup dururken “Dünya beşten büyüktür” diye tekrarlamıyor. Küresel adalet arayışını her fırsatta dile getiriyor.

Sözde adalet arayanlar ise üç maymunu oynuyor.

O yüzden inandırıcılıkları ve millette karşılıkları yok işte!

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı