• $32,1886
  • €34,9647
  • 2507.24
  • 10895.3
5 Ekim 2022 Çarşamba

Açın kulağınızı

Kirletiyorsunuz" diyorum, kızıyorlar. "Ayıp" diyorum, utanmıyorlar. "Türkiye'de tarım ve hayvancılık bitti" tekerlemesine devam ediyorlar. Televizyonlarda "Yandık bittik, kül olduk" diye bağırıp duruyorlar...

Yalan tabii ki, hem de kuyruklu yalan.

Bu ülkenin 2002 yılında 3,8 milyar dolar tarımsal ürün ihracatı vardı. Geçen yıl 25 milyar dolara yükseldi. Bu yıl gelen verilere bakılırsa, 30 milyar doları geçeceğiz.

Devam ediyorum...

O günden bu yana nüfusumuz 10 milyon civarında arttı. Bu ülkeye gelen turist sayısı 15 milyondan 50 milyona yükseldi. Hem onları besliyor, hem geçmişten daha fazla ihracat yapıyoruz.

Yanmış, bitmiş miyiz, yoksa çok önemli bir sıçrama mı yapmışız?

Şimdi sakın kimse "Ama ithal da ediyoruz" demesin. Eskiden de ithal ediyorduk. Bugün 100 birim ihraç ediyorsak, 21 birim ithalatımız var. Üstelik o ithalatın bir kısmını da işleyip mamul hale getirerek, yine dışarı satıyoruz.

Rakamlar ortada: Tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada ise onuncu sıradayız.

Bitmedi, dahası var:

2053'te nüfusumuz 105 milyon olacak. Türkiye'ye 100 milyon turist gelecek. Biz onu bile bu günden görüyor, tarımsal üretimimizi bu duruma göre planlıyoruz.

***

Kim ne derse desin...

Türkiye'de tarım sektörü, son 16 yılda sürekli büyümüş. Rakamlar öyle söylüyor.

Hayvancılıkta da durum aynı: 2002'de 10 milyon büyükbaş hayvanımız varmış. Bugünkü sayı tam 18 milyon. Küçükbaş hayvan varlığımızda da durum farklı değil.

Su ürünlerinde ise, tam anlamıyla bir atak var. 2002'de 62 bin ton olan üretim, bugün 472 bin tona yükseldi. Yüzden fazla ülkeye su ürünleri ihracatı yapıyoruz. Elbette ithalatımız da var. Ancak ihracatımız ithalattan daha fazla.

Son 19 yılda tarım sektörüne 464 milyar lira destek sağlanmış. Ziraat Bankası'nın açtığı 150 milyar liraya yakın düşük faizli krediyi ve diğer dolaylı destekleri saymıyorum.

"Tarımdan geçinen nüfus sürekli azalıyor" diyorlar. Doğru, teknoloji gelişiyor. O da ilerlemenin bir göstergesi. Çukurova'da geçmişte 200 bin insanın çalıştığı pamuk toplama işi artık makinelerle yapılıyor.

***

Daha pek çok rakam verilebilir. Son 39 yılda çeşitli sebeplerden tarım alanları toplamının 38 milyon hektar gerilediği de bunlara eklenebilir. Tarım yapılabilir alanlar geriliyor, buna rağmen üretim artıyor.

Mesela bir de "Türkiye'de orman alanları talan ediliyor" yalanı var. Oysa 2015'te ormanlık alanda Dünya 46'ncısı olan Türkiye, 2020'de 27'nciliğe kadar yükseldi.

Yalanlar, çarpıtmalar, illüzyonlar bir yana, raka mlarla Türkiye'nin gerçekleri bunlar. Ama yazdığımız zaman çirkin saldırılara uğruyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında kürsüye çıktı. Bir "özgür medyadan" bir de "kalemlerini satanlardan" bahsetti.

"Özgür medya" dediği, gerçekleri saptıran, bu ülkenin attığı bütün iyi ve güzel adımları kirletenler; "kalemini satan" ise, rakamlarla gerçekleri yazan bizler oluyoruz!

"Ayıp denen bir şey var" diyeceğim, ama ayıptan da anlamıyorlar ki! Ne yazık ki, medya ve siyasette bugün geldiğimiz nokta bu. Bağırıp çağırarak, gerçekler gizlenmeye çalışılıyor!

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)