• $8,2864
  • €10,0895
  • 489.255
  • 1444.87
04 Mart 2015 Çarşamba

Açılıma yeni bir adım

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Rabat

Dikkat ediyor musunuz, Afrika adeta komşu kapısı oldu. Geliyorlar, gidiyoruz… Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar seferberlik halinde Afrika’da. Biri dönüyor öbürü gidiyor…
“Afrika açılımı” dedik, hakkını veriyoruz!...
Biz de pazartesi Kazablanka’ya indik, Rabat’a geçtik, Türkiye-Fas Kültür Günleri’ni Fes’te noktalayacağız. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un başkanlığındaki geniş bir heyetin parçasıyız. TİKA, AYK, YEE ve Kültür Bakanlığı başta olmak üzere pek çok üst düzey kuruluş burada.
“Kültür Günleri” dedik ama gezi elbette sadece kültürel konularla sınırlı değil. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Fas Krallığı ve kabine üyeleriyle bir dizi üst düzey görüşme yaptı. İkili ilişkiler masaya yatırıldı. Açılışlar gerçekleştirildi.
Bakan Kurtulmuş, Faslı akademisyenler ile öğrencilere “Medeniyet Perspektifi” konulu bir de konferans verdi.
Kültür Günleri çerçevesinde ise, T.C. Kültür Bakanlığı sanatçılarının verdiği konserin yanı sıra, Osmanlı Kaftanları ve Osmanlı Fermanları sergileri açıldı.
Fas’ta, Türk Kültürü ile dolu bir üç gün yaşanacak.
* * *
Osmanlı Fermanları Sergisi, belgeleriyle gösterdi ki, Fas’la 5 asra dayanan bir ilişkimiz var. Tabii, son birkaç yıl hariç, son zamanlarda ihmal ettiğimiz bir ilişki!
Afrika açılımıyla şimdi kaybettiğimiz mesafeyi kapatmaya çalışıyoruz. Hem de bölgedeki istikrarsızlıklar ve ciddi sıkıntılara rağmen.
2009 Mayıs’ında Afrika’da12 Büyükelçiliğimiz vardı…
Bugün 39’a yükselmiş durumda. Somali, Gambiya, Moritanya, Uganda, Kongo, Cibuti, Nijer, Güney Sudan, Gana, Ruanda, Gine, Kongo, Benin, Fildişi Sahili, Zambiya, Bulkina Faso, Mali, Burundi ve Çat’ta büyükelçilikler açtık.
Bu kadarla da kalmadı. Afrika’ya 11 TİKA ofisi eklendi. Yunus Emre Kültür Merkezlerimiz ise her geçen gün çoğalıyor.
Artık Afrika’da biz de varız…
Hem kültürümüzle, hem de işadamlarımız ve iş gücümüzle. Son derece aktifiz. Çin’le birlikte ortaya çıkan yeni güçlerden biri de biziz.
* * *
Afrika, yeniden keşfedilen bir kıta…
Geçmişte Libya ve Cezayir dışında Afrika’da doğru dürüst petrol ve gaz çıkaran ülke yoktu. Şimdi üretim yayılmaya başladı.
Elmas var, platin var, uranyum var…
Yapılan tahminlere göre, önümüzdeki dönem dünya petrol ve doğal gazının yüzde 30’u Afrika’dan karşılanacak.
Bu özelliğiyle Batılı pek çok ülkenin iştahını yeniden kabartıyor.
Onlar eski usullerle yola devam ederken, biz çok farklı bir politika uyguluyoruz. Su kuyusu açıyoruz, soğuk hava deposu yapıyoruz, hayvancılık öğretiyoruz. Afrika’nın kalkınmasına yardımcı oluyoruz.
Onlar da bunun farkındalar.
Durum bu olunca, daha samimi ve kalıcı ilişkiler kuruyoruz.
İşte Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Fas gezisini de bu çerçevede değerlendirmek gerekli. Batılıların ve hatta her geçen gün güçlenen Çin’in aksine, samimi, sıcak ve içten!
* * *
Pazartesi akşamı, Rabat’ta Muhammed V Tiyatrosu’nda Kültür Bakanlığı sanatçıları bir konser ve gösteri düzenlediler. Konser güzeldi. Ancak, halk dansları gösterisi Türkiye’ye hiç yakışmadı. Afrika için onca fedakârlıkta bulunan Türkiye, kadroya 3-5 dansçı daha eklemekten kaçınıp, 2-3 kişilik halk dansları gösterileri ile vaziyet idare etmeye çalışınca, olmadı. Sahne boş kaldı; Türkiye, o muhteşem halk danslarının hakkını veremedi.
Dilerim, bundan sonra Türkiye dışında aynı görüntüler tekrarlanmaz…
Çünkü tek kişilik, iki ya da üç kişilik halk dansları gösterisi olmuyor! O güzelim halk oyunlarımıza haksızlık ediliyor.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı