• $13,5144
  • €15,378
  • 799.245
  • 2054.31
16 Aralık 2020 Çarşamba

Acıdı, acıttı, çünkü…

Bir şiirle ortalık ayağa kalktı. İranlılar tek tek sıraya girdiler. Erdoğan’la defalarca bir araya gelen ve her defasında sahte dostluk gösterisinde bulunduğu şimdi anlaşılan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bile çirkin değerlendirmelerde bulundu.

Ne yaptı Erdoğan? Ne vardı Erdoğan’ın okuduğu şiirde?..

Hiç… Zaten mesele şiir de değildi. İran’ı rahatsız eden, Türkiye’nin Azerbaycan’la birlikte Karabağ’da Ermenilere karşı kazandığı başarı oldu. Şaşırtıcı bir durum yok ortada. İran, bu güne kadar hep Ermenistan’dan yana tavır aldı. Sürekli olarak onlarla birlikte hareket etti.

O günlerde de Erdoğan şiir mi okuyordu?

***

Takvimler 18 Ekim 1991’i gösteriyordu. Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti. İlk Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, düzenlediği basın toplantısında “Kuzey tamam, şimdi sıra Güney Azerbaycan’da” açıklamasını yaptı.

İran’ın korktuğu da buydu zaten!

Bunlar belki siyaseten sarf edilecek sözler değildi. Ancak, Elçibey’in bu ifadeleri kitabın tam ortasından söylenmiş sözlerdi. İran bu korku yüzünden hep Azerbaycan’ın karşısında oldu. Ermeniler ve Ruslarla işbirliği yaptı. Karabağ’ın işgali sırasında Ermenilere ciddi destekler verdi.

Dün gibi hatırlıyorum o günleri…

Ruslar desteklerini artırmışlardı. Ermeniler de gemi azıya almıştı. Azerbaycan, Karabağ’da işgal ve katliamları durdurmak için çırpınıyordu.

Türkiye dahil devletlerden yardım gelmeyince, Afganistan mücahitleri ile irtibata geçildi. Rus helikopterlerini durdurmak için bir miktar Stinger Füzesi temin edildi. Füzeleri sağlayacak olan kişi de Afganistan’daki Özbek Komutanlardan Azad Beg’di. Üstelik Azad Beg o günlerde İran yanlısı Hazaralarla birlikte hareket ediyordu. Hazara bölgesinde bindiği helikopter düştü. (Tabii ki düşürüldü.) Çünkü o helikopter kazasında sadece rahmetli Azad Bey hayatını kaybetti. İlginçtir, içindeki herkes kurtuldu!

O dönemde de yazdım. Bana göre işin içinde İran devleti vardı. Azerilere füze gönderilmesi engellendi. Ermenilerin önü açıldı.

***

İran’ın kendi içindeki milyonlarca Azerbaycan Türkü’ne yönelik korku ve paranoyaları, yıllar boyunca izlediği politikalara “Türkiye ve Azerbaycan düşmanlığı” olarak yansıdı. Fırsat buldukça da elinden geleni yaptı.

Lübnanlı Şii Alim Tufeyli’nin söyledikleri çok derece önemli ve bütün yaşananları özetler cinsten…

Tufeyli, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in kendisine, “Türkiye’nin önünde koridor olması için Ermenilerle birlikteyiz” dediğini açıkladı. İran’a sert tepkiler gösterdi. “İslam düşmanları ile birlikte hareket ettiğini” söyledi.

İşte budur bütün mesele: Türkiye’nin gelişmesinin engellenmesi, Türkiye’nin frenlenmesi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin, İran’ın gizli saklı desteklediği Ermenistan’a karsı kazandığı büyük başarı bazılarını çok rahatsız etti. Bu başarının arkasında Türkiye’nin olması ise adeta çıldırttı. Yapılan garip açıklamaların izahı budur!

Türkiye etkisini artırıyor, Türkiye büyüyor. Bu yaşananlar ve gürültüler işte onun ayak sesleridir! 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kulüp ile Türk dizileri listesinde Netflix'te büyük sükse yaptığ

Netflix'in heyecanla beklenen yeni dizisi: Şahmeran

Doğum yapan zebrayı canlı canlı yediler! İşte o dehşet anları

Balıkçıların ağına takıldı! Korkudan kimse yanına yaklaşamadı

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor