• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
29 Nisan 2016 Cuma

AB’nin samimiyet sınavı

Hatay

Görüşmeler yapıldı, imzalar atıldı. Türkiye, taahhüt ettiği 72 şartın tamamını büyük ölçüde yerine getirdi. Şimdi, Avrupa Birliği’nden Türk vatandaşlarına uygulanan vizenin kaldırılmasını bekliyoruz.
AB, işaret fişeğini 4 Mayıs’ta atacak. Türkiye ile vize diyaloğuna ilişkin yeni raporunu yayımlayacak. Bu rapor, aynı zamanda AB’nin bir samimiyet sınavı da olacak. Ortada bir problem kalmadığına göre, attığı imzanın gereğini yapması gerekli.
AB Bakanı Volkan Bozkır’la, Hatay’da bu konuyu görüştük…
“AB, 4 Mayıs Rapor metnini sizinle paylaştı mı?” dedik. “Hayır” cevabını verdi:
-Ama aylardır komisyonla temas halindeyiz. Attığımız bütün adımları sürekli paylaştık. Bizim şu andaki beklentimiz, isterse sayfalar dolu rapor olsun, neticede tek bir cümledir. O da “vize kalkabilir” ya da “vize kalkamaz” ifadesidir. 4 Mayıs’ta vizenin kalkabileceği yönünde bir tavsiye kararı çıkacağını düşünüyoruz.
Bakan Bozkır’a “sürpriz olabilir mi?” dedik…
“Siyasette olmayacak bir şey yoktur” cevabını verdi:
-Ancak, bu kadar yıllık tecrübem ve aylardır süren görüşmelere bakarak gördüğüm tablo, komisyonun raporunun olumlu çıkması gerektiğidir ve olumlu çıkacağını ümit ediyorum.
Kısa bir süre önce Başbakan Davutoğlu’na da aynı soruyu sormuş ve benzer bir cevap almıştık. Türkiye, AB’den sürpriz beklemiyor. Bu defa verdiği söze ve attığı imzaya sahip çıkacağını düşünüyor.
Tabii bu arada, AB içinde öncülüğünü Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin çektiği “Ya yığılma olursa, ya bu muafiyet kötü niyetli kullanılırsa” türünden homurdanmalar da devam edip gidiyor…
Bakan Bozkır, Konsey’de alınacak karar için oy birliğinin gerekmediğine işaret etti. Nitelikli çoğunlukla karar alınacağı için bir sıkıntı görülmediğinin altını çizdi. Avrupa Parlamentosu için de “inşallah bir sıkıntı olmayacak” ifadesini kullandı.
Bakan Bozkır, anlaşmanın sadece vize muafiyeti olmadığına “bir paketten oluştuğuna” da dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Karşılıklı büyük çıkarlar var. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda görüşmeler sürüyor, 300 milyar dolara ulaşacak bir ticaret hacmi söz konusu. 17. Fasıl açıldı. 33. Fasıl Haziran’da açılacak. Düzensiz göçle ilgili alınan karar güçlü bir şekilde uygulamaya konuldu. Vizenin kalkması ile geri kabul anlaşmasının da aynı zamanda yürürlüğe konulması bunun son aşamasıdır.”
Buna karşılık bir noktanın altını çizmeden edemedi:
-Genel olarak AB’de, Türkiye’nin imajını bozmak yolunda çok önemli çaba sarf eden, Türkiye ile dost olmayan, Türkiye’ye düşman olan yapılar var. Özellikle de işlerin iyi gittiğini gördükten sonra bu çabalarını artırmış durumdalar. Ama neticede Türkiye güçlü bir ülke, bütün bu badireleri atlatacak.
Bakan Bozkır’a, “Avrupa mülteci konusunda sıkıştı ve Türkiye ile yakınlaşma ihtiyacı duydu” yorumları için ne düşündüğünü sorduk…
“Hayır” demedi ama başka noktalara da dikkati çekti:
Türkiye ile AB arasında ekonomik olarak çıkarlarının bulunduğunu söyledi. Avrupalıların, Türkiye ile siyasi platformlarda Suriye ve Irak’taki gelişmeleri konuşup, işbirliği yapabildiklerine vurgu yaptı. Avrupa’nın giderek Türkiye’yi “uzakta tutmanın yanlış olduğunu gördüğü” değerlendirmesinde bulundu. Yakında vizenin kaldırılmasının da ne kadar geç alınmış bir karar olduğunu göreceklerinin altını çizdi.
Volkan Bozkır, daha önce Türkiye ile ilgili olumsuz değerlendirmeler yapan Alman Şansölyesi Merkel örneğini verdi. “Devletlerarası ilişkilerde çıkar önemlidir” dedi:
-Merkel, güçlü bir lider ve akıllı bir siyasetçi. Bütün olup biteni en erken fark eden lider Merkel’dir. Gördü ki, Türkiye’siz bir şey çözülemez. Şu anda o yüzden Türkiye-Almanya ilişkisi çok yakın yürüyor. Bundan çok olumlu sonuçlar çıkacak.
Ardından ekledi:
-AB’ye bütün sonradan üye olmuş ülkelerin lokomotifi Almanya olmuştur. Merkel, Türkiye’nin bu kadar yanında ve yakınındaysa bu önemlidir. Türkiye’nin akıllı bir partnere ihtiyacı var.
Bakan Bozkır, AB’nin Türkiye’ye taahhüt ettiği 3 milyar Avro’nun 1 milyarının Temmuz’a kadar geleceğini ve bu paranın Suriye’de oluşturulması planlanan “güvenli bölge” için harcanabileceğini de açıkladı.
Konuştuk ve aktardık: Volkan Bozkır, Avrupa Birliği ile ilişkilere işte bu çerçeveden bakıyor. Şunun şurasında birkaç gün kaldı. Rapor yayımlanınca göreceğiz, acaba AB nasıl bakıyor?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip