• $13,4895
  • €15,2937
  • 796.565
  • 2011.16
4 Aralık 2016 Pazar

ABD'den korkunç itiraf

Bakmayın kenarda köşede kaldığına, üzerinde pek durulmadığına. Son yılların en büyük itirafıdır bu. Hem de en tepe noktadan gelen, yalanlanması mümkün olmayan oldukça önemli bir itiraf!

Gerçekler, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın “teşekkür gezileri” sırasında ortaya çıktı. Trump, Ohio Eyaleti’nde son derece çarpıcı ifadeler kullandı. Bundan sonra Amerika’nın diğer ülkelerin rejimlerini hedef alacak politikalar izlemeyeceği konusunda garanti verdi:

-Rejimleri ve hükümetleri devirmeyeceğiz. Ortadoğu için harcanan 6 trilyon doları hatırlıyor musunuz? Amacımız istikrar, kaos değil. Çünkü, kendi ülkemizi ayağa kaldırmak istiyoruz.

Ne anlama geliyor bu sözler?..

Amerika’nın, geçmişte dünya üzerinde rejimleri ve hükümetleri devirdiğini, bu iş için trilyonlarca dolar harcayarak pek çok ülkeye kaos yaşattığını anlatıyor! Söyleyen de ABD’nin Yeni Başkanı.

Peki, bu itiraftan yola çıkarak, Türkiye’de yaşanan ve yüzlerce şehit vermemize yol açan 15 Temmuz Darbe Girişimini de aynı çerçevede değerlendirebilir miyiz?

Bence değerlendirebiliriz. ABD’nin 15 Temmuz günü ve sonrasında takındığı tavır, bugün sürdürdüğü politika ve en önemlisi de Fethullah Gülen denilen adamı halen koruyup kollaması zaten onu gösteriyor.

***

Tekrarlıyorum, Trump’un bu sözleri korkunç bir itiraf!.. Normal şartlarda Türkiye’nin de, dünyanın da ayağa kalkması lazım. Çünkü, basit ve yabana atılacak sözler değil bunlar. Hele bir de ABD tarafından çeşitli ülkeler için sarf edilen “oraya demokrasi götüreceğiz” iddiaları ile birlikte değerlendirilirse, vahameti daha da büyüyor. O “demokrasi götürüleceği” iddia edilen ülkelerin haline baktığımızda Trump’ın sözleri çok daha fazla anlamlar kazanıyor.

Trump, 6 trilyon dolardan söz ediyor…

Nereye harcanmış bu para?

Ortadoğu’nun bugünkü haline bakarsak, cevabı kendiliğinden ortaya çıkıyor: Kan ve gözyaşı üretmeye, demokrasi kamuflajının altında demokrasileri çökertmeye, yakıp yıkmaya, yok etmeye ve istikrarsızlaştırıp kaos oluşturmaya.

Bakın bunları ABD’ye düşmanlık besleyen ya da o ülke ile problemleri bulunan bir isim söylemiyor. Amerika’nın yeni başkanı, eğip bükmeden, lafı evirip çevirmeden, herkesin gözünün içine bakarak, açıktan itiraf ediyor.

***

Trump bunları söylüyor da Amerika değişecek mi acaba? Önümüzdeki dönemde bu tür tavırlarla karşılaşmayacak mıyız? Ben bu konuda pek iyimser değilim. Çünkü, karşımızda emperyal düşünen ve belli alışkanlıkları olan bir ABD var!

Bugün HAVELSAN Genel Müdürü olan Ahmet Hamdi Atalay’ın 2011 Yılında Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’la yaptığı bir görüşme, mevcut durumu ortaya koyuyor…

Yıldırım soruyor:

- Benim bilgisayarımda virüs programı var. O beni korumuyor mu?

Atalay cevap veriyor:

-Sabah bilgisayarınızı açıyorsunuz, “güncelleştiriyorum” diyor. Ne yaptığını biliyor musunuz? Belki zafiyeti daha artırıyor.

Bu yazılımların tamamı ABD ve İsrail menşeli! Ve bugün biliyoruz ki, çoğu belli amaçlarla kullanılıyor! ABD ve İsrail istihbarat örgütlerinin güçlü olmalarının altında bu tür oyunlar yatıyor!

Demem o ki, bugün ABD’nin devlet politikası, dünyayı avucunda tutmak, kontrol etmek ve kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendirmek üzerine kurulu.

Trump da “aslolan Amerika” dediğine göre, çok fazla bir şey değişmeyecek. Bakmayın bugün bu tür söylemler içinde bulunduğuna. Söylediği bu sözler, zaman içinde ABD’nin kurulu mekanizması içinde eriyip gidecek.

***

Şimdi yine başa dönelim…

Trump’ın itirafları da gösteriyor ki, dikkatli ve tedbirli olmak zorundayız. ABD’nin söylemleri ve kullandığı kamuflaj metotları bir yana, ortada son derece çarpıcı ve aynı zamanda da yakıcı bir gerçek var. Aynı durum bugün Avrupa’nın izlediği politikalar için de geçerli.

15 Temmuz gerçeğine ve ardından yaşananlara bir bakın, ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.

Bu yaşananları, Türkiye açısından değerlendirirsek eğer… Kelimenin tam anlamı ile bir kurtlar sofrasındayız. Elimizdekini kaptırmamak istiyorsak, güçlü olmak zorundayız. Türkiye’nin son dönemde yaşadıkları, bu sofranın başında toplananların ne kadar acımasız olduklarının en önemli göstergesi!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı