• $8,7028
  • €10,3692
  • 496.943
  • 1406.64
14 Eylül 2017 Perşembe

ABD ve NATO’nun S 400 ağrısı

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Rusya’dan da Türkiye’den de gerekli açıklamalar yapıldı, S 400’ler tamam gibi. Yakında gelecek ve Anadolu’da konuşlanacak. Böylece, Türkiye’nin hava savunma sistemindeki önemli bir eksik giderilmiş olacak.

ABD rahatsız, hop oturup, hop kalkıyor. Avrupa huzursuz. Kılıçdaroğlu gibi bazı tipler de kıvranıp duruyor…

Niye?

Cumhurbaşkanı Erdoğan net olarak söyledi: Kendi göbeğimizi kendiniz kesiyoruz diye! Asıl rahatsız oldukları bu. Türkiye bağımlılıktan kurtuluyor, sabun gibi ellerinden kayıyor. Artık silahları bahane ederek bizimle oynayamayacaklar. “Verdik, veririz, vermiyoruz” diye Çin işkencesi yapamayacaklar. Savunma sanayiindeki zafiyetlerimizi kullanamayacaklar.

Tabii ki bu gerçeği söyleyemiyorlar. O yüzden de çeşitli bahanelerin arkasına sığınarak, bu tarafa doğru atışlar yapıyorlar. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Navert de aynen böyle davrandı. “Endişeli olduklarını” söyledi:

-Bu silahlar NATO’ya uyum sağlamıyor.

NATO, ABD demek! Sözcünün söyledikleri doğru. Türkiye’nin Rusya’dan hava savunma sistemini güçlendirmek için S 400 füzeleri alması, ABD’nin menfaatleri ve yürüttüğü küresel politikalarla uyum sağlamıyor. Hele hele bunu Türkiye yaparsa, adamları son derece rahatsız ediyor.

Yunanistan da NATO üyesi bir ülke. O yaptı, Rusya’dan S 300 füzeleri aldı. 2013 Yılında da test etti. Amerika çıtını çıkarmadı. Ayrıca, bugün Yunanistan’ın elinde Rus yapımı Tor M 1 ve Kornet’ler var. Onlar alırsa NATO’ya uyum sağlıyor, bunu biz yaptığımız zaman ise olmuyor! Bizdeki Kılıçdaroğlu gibi tipler de sadece ABD menfaatlerinden ibaret bu saçma sapan tezlerin üstüne atlayıp, avukatlığını yapıyor.

Ayrıca, biz ilk olarak Rusya’dan silah almıyoruz ki! Daha önce de zırhlı piyade araçları satın aldık. Miktar küçük ve menfaatleri zedelenmediği için, o zaman seslerini çıkartmadılar. Ama S 400’ler söz konusu olunca adeta çıldırdılar.

***

S 400’ler NATO’ya uyum sağlamıyor, öyle mi?..

Peki, NATO üyesi bir ülkeye yönelik düşmanca tavırlar NATO’nun kuruluş felsefesi ve kitabıyla uyum sağlıyor mu?

Mesela, NATO’nun kitabında, ihtiyacı olan bir müttefike silah satmamak, o silahları baskı ve şantaj aracı olarak kullanmak var mı?

Ya da NATO için müttefik bir ülkede gerçekleştirilen darbe girişimini desteklemek olağan bir faaliyet mi?

NATO’da dinamo konumunda olan ülke, Fetullah Gülen gibi bir terör örgütünün liderini kendi topraklarında barındırarak, koruyup kollayabilir mi?

NATO’da, YPG türü terör örgütleriyle işbirliği yapmak, müttefiklerden esirgenen silahları onlara parasız vermek adetten midir?

NATO üyeleri, haksız, hukuksuz ve keyfi kararlar alarak, müttefik ülkelerin vatandaşları hakkında tutuklama kararları verebilir mi?

NATO bir ittifak mıdır, yoksa sadece ABD menfaatleri doğrultusunda çalışan nalıncı keseri midir?

Bu soruları çoğaltmak mümkün. Onlara verilecek cevaplar, aynı zamanda Türkiye’nin neden S 400’lere yöneldiğinin de açık bir cevabı olacak!

HHH

Şimdi kimse hikaye anlatmaya kalkmasın. Kılıçdaroğlu gibi tipler de çıkıp, onun bunun avukatlığına soyunmasın. NATO’nun ve ABD’nin 1963 Yılı’nda bize yaptıkları belli…

Aralık Ayı’nda Kıbrıs’ta kanlı olaylar patlak vermişti. Rumlar, soydaşlarımıza karşı katliamlara başladılar.1960 Antlaşması’na göre, Türkiye “Garantör Devletti” ve bir şeyler yapması gerekiyordu.

Doğal olarak Kıbrıs’a müdahale kararı verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 7 Haziran’da Kıbrıs’a çıkartma yapacak ve soydaşlarımızı korumaya gidecekti.

Ama yapamadı!

Çünkü, 5 Haziran 1963’te ünlü “Johnson Mektubu” geldi. ABD Başkanı, NATO’yu da işin içine sokarak, Türkiye’yi tehdit etti. Son derece küstah bir dil kullanarak, kendilerinin izni olmadan o harekâtın yapılamayacağını yazdı. “Size o silahları biz verdik, kullanamazsınız” dedi. Türkiye’nin böyle bir adım atması halinde, NATO’nun verdiği bütün taahhütlerin ortadan kalkacağı tehdidinde bulundu.

İşte mesele budur!..

ABD, bugün de aynı sistemi devam ettirmeye çalışıyor. Dün olduğu gibi bugün de ipleri elinde tutmak ve bize sürekli olarak kendi menfaatlerini dayatmak istiyor. Bugünkü S 400 meselesinin özü budur!

Halen anlayamayan var mı?

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Katar Ekonomi Forumu' etkinliğine video mesajla hitap etti. Koronav

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin yerli aşısı tüm insanlığın aşısı olacak

Bayburt'un ıssız meraları devlet desteğiyle alınan koyunlarla şenlendi

Diyarbakır'da gündem olmuştu: Yenileri eklendi

Doğu Anadolu'nun kırmızı periler diyarı: Narman Peribacaları