• $17,9653
  • €18,4721
  • 1032.12
  • 2890.4
20 Mayıs 2021 Perşembe

74 yılda 34 karar

Günlerdir yanı başımızda bir insanlık dramı yaşanıyor. Toplum olarak infial halindeyiz. Tepki gösteriyoruz; yazıyor, çiziyor, konuşuyor, tartışıyoruz. Hep birlikte bir sorunun cevabını arıyoruz:

"Kudüs'te, Gazze'de, Batı Şeria'da neler oluyor?"

Cevabı belli aslında: Dün ne oluyorsa bugün de o oluyor. Prof. Mustafa Kahramanyol, 2018 yılında toparlamış, Türkiye Günlüğü Dergisi'nde önümüze koymuş. Bir ihtilaf yaşanıyor. Ancak, bu ihtilafın hiçbir simetrisi yok. Suçlu bir taraf ve onun kurbanları var. Kurbanlar Filistinliler. Suçlular da kurdukları devletin kanunları adaletsizliği daimi kıldığı İsrail Devleti.

Milletlerarası kuruluşlar ise seyirci...

Mesela Birleşmiş Milletler...

1947'den bu yana pek çok kararlar almış. İlki 29 Kasım 1947 tarihli. Ardından 34 tane karar daha gelmiş. Hatta zaman zaman sınırlı müdahalelerde de bulunmuş. Sonuç sıfıra sıfır, elde var sıfır. İsrail ve destekçileri tarafından hiçbirine itibar edilmemiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere pek çok kişi, işte bu yüzden İsrail için "Haydut Devlet" ya da "Terörist Devlet" ifadelerini kullanıyor!

Ama suçlu olan sadece İsrail değil. Mustafa Kahramanyol, yıllar önce yazdığı makalede, tabloyu şöyle özetliyor:

"Filistin'de bir felaket yaşanmaktadır. İstisnai kişiler hariç, seçkin insanlar ve büyük güçler, bunun durdurulması için gayret sarf etmek yerine, menfaatlerini kollamaktadırlar."

İşte bu tablo içinde Türkiye ve Erdoğan'ı farklı bir yere koymak gerekir. Bizim ülkemiz de, Cumhurbaşkanımız da, bence Kahramanyol'un ifadesi ile "istisnalar" arasında. Günlerdir yaşıyor ve görüyoruz bunu.

Tabii görmeyenler ve kirletmek isteyenler de var...

Mesela İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, son derece rahatsız edici, çirkin, gerçek dışı ve kirli ifadeler kullandı. Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Erdoğan ile İsrail katili Netanyahu'yu bir tuttu. Netanyahu için "Erdoğan'ın İsrail versiyonu" ifadesini kullandı.

Ne oldu? Ne işe yaradı bu?

Erdoğan'a bu kadar haksızca ve çirkin ifadelerle saldırmanın ne faydası oldu? Sadece İsrail ve destekçileri, yani ellerine kan bulaşmış olanlar sevindi.

Erdoğan gibi mazlumlar için çırpınanlara bu tür ifadelerle saldırmak nedir? Dolaylı yoldan zulme destektir!

Biz dönelim Kahramanyol'un makalesine...

Bunalımdan bugüne kadar hep İsrail'in üstün çıktığından bahsediyor. Yeryüzüne dağılmış Yahudilerin sıkı işbirliğine dikkati çekiyor. Arapların sürekli olarak kaybetmelerinin sebeplerini tek tek sıralıyor...

Bence onların içine, bugün Türkiye'de yaşadığımız gibi İslam alemindeki haset, kin, nefret, batı yörüngesine girmek, bilerek ya da bilmeyerek zulme destek vermek gibi daha pek çok sebebi ekleyebiliriz.

İsrail vuruyor, gözümüz önünde bir insanlık dramı yaşanıyor. Lafa geldi "insanlık, hak, hukuk ve adalet" gibi değerler konusunda mangalda kül bırakmayanlar, katillere iki laf etmiyorlar. Yaşanan dramı, siyasi rahiplerine çamur atmak için kullanmayı tercih ediyorlar.

O yüzden normaldir İsrail'in hep kazanan taraf olması. Bakın, her yerde, her tarafta ne kadar çok destekçileri var!

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor