• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
22 Haziran 2023 Perşembe

160'lı masa

Seçim sona erdi, ama tartışması bitmedi. Cumhur İttifakı, "Millet bize hangi mesajları verdi, eksik ve hatalarımız neler" diye araştırıyor. Millet İttifakı paydaşları ise, "Kim kimi üttü" sorusuna cevap arıyor.

Kılıçdaroğlu kürsüye çıkıyor, "Gerekirse 16'lı masa bile kurarım" sözleriyle kendisini suçlayanlara meydan okuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "16 değil 160'lı masa kursan ne olur" diye Kılıçdaroğlu'nun içine düştüğü çıkmazı ortaya koyuyor.

Özellikle muhalefet kanadındaki tartışmalar bitecek gibi de görünmüyor.

Dün, TBMM'deydim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ak Parti Grubu'nda yaptığı konuşmayı dinledim. Öncelikle elde ettiği seçim başarısının ne şekilde ortaya çıktığının farkında. O yüzden de başta MHP, Devlet Bahçeli ve ülkücüler olmak üzere katkısı olanlara tek tek ve üzerine basa basa teşekkür etti.

Millet İttifakı ortakları ise, hem birbirlerini, hem de partileri içindeki yol arkadaşlarını acımasızca suçlamakla meşgul. Herkes suçu bir başkasına yıkma telaşı içinde.

Galip olan Erdoğan, "özeleştirimizi yapacağız" derken, mağluplar bahane ve suçlu arama peşinde. İşe seçmeni suçlamakla başladılar, şimdi de okları birbirlerine yönelttiler. Seçim öncesi yenilgiyi oluşturan anlayış neyse, bugünkü de o! Özeleştiri yapıp hataları bulmak yerine, günah keçisi arayıp, aradan sıyrılmayı tercih ediyorlar.

***

Millet İttifakı, seçim öncesi her türlü istismar politikasından örnekler verdi. Dün Erdoğan'ın da altını çizdiği gibi "Faşizm, ırkçılık, nefret söylemi ve ayrımcılığı" elinden geldiğince kullandı.

Ne oldu? Sonuç vermedi.

Buna rağmen aynı yolda ilerliyorlar. Bugün de benzer taktiği ve suçlamaları birbirlerine ve partileri içindeki rakiplerine karşı kullanıyorlar. Alışmışlar çünkü bu tarz ve üsluba. Devam ettiriyorlar...

Ne dedi Kemal Kılıçdaroğlu:

"Bunlar vatandaştan oy, talimatı da dışarıdan alıyorlar. Benimle ilgili de sahte videolar hazırladılar. Sahtekârdan da Cumhurbaşkanı olmaz."

Olmadı zaten. Halk, Erdoğan'ı seçti. Talimatı dışarıdan alanlara ve oy için kılıktan kılığa girenlere tepki gösterdi.

Bu sözler, seçim sonuçlarından hiç ders alınmadığını gösterdiği gibi, seçmene de hakaret aynı zamanda. Ama o tarafta işler böyle yürüyor. Aynaya bakmama ve her türlü kötülüğü rakibe yıkma ve yamamaya çalışma anlayışı devam ediyor.

***

Bu anlayışı, sert bir dille dün yerden yere vurdu Erdoğan. Söylemediğini bırakmadı.

Ama değişmiyor, değiştirilmemekte de kararlı olunduğu görülüyor işte. Kemal Bey, aynı yerde, aynı yolda ve aynı ayrıştırıcı ve karalayıcı dili sürdürüyor. Aynı hedef doğrultusunda yeni masalar kurmaya devam etmekten bahsediyor. Çünkü siyaset anlayışını bunun üzerine inşa etmiş durumda.

Hâlâ yol arkadaşlarının bile "kumar" ya da "pazarlık" masası olarak adlandırdıkları oluşumlar ve aynı metotlara hedefe ulaşmaktan bahsedebiliyor. Kafa hiç değişmemiş. Ortada bir fikir hareketi, misyon ve vizyon yok. Sadece illüzyonlar ve algı oyunları var.

Durum bu olunca, o masaya ha 6 kişi oturmuş, ha 16, ha160 kişi. Sandalyeleri çoğaltıp, oturan kelle sayısını artırarak sonuç değiştirilemez ki!

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor