• $ 6,8674
  • € 7,7736
  • 397.424
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türkiye üzerinde oyun

Eskiden çok gizli yürütülürdü operasyonlar. Artık bu kural değişti. Saklamıyorlar; açık kaynaklara bakan dikkatli gözler, görüyor planlanan oyunu.

Pentagon’un oyun kurucusu Rand Corparation, ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini mercek altına almış. Amerika’nın Ortadoğu’daki stratejik çıkarlarının nasıl sağlanacağı sorusuna cevap aramış…

Önce, iki ülke arasındaki gerilimin sorumlusunu belirlemiş:

“Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan.”

Çünkü milli politikalar uyguluyor. Hazırlanan raporda da yer alıyor zaten bu. Rand Corparation, “Türkiye’nin milliyetçi rotasından” bahsediyor.

Peki ne yapmak lazım? Türkiye’yi bu rotadan çıkartmak lazım!

Nasıl olacak bu?

Cevabı raporda var. Türkiye’deki “demokratik muhalefet” yükseltilecek. Biz bu ifadeyi, 2010 Yılı’ndaki CHP Kurultayı öncesinde de çok duyduk. Zaten Wikileask Belgelerinde yayınlandı. O günlerde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Washington’a bir mesaj yazdı:

“Artık güçlenen Ak Parti İktidarını, ordu ve yargı ile dizginleyemiyoruz. CHP’ye oy verenlerin büyük bölümü de Baykal’ı istemiyor. AK Parti’nin karşısına prezantabl bir muhalefet lideri çıkması gerekir.”

Sonra ne oldu?

Deniz Baykal bir kasetle gitti. Yerine Kemal Kılıçdaroğlu geldi

Bunun işaret fişeği ise 2008’de ABD Derin Devleti’nin kontrolü altındaki Hopkins Üniversitesi’nin hazırladığı bir raporda atılmıştı. O raporda aynen şu ifade yer alıyordu:

“Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek, yerine Kemal Kılıçdaroğlu gelecek.”

Açık kaynakları dikkatlice takip edenler için bu gelişmelerin hiçbiri sürpriz olmadı.

***

Bugün de gelecekte atılacak adımları görebilmek için bu tür raporların satır aralarına dikkatlice bakmak lazım…

Raporda görülüyor ki, ABD, YPG’den vazgeçmeyecek. Çünkü, “Hem Türkiye, hem de YPG ile diplomatik yakınlık kurulması” gibi bir hedef konulmuş.

Bu arada, Türkiye’nin YPG’ye yönelik operasyonlarını sıklaştırmasının “ABD-Türkiye çatışmasına kadar gideceğinden” bile bahsediliyor.

ABD’nin amacı: Türkiye ile YPG, hatta PKK’yı bir noktada buluşturmak.

Sanırım şimdi daha iyi anlaşılıyor, son günlerde CHP ile HDP arasındaki ilişki yoğunlaşması! Daha fazla anlam kazanıyor, Selahattin Demirtaş’ın oyununda Başak Demirtaş, Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Pervin Buldan ve Canan Kaftancıoğlu’nun yan yana verdikleri fotoğraf!

Bence bunlar tesadüf değil.

ABD, Türkiye’nin dümen suyundan çıkması ve kendi rotasını çizmesinden çok rahatsız. Bunu, emperyalist emellerinin önünde büyük engel olarak görüyor. Hatta, raporda Türkiye’deki Milli Savunma Üniversitesi’nin müfredatının belirlenmesi için gerekenlerin yapılması bile tavsiye ediliyor. Türk askeri öğrencilerinin, ABD’deki okullara gönderilmesinin önünün açılmasından bahsediliyor.

Amerika, istediği gibi yönlendirip yöneteceği eski Türkiye’yi istiyor. Gizlemiyor niyetini, açık açık yazıyor.

Hedefine ulaşmak için de kendisine müttefik olarak Türkiye’deki muhalefeti seçmiş durumda!

Bu planı iyi görmesi lazım herkesin. Özellikle de CHP içinde her fırsatta “Atatürk” diyen ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları atanların!

Emin Pazarcı Diğer Yazıları

Yordu bizi

17.01.2020

Yok deve

10.01.2020

MSB: Haftanin'de 2 PKK'lı öldürüldü!

MSB: Haftanin'de 2 PKK'lı öldürüldü!

Sabah namazı nasıl kılınır?

Sabah namazı nasıl kılınır?

13 Temmuz 2020 günlük burç yorumları burada!

13 Temmuz 2020 günlük burç yorumları burada!

Altın fiyatları bugün ne kadar?

Altın fiyatları bugün ne kadar?