• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
11 Eylül 2011 Pazar

Sosyete protokol nasıl işler?

Bir protokol tartışmasıdır gidiyor. Yüksek Askeri Şura'da kim nerede oturdu, protokolde kim kimin yanındaydı? Protokol sadece devlete özel bir şey değil elbet... Sosyetede de ciddi bir protokol uygulanıyor. Gelin 'yüksek'ten uçup 'sosyete'nin kulaklarını çınlatalım...

Sosyete kuaförü, sosyete çay bahçesi, sosyete pazarı, sosyete mantısı... Anlamının birçok kavramla karıştırıldığı aşikar. Sosyete, aristokrasi ve burjuvazi ile aynı anlamda kullanıldığı gibi, soylulukla eş sanılır; oysa 'saray kökeni' olmayan ülkelerde tıpkı bizde olduğu gibi iş-sanat ve siyaset dünyasında belli yerlere gelmiş ailelerin oluşturduğu topluluktur da aynı zamanda.  Memlekette 'yüksek' olmasa da bir sosyetemiz vardır, girmesi ve aralarında yer bulması ile orada uzun zaman sabit kalması pek zordur. Sosyeteye girmek; emek, zaman ve maddi imkan isteyen zahmetli bir uğraştır. Aileden gelen gelenekle eğer sosyetenin içindeyseniz işiniz bir miktar kolay olur; davetler, toplantılar, şaşaa ve şıklık hayatınızın bir parçasıdır. Ancak 'sonradan sosyete' iseniz, sabırlı olmalı, engelli ve engebeli sosyete merdivenlerini inançla tırmanmalı ve sarsıntılardan etkilenmemelisiniz. Sadece pahalı giyinmek ve yaşamak yetmez gerçek sosyetede kabul görmek için. Siz olamasanız da çocuklarınız ya da torunlarınız sosyete mensubu olsun istiyorsanız hayır derneklerinde boy göstermeli, açık artırmalarda bayrak kaldırmalı, görgü kurallarına uymalı veya uyuyor görünmeli, en önemli organizasyonlardan, önemli cenaze törenlerine kadar her ortama, tıpkı bir askeri okul disiplini içindeymişçesine devamlılık göstermelisiniz...
EN ÖNDE KİM OTURMALI?  
Varlığı ve yokluğu tartışıladursun, ülkemizde artık birkaç göbek öncesinden büyük şehirli ve yine birkaç göbek öncesinden yüksek okul diplomalı ailelere rastlamak mümkün.
Sosyete nedir, kimler sosyeteye mensuptur, zaman içinde değişmiş midir; bir göz atalım istedik. Ama en önemlisi de acaba sosyetede bir hiyerarşi var mıdır ona baktık, sosyetenin protokolü nasıldır, kimler en ön sıralarda yer alır, kim kimin yanına oturtulmalıdır? Araştırdık...

YAN YANA GELMEK İSTEMEYENLERE DİKKAT EDİLMELİ
Atılay Kandemir/Gazeteci
- Sosyeteye kimler mensuptur, zengin olmak yeterli midir?
Zaman zaman okuyoruz, duyuyoruz, '4 adımda sosyete olunur' diye; birinci adım cilt bakımı, ardından makyaj, saç bakımı, bronz ten, şık mekanlar, bol bahşiş. Her şeyin başında bir adab-ı muaşeretten bahsetmek gerektiğini unutmamak gerekir. Cemiyet hayatına girmek o kadar kolay olmamalı. Ailelerin soyadları çok önemlidir.  Aile büyüklerinden zaman zaman 7 kuşaktan köklerimiz şuraya kadar uzanmıştır diye duymuşunuzdur... İşte, aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve toplum çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların bir araya geldiği cemiyet hayatı bu değil mi? Para pul bir yere kadar, para her zaman el değiştirir asalet soyluluk bakidir....
- Biraz eskilere gidersek, acaba bugünün cemiyet hayatı ile 20 yıl hatta öncesini mukayese etseniz...
Bugün pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul'da yaşamak ayrı bir güzel ayrı bir zevk kuşkusuz... Bugün bırakın cemiyet hayatını bir kenara, 20 yıl öncesinde dahi İstanbul'da kültür medeniyet, saygı, sevgi, güven, birbirini tanıma, yardım vardı. Bugün oturduğunuz sitede, 100 daireli apartmanda kimse kimseyi tanımıyor. Hal böyle olunca cemiyet hayatının davetleri, baloları da o yıllarda bir başka oluyordu. Bir örnek verirsek mesleğe ilk başladığım 70'li yılların sonunda Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen, İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı balolarının güzelliği, şıklığı günlerce unutulmazdı... Gelen tüm konuklar protokol kurallarına uyumluydu. Özellikle davetiyede belirtilen smokin ve uzun elbise ricasına harfiyen uyarlardı. Etiler Şamdan'ın, Büyükdere'de yer alan Öniş Yalısı, o zamanın Şamdan'ının yazlık yerinin açılışı, yine Moda Deniz Kulübü'nün yaza açılış daveti tam anlamıyla günler öncesinden başlayan bir hareketliliğe sahne olurdu. Açılış geceleri muhteşem olurdu. Hafta sonları kravatsız ceketsiz kimseleri içeri almazlardı. Herkesin yeri belliydi. Dönemin garsonları ve şefleri tüm müşterilerini çok iyi tanır neyi sevip neyi sevmediklerini dahi iyi bilirlerdi. Gecenin sonunda hesaplar ya imzalanır ya da şirketlerine gönderilirdi. 
- Sosyete mensuplarını bir davete çağırırken neyi gözetmek gerekir?
Davet vermek bir inceliktir, bir zarafettir, bir protokoldür, sanattır. Davet vermek kolay değildir. Davetin ne amaçla, neden, nasıl, nerede, kim tarafından verileceği çok önemlidir. Bunun için dersimizi iyi çalışmak gerekli. Konukların adet tespiti, davetiyelerin bastırılması, adlarının kaligraf tarafından yazılması, gönderimi, teyit alınması, davet mekanının hazırlanması, oturma düzeni, protokol varsa aile büyükleri, masa düzeninde küs olanlar- olmayanlar gibi incelikler, müzik karşılama, uğurlama gibi pek çok ince detay yer almaktadır.
- Yan yana gelmek istemeyen isimler olabilir mi?
Hangi davet olursa olsun ev sahibinin konuk listesini hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken şey özellikle masa düzeni olan davetlerde yan yana gelmek istemeyenleri bir araya oturtmamaktır.
- Sosyetede hiyerarşi var mıdır?
Hiyerarşi toplumların her kesimde var. Cemiyet hayatında da var. Diyelim bir film galasında bile ilk ön birkaç sıra film sanatçıları, yönetmeni, protokol olarak ayrılır, diğer yerlere konuklar, misafirler geçer. Bugün bir düğün davetinde ya da bir galada yerini beğenmeyen oradan ayrılan pek çok kişiye tanık olmuşumdur.

KİM GELECEK DİYE SORANLAR GÖRGÜSÜZDÜR
Ertekin Dinçay/İşadamı
Ülkemizde sayfaları süsleyen isimlerin ancak yüzde 20'si gerçek sosyetedir. Para sahibi olmak sosyetik olmak için yeterli değildir. Avrupa'da mesela iflas etmiş olan bir kont veya dük, en popüler davetlere her şartta çağrılır ve el üstünde ağırlanır. Gösteriş yapanları sosyetik saymam, görgü, asalet, eğitim ve aile çok önemlidir.
Bir davete giderken kiminle karşılaşacağınızı bilirsiniz, kim gelecek diye soranlar görgüsüzlerdir. 15 yıl öncesi çok daha güzeldi. Yakın dostum ve çocukluk arkadaşım Rahmi Koç benim için çok özeldir ve verdiğim her davete katılmasını arzu ederim, onu en iyi şekilde ağırlamak isterim.

SOSYETE DEĞİL DOST ORTAMI
Feryal Gülman/İşkadını
- Hangi davetlere katılırsınız, önceliğiniz nedir?
Konusuna, içeriğine göre seçeriz. İşimizle alakalı davetler önceliğimizdir, elbette sosyal yardım projeleri için verilen davetlere, yakın dostlarımızın davetlerine katılırız. Kültür, sanat aktivitelerini severim, her davete katılmam. Aşağı yukarı hangi davete kimlerin gideceğini biliriz, arkadaşlarımızla konuşarak da bilgi sahibi oluruz. 
- Yurtdışında gittiğiniz davetlerle İstanbul'dakileri karşılaştırır mısınız?
Yurtdışında yapılan davetlerin çok şık olduğunu söyleyebilirim. Bizde de artık çok daha başarılı organizasyonlar yapılıyor. Davet vermek sadece bir masa örtüsü ve üzerine çiçek koymak değildir. Çok ince detayları vardır ve zaman içinde ciddi biçimde oldukça başarılı organizasyonlar yapıldığına şahit oldum.  
- Sadece mal varlığı cemiyet hayatına girmek için yeterli midir?
Ben sosyete değil de dost ortamları demeyi tercih ediyorum. Herkesin kendi dost ortamları ve çevresi vardır. 
- Her zaman çok şıksınız, hoşunuza gidiyor mu göz önünde olmak?
İnanın ben bir davete katılırken bunu düşünerek hareket etmem. Tamamen o davete ve daveti düzenleyene olan saygımdan ötürü, bakımlı olmak isterim.

SAYGI ANLAMINDA BİR DÜZEN VARDIR
Berna Sağlam Naipoğlu/ İletişim ve Marka Danışmanı
- Sosyeteye mensup olmak için zenginlik asla yeterli değildir. Sadece ekonomik durumu çok iyi diye kimse sosyete olamaz. 
- Aileden gelen veya sonradan bireysel olarak edinilen tanınırlık, sosyo-kültürel birikim, adap, görgü gereklidir. 20 yıl öncesinin sosyetesinde saygı çok daha ön plandaymış diye duyarız hep. 
- Kimlerin nereye davet edilip edilmeyeceği davetin içeriğine, kimlere hitap ettiğine ve ne düzeyde bir yapıda olacağına göre belirlenir. 
- Davet edilen kişilerin homojen bir grup teşkil etmesi gerekir. Yani birbirine benzer, birbirini tanıyan, ortak zevk ve standartlara sahip, hoş sohbet edebilen kişilerden oluşmalıdır. 
- Bir sergi açılışı ile bir sinema galası veya bir mağaza açılışına çağrılan davetliler aynı değildir. 
- Toplumun saygısını kazanmış, bilinen, toplum içinde yaptığı işi, soyadı, mevkii veya hak edilmiş bir başarısı sebebiyle önde olan ve bunun dışında üst düzey resmi bir görevde bulunan kişilere genelde öncelik verilir. Sosyetede saygı anlamında bir düzen vardır.

Twitter
Tweeter'dan sosyete tanımı
l Peynir ekmek yersen gariban olursun, peyniri ekmeğin üstüne koyar bir de kürdan saplarsan sosyetik olursun.
l Para kazanınca hemen göbek yaparsın, daha fazla kazanınca sosyete olup aç kalırsın.

<p>Peki, reform paketlerinde gelinen son durum ne? Hukuk ve  ekonomide hangi başlıkları konuşacağız?

Reform paketlerinde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ocak 2021)

Hastane kapısında 5 gün sahibini bekleyen vefalı köpek Boncuk, dünya basınında