• $16,6042
  • €17,396
  • 970.443
  • 2401.96
15 Şubat 2014 Cumartesi

Sayın seyirciler, az önce Şehzade Mustafa katledildi

Üzülürsün, ne bileyim heyecanlanırsın, oyunculuğundan etkilenirsin de; ne diye şaşırırsın? Elbette bu şaşırtıcı ve sarsıcı etkide Mehmet Günsür ile Halit Ergenç’in oyunculuklarındaki ustalığın payı yadsınamaz.…
Fenomen dizi ‘Muhteşem Yüzyıl’da hafta içi yayınlanan bölümle, Şehzade Mustafa öldürüldü. 600 yıl önce tarihimizde yaşananların anlatıldığı dizide, seyirci bütün bildiklerini unuttu ve olup bitene şaşırdı!
Osmanlı’nın en büyük Padişahı, dünyanın “Muhteşem’ dediği Süleyman’ın havası da etkisi ve büyüklüğü de yerle bir oldu. Öyle mi? Öyle olabilir mi? İmparatorluğun geleceğini her şeyden, kendilerinden ve evlatlarından üstün tutan bir zihniyet, bugün yaşadığımız toprakları miras bıraktı bize. Osmanlı İmparatorluğu’nun geleceği ve bütünlüğünün korunması için. Büyüklük sadece o kadar geniş bir devleti kurmakta değildi, onu koruyabilmekteydi. Dünyadaki diğer imparatorluklara bakınca da farklı bir tablo çıkmıyor ortaya, Roma da aynı şeyi yapmak zorunda kaldı, Büyük Britanya da…
Tarih dersleri boyunca, ilköğretim hayatıyla birlikte okumuş, öğrenmiştik. Dünyayı titreten bir imparatorluğun, yüzyıllar süren varlığının sebebinin, taht kavgalarına mahal vermemek olduğunu. Gerekince öldüler, öldürdüler.
Sosyal medyada, Şehzade’nin ölümünün ardından yazılanları okuyunca şaşırma sırası bana geldi; vatandaş bu gerçeği ilk kez duyuyor olabilir miydi? Bilinç kaybı mı olmuştu?

HABER BÜLTENLERİNİN İLK HABERİ
Ertesi sabah ekran başına geçince, haber kanallarının Şehzade’nin ölümünü ilk sıralarda vermesi; magazin ve kadın programı yapanların “Sabaha kadar uyuyamadım üzüntüden” mealinden yaptıkları konuşmalar; kendimi çimdiklememe sebep oldu, bir yandan da “Elif, hâlâ uyuyor olmalısın, hatta 600 yıldır uyuyor olmalısın, uyan çabuk” diyordum.
On küsur yıl önce, yazım ekibinin içinde yer aldığım Sinegraf Yapım Şirketi’nde ‘Kurtlar Vadisi’ni çekerken, ilk sezon sonunda dizinin kahramanlarından Çakır’ı öldürmeye sıra gelmişti. O bölümü yazması zordu, ekip son derece profesyoneldi ve inanılmaz bir veda hazırlandı Çakır için. Amaç iyi reyting, seyirci takdiri falan, o kadar. Oysa Çakır için cenaze namazı kılan ve şirkete helva gönderenler oldu; şaka değildi. Ağlayarak arayanlar, beldelerinde parka ‘Çakır’ adını verenler vardı. Dolayısıyla şaşmamak gerekiyor, duygusal milletiz! Bildiğimizi unutur, okuduğumuzu ve yaşananları hafızamızdan siler, kendimizi kaybederiz.

SARI SELİM KİMİN OĞLU?
Peki, dizi bu sezon bitecek; devam etse seyirci Kanuni’den sonra tahta çıkacak Sarı Selim’in oğlu 3. Murad’ın 5 erkek kardeşini birden boğdurttuğunu göremeyecek. Ya da Şehzade Mustafa’nın 7 yaşındaki oğlunun da öldürüleceğini! Sarı Selim’in de Hürrem tarafından neden tercih edildiği rivayeti de başka bir film konusu aslında. Söylentilere göre Sarı Selim, Kanuni’nin oğlu bile değil! Olabilir mi? Fatih Sultan Mehmet zamanında kanun haline getirilen ve Kanun-i Ali Osmaniyye’de yer alan ‘Kardeş katli vaciptir’i hiç mi duymadı seyirci? İyi ki de duymamış zira ‘Fetih’ filminin büyük bir gişe yapması mümkün olmayacaktı. Öyle ya, biz Fatih’i sadece İstanbul’u aldı biliyoruz, ha bir de ele geçirdiği yerlerde yaşayanların özgürlüklerini kısıtlamadı! Bu kadar basit mi? Ne badireler atlatıldı, ne kadar emek verildi, ne kadar çok gözyaşı ve kan akıtıldı; ne kadar uzun bir süre ‘savaşıldı’. Her anlamda, cephede ve yüreklerde. Bir büyük devleti ve dünyayı yöneten padişahları ‘evlat katili’ diye nitelemek sadece acımasızlık olur zira yaşananlar tarihimizin acı gerçekleridir. Tarih de acı hikâyelerle doludur; kahramanlıklar rastgele kazanılmamıştır. Hatırlamakta yarar var, dedim.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...