• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
9 Haziran 2012 Cumartesi

Kadın bedeni: neden çıplak silah!

Bir şeyleri kınamak, karşı çıkmak, karşı durmak adına yapılan eylemlerin 'çıplak' olanlarına karşıyım. Kürtaja 'hayır' demenin yolu çıplak bedene yazı yazmaktan mı geçiyor? Buna teşhir denebilir mi? Bu eylemlerde neden soyunan hep kadın oluyor?

Geçtiğimiz hafta başlayan kürtaj tartışmasındaki tavrım gayet netti ve yazdım da zaten... Konuşmaya devam ediyoruz yaşlı-genç-kadın-erkek. İçi boş sohbetlere, bilgisiz fikirlere, dikte edilene çok aşinayız, sürüye kapıldık gidiyoruz.
Babaannem hayatta olsa 'Allah sonumuzu hayır etsin' derdi bu saçmalıklar silsilesine bakıp.

"elif.20120608201946.jpg"

Bir grup erkek, kadınların 'Yaşasın kürtaj olacağız' diye düşündüğünü ve bundan dolayı mutlu olduğuna inanıyor. Bir grup kadın, haklarına sahip çıkmak ve bu saçmalığı sonlandırmak adına dil döküyor, bir başka grup kadın bir halt anlamış değil! Yasa çıkacak öyle ya da böyle, tartışma da bitecek bir süre sonra. Çünkü yeni gündemler bizi bekliyor olacak, yeni ve 'suni'... Olsun...
Diyelim ki hayvanlar kürkleri için öldürülmesin isteniyor, çıplak modeller/artistler poz verir, melül melül bakar vizöre, 'Çıplak gezeriz daha iyi' derler...
ÇIPLAĞIM VE KARŞIYIM
PETA'nın çekimleri pek ünlüydü zamanında ama entelektüel boyutta ciddi şekilde tartışıldığını ve eleştirildiğini de hatırlıyorum ABD'de.
'Soyunmak istiyorlarsa zavallı hayvanları bahane etmesinler' diyenler oluyordu, soyunanlar 'Siz de soyunun madem o kadar ilgilendiniz' gibi ipe sapa gelmeyen cevaplar veriyorlardı. Olan hayvanlara oluyor, kürk için soyları tüketilmeye devam ediyordu. 
Bir şey değişti mi onca soyunana rağmen? Hayır!
Son yılların Ukraynalı meşhur aktivist grubu FEMEN mesela, bir türlü anlamadığım şekilde neyi protesto etmek istiyorlarsa, memelerini açıveriyorlar. İstanbul'da da denediler, birçok farklı ülkede de. Polis tarafından gözaltına alınıp, serbest bırakılıyorlar, gazeteler de pek seviyorlar bu protesto biçimini. Nedense 'neden' soyundukları hatırlanmıyor bir süre sonra.  
Gelelim bizim kürtaj sorunsalına! Bianet.org'cular ilk bakışta hiç de fena olmayan bir kampanya başlatarak 'Benim bedenim benim kararım' sloganını yaymak istediler, erkekler de destek verdiler. Eline, koluna, alnına, ayaklarına yazan oldu sloganı. Fakat hadise, gazeteci Ayşe Arman'ın sloganı göğüs kafesine yazmasıyla 'teşhir' boyutuna geldi/getirildi. Arman, sıradan iş yapmayan, yapamayan, sıradanlığı lügatinden çıkarmış bir kadın. Kendini teşhir etmek gibi bir derdi, en azından bu oluşumda yok. Ancak gazeteci Cüneyt Özdemir, benim PETA ve FEMEN için kullandığım 'teşhirci' sıfatını Arman'a yakıştırdı geçtiğimiz gün. Arman'ın kendi köşesinde oluşuma destek verdiğini anlattığı yazısını, yarı çıplak fotoğrafıyla desteklemesinin ardından Özdemir, poz veren kadınları fırsatçılık ve teşhircilikle suçladı. Sosyal medya birkaç gündür çalkalanıyor haliyle.
Kafamı kurcalayan sorular bitmek bilmiyor, özellikle de neden kadınlar hep soyunan taraf oluyor? Erkekler sadece uzaktan dalga geçiyor, kafa buluyor ve eleştiriyor. Olay yine anlatmak istediğinden uzaklaşıyor. Ancak Ayşe'nin sayesinde bianet.org'cular kampanyalarını büyük kitlelere duyurmuş oldu; bu önemli.
En çok canımı sıkan, daha önce de söylediğim gibi bu denli önemli bir konuda olayı 'kukuma dokunma devlet baba' sloganıyla sulandıran ve sanki hadisede cinsellik boyutu varmış gibi bir hava yaratılmasına sebep olmaktı. Bu ufak çıplaklık girişimi de Özdemir'in aydın bakışlarında fırsatçılık olarak değerlendirildi, ne yazık.
İŞTE O TWEET'LER

"tvit.jpg"

HAFTALIK
- Murakami'yi bitiremiyorum. Acı çekiyorum ama sevmedim 1Q84'ü, elime alamadım, kucağıma alamadım. Yazın tekrar deneyeceğim. Şimdi elimde 'Yaz Yalanları' var, adını sevdim; bakalım...
- Politikacılar ve ciddi amcalar neden kot giymezler. Yakışmıyor mu? Hiç mi giymiyorlar acaba? Araştırmam lazım. Başbakan giydi mi hiç acaba?
- Venüs geçti gitti güneşin önünden. Defalarca baktım fotoğraflara internetten, doyamadım. Kaçırdıysanız üzülmeyin, 2117'de bir daha geçecek. 
- Karl Lagerfeld'in kedisine bakar mısınız? 'İcat' olarak tweet'lemiş Lagerfeld kediciği.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu

Operasyonlara helikopterli eğitimle hazırlanıyor! Jandarmanın ''hassas burunları''

Uludağ'da aç kalan ayılar oteller bölgesine indi! O anlar kameralara yakalandı