• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Ocak 2012 Cumartesi

İntikam almamak da bir intikam olabilir mi?

Geçtiğimiz hafta atv'de başlayan 'Son' dizisinde kocasının uçak kazasında öldüğünü zannederek kahrolan bir kadının, aslında adamın ölmediğini ve hatta bir başka kadınla birlikte olduğunu öğrenmesiyle şaşkına döndük. Acaba kadın nasıl bir intikam alacak, almalı mı, intikam hangi ısıda yenmelidir?

İntikam alırken insanın yüzünde müstehzi bir de gülümseme olmalıdır diyordu okuduğum bir kitapta. Alan için intikamın zevkli olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan intikam alınan kişiye verilen değeri de göstermez mi intikamın büyüklüğü?
Karşındakine değer vermiyorsan ve bir kazık yediysen, pek de karşılık vermeyebilirsin. Küsersin, surat asarsın, yüz çevirirsin, hayatından siler atarsın...
Ancak bir gönül bağın varsa, seviyorsan ve işin içine bir de aldatılma girdiyse; intikamdan intikam beğenme vaktidir... Çeşitli magazin haberleri yer aldı gazete sayfalarında, çeşitli intikamlar vardı alt metinlerinde.
Deniz Akkaya, hakkında yapılan 'aşk yaşadığına dair' haberleri yorumladı ekranda, kızgınlıkla. Kızının babası Efe Önbilgin'in bilerek ve isteyerek kendini karaladığını söylüyordu. Kısacası Önbilgin, Akkaya'dan intikam alıyordu, hakkında asılsız haberler çıkartarak.
Erol Büyükburç, karısından ayrılmak üzereydi. Ute Hanım, kocasıyla anlaşamadıklarını söylüyor ve ekliyordu, 'Zaten aramızda 16 yaş var. Erol 1936 doğumlu'... İntikam değil miydi bu cümle, bana kalırsa evet intikamdı.
Marc Anthony'ye ne demeli? Eski karısı Jennifer Lopez'in erkek delisi olduğunu açıkladı yine geçen hafta. Tüm bunlar Mars'ın veya başka bir gezegenin uzay boşluğundaki sözüm ona hareketinden mi kaynaklandı acaba? Komik, 'itiraf zamanı geldi' a dostlar; dünyanın sonundan az önce...  Zayıf yerinden vurmak, karşındakinin açığını ortaya çıkarmak kolay bir yöntem.
İntikamın bir de düşünerek yapılanı, üzerine kafa patlatılanı var.
Yine geçen hafta yönetmen Kemal Başbuğ'un karısı Yeşeren Başbuğ kocasından intikam aldı, haber gazetelerde de yer aldı çünkü gayet şık bir yöntem seçmişti hanımefendi. Kocasının varını yoğunu toparlayarak Van'a yollamıştı...
Kemal Başbuğ sinirlense de bu olay üzerine, aradan yıllar geçince karısının aslında ne tatlı bir kadın olduğunu anlayacaktır, kanımca.
'Son' dizisindeki olayın benzeri, çok yakın bir kız arkadaşımın başına geldi. Erkek arkadaşı evine gelip öpmüş koklamış ve yurtdışına seyahate gitmişti. Kafasını dağıtmak ve eğlenmek için kız arkadaşlarıyla bir gece kulübüne giden arkadaşım orada sevgilisi ve yanındaki sarışın kadınla burun buruna gelmişti.
Adam pişkin pişkin kızın yanına gelmiş ve 'Bu saatte burada ne işin var' diye sormuştu bir de!
Dizide Nehir Erdoğan'ın büyük ustalıkla canlandırdığı kadın acaba kocasına neler yapacak, ortada henüz bir aldatma durumu var mı bilmiyoruz ama kocanın yalan söylediği aşikar...
Akıllıca atılan adımları severim ben, yine bir erkek arkadaşımdan bahsetmek istedim. Karısını aldatmıştı, uzun bir mücadeleden sonra da ayrılmışlardı. Erkek arkadaşım aylarca karısından bir hamle bekledi. Acaba nasıl bir intikam alacaktı?
Kadın tam bir cadalozdu ve aylar sonra bana 'Daha vakti var, hiç beklemediği bir zamanda harekete geçeceğim' demişti.
En tuhaf intikam şekli de Karolin Fişekçi'den gelmedi mi sizce de? Aslında ne için Orhan Pamuk'tan intikam aldı diye düşünmeden de edemedim. Birlikteydiler magazincilere göre, o halde Karolin neden onca açıklama yapıp Pamuk'un imajını sarsmıştı? Bilemedim...
Acaba intikam almamak da bir intikam şekli olabilir mi? Karşındaki gardını almışken durmak, umursamamak, intikam almamak değer vermemek olabilir mi?
Özellikle erkekler kendilerinden intikam alan kadınların hala onları sevdiklerini düşünür ve mutlu olurlar; kadın da içten içe peşini bırakmayan adamdan memnundur. 'Eski kocam hep arıyor şekerim, nereden bulacak benim gibi kadını' diyene rastlamıştır bu sayfanın yazarı; 'Adam unutamadı beni bir türlü' diyerek bundan bir gurur malzemesi çıkarana da...
Kendisini aldatan kocasından çaktırmadan intikam alan birini de tanıdım. Kadın 'Ben bileyim yeter' diyordu. 'İntikam soğuk yenen bir yemektir' cümlesi kaç filmde kaç defa tekrarlandı hesaplayamadım; ancak intikamın fazla yenmesinin mideye dokunacağından eminim...
Mideye de zarar, çeneye de...

Kim nasıl söylüyor?
- Atiye:
Heyecandan bayılacak az sonra. Bütün şarkılarda sesinde heyecan var...
- Sıla: Ağlıyor, sürekli ağlayan bir ses. Bana göre değil. Zaten eğer dinleyici ağlmazsa ağzını burnunu kıracak gibi.
- Ajda Pekkan: Öfkeli... Bir türlü geçmiyor öfkesi, kendine öfkeli en çok. Diyetle, sporla, disiplinle geçen günlerine. Bir şarkı söyleyeyim de gününüzü görün!
- Tarkan: Neden kendinden emin değil hala? Tarkanım, gözbebeğim, bir rahat ol...
- Sezen Aksu: Bilgelikten, kasılmaktan, her sözü anlamlıymış gibi söyleme gayretinden fenalık geldi. 'Lay lay lay' diyor, 'Vay be amma da derin anlamı var bu laylayların' diyorlar.
- Hadise: Saçları, kolları ve bacakları yerinden çıkacak, şarkı bittiğinde onun da pili bitecek ve kutusuna kaldırılacak.Bebek gibi.

Haftalık...
- Buika dinliyorum durmadan, anlamadan. Ama ilginç değil mi, müziğin sözlere ihtiyaç duymaması. 'Bir kişinin sanatı kimi zaman acısındadır ve bence kişi bunu soluk alır gibi her anında olduğu gibi anlatmalıdır' demiş Buika... Son albüm 'En Mi Piel' dinlensin, en iyiler bir arada...
- Pedro Alboran dinlediniz mi peki? Buika'nın sesine benziyor. Çok da hoş bir adam...
- Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut'un dergisi 46'nın 'Hayvanlar Özel Sayısı'nın kapağı MediaCat Dergisi tarafından 'yılın en iyi kapağı' seçilmiş. Nasıl bir hayal gücü var Turgut'un dehşete düşüyor insan.
- 'Yok Böyle Dans' bitti, sıra 'Survivor'da. Alp Kırşan'ın gideceği söyleniyor. Acun Ilıcalı, bir iş yaparken diğerinin de alt yapısını hazırlayan müthiş bir televizyoncu oldu.
 Acun'dan özel rica: Cem Ceminay'ı da götürsünler adaya ama geri getirmesinler, bir zahmet...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak