• $15,9557
  • €16,7823
  • 930.988
  • 2396.25
15 Haziran 2013 Cumartesi

‘Chapul-devrim’ yer misiniz?

Kelime yarı Türkçe, yarı İngilizce olarak literatüre girdi, ‘chapulling’ hakkını aramak ve baskıya direnmek anlamında bir fiil oldu. Peki, chapul’un bir ‘böcek yiyeceği’ olduğunu söylesem ne diyeceksiniz? Böcekler için değil tabii…

Aynen şu şekilde ‘Chapul-Feed the revulation’ yani ‘Chapul-devrimi besle’ yazıyordu internet sitesinde! Dedim, “Nedir bu?”; dediler, “Böcek yemi”; dedim, “Ne içindir?”; dediler, “İnsanlık için!”…
Dünyada yaşayan en enerjik ve yararlı hayvan olan çekirgeden elde edilen bir yiyecek, chapul. Önce güzelce öğütülüp un haline getiriliyor; sonra da içine, çikolata, badem, fındık katılarak tatlandırılıyor. Şaka gibi değil mi? Adına da ‘chapul’ denmiş ki ilgimi de adıyla çekti zaten. Pat Crowley, ABD’li bir girişimci, suyla alakadar olmuş önce. Dünyadaki ekolojik dengenin yok olmaya başlaması, su kaynaklarının azalması, nehirlerin kuruması derken, dört ayaklı hayvanların beslenmesinin doğaya en büyük zararı verdiğine şahit olmuş. Pek çok kültürde çekirge ve benzeri börtü böcek yeniyor malum; bana kalırsa deniz ‘böceklerini’ yemekten de pek farkı yok. Elbette ıstakozu çekirgeye tercih ederim ama öyle surat buruşturmaya ve “Iııyy iğrenç” demeye mahal yok.
Çekirgeden oluşan ‘Chapul Bar’ çok lezzetliymiş, sipariş verdim ama yazı bitene kadar elime geçmediği için tam olarak neye benzediğini bilemeyeceğim. 
Çekirge yiyenler tadının bıldırcına benzediğini söylüyorlar. Chapul’un içinde zaten böcek unu var, kıtır kıtır olsa gerek. Güney Amerika ve Meksika’daki pişirme usullerinden ilham alınarak hazırlanıyormuş. 


Dr. Marcel Dicke 2011’de TED konuşmasında, “Neden böcek yemiyoruz?” diye sormuştu, ilginç bir sohbettir, Youtube’dan bakabilirsiniz. ABD ve Avrupa’da böcek türlerinden faydalanmak pek yaygın bir beslenme şekli değil, oysa beslenmenin tamamen öğrenilebilir olduğunu söylüyor Dr. Dicke. Alışkanlıklar değişebilir, gelenekler farklılaşabilir. ABD’de bir zamanlar çiğ balık yeneceğini söyleseler herhalde herkes gülerdi, oysa 1960’ların son çeyreğinde açılan bir sushi restoranının tutmasının ardından dünyada ne kadar popüler oldu çiğ balık, bir düşünün. Noritoshi Kanai, 1966’da Los Angeles’ta ‘Little Tokyo’yu açtığında, hedefi sadece Japon işadamlarıydı. Pat Crowly, yakın zamanda çekirgeden hazırladığı yiyeceğin çok sevileceğini ve gıda sektörünün canlanacağını söylüyor ve herkesi chapul devrimine davet ediyor… Gurme yazar Mehmet Yaşin de bir süre önce Tayland’da deneyimlediği çekirge kızartmasını anlatmıştı. Tadının fındıkla, yanık galeta arası bir şey olduğundan bahsetmiş ve şöyle demişti, “Hali hazırda 1 milyar insan beslenmek için yeterli gıdayı bulamıyor. Yani aç geziyor. Bu rakam her geçen gün biraz daha artıyor. Onun için ülkeler geleceğin kıtlığına çözüm arıyor. Geleceğin yiyecek kaynaklarının başında da böcekler geliyor. Hemen tiksinmeyin ve düşünün. Zaten bir şekilde bu böceklerle iç içe yaşıyor ve tadına bakıyorsunuz. Gece yatakta kaç yüz bin mikroskobik kurtçukla sarmaş dolaş uyuduğunuzu biliyor musunuz? Ya da mantar, kiraz, kayısı, erik yerken kurtçukların da tadına baktığınız aklınıza geliyor mu? Böcek yemekten iğreniyorsunuz da arının balgamı olan balı, kaşık kaşık tüketmekten çekinmiyorsunuz.” Chapul’dan girdik çekirgeden çıktık, meraklıları daha fazla bilgiyi www.chapul.com’dan okuyabilir. 

‘Böcük’ deyip geçme
l Asya ve Afrika’da 2 milyar insan böcek yiyor. 
l Dünyada 1000’in üzerinde yenilebilir böcek çeşidi var. 
l Tırtıl çiftlikleri büyük para kazanıyor. 
l Çekirgede yüzde 75’e varan ölçüde protein var, bu oran kuzu etinde yüzde 20’yi bulmuyor. 
l Böceklerle nasıl yemek yapılır, en güzel böcek yemeği tarifleri, yörelere göre lezzetli böcekler kitaplarını kim yaparsa kazanır, haberiniz olsun.

HAFTALIK... 
l Stilist ve ‘celebrity’ Rachel Zoe'nin oğlu Skyler, bu yıl magazincilerin favori çocuğu. 2 yaşındaki Skyler gerçekten çok sevimli, ancak 41 yaşındaki Rachel anneliği konusunda sürekli eleştiriliyor. Neden oğlunun saçları kız gibiymiş? 
l TOMA deyince aklıma Slazburg’daki tarihi Tomaselli Cafe geliyor, hani şu Mozart’ın her sabah gidip badem sütü içtiği meşhur mekân. TOMA, akıllarda ne travmalar bırakacak bir süre sonra ne yazık…
l Acaba Gezi’de şiddete, gaza, yaşananlara maruz kalanların üzerinde iz kalacak mı? Bana kalırsa gelecek yıl öğretmenlere büyük iş düşecek, çocukları doğru ve bilinçli aydınlatmaları konusunda. Soru soran çocukları geçiştirmek zamanı değil çünkü.
l Zayıflama kitaplarından gına geldiğini hep söylüyorum, Paul McKenna’dan yeni bir kitap; ‘Sizi Zayıflatabilirim’. Dostum sen buraya gel, seni bir haftada dombalak yapabilirim. Para pul da istemem, hayrına…
l Çok hoşuma gitti köpecikler. Şöyle bir başlığı var: Eğer köpekler font olsaydı? Gerçekten çok zeki ve yaratıcı bir çalışma. Sevdiğim yazı fontları, sevdiğim köpekler bir arada. Comic Sans’a bakar mısınız? Seni çirkin seni...
l ‘Kırmızılı kadın’ Ceyda Sungur’a bir selam geldi İtalya’dan. 8 kadın vekil parlamentoya kırmızı giyerek gitti ve Gezi’de yaşananlarla Sungur’un yaşadıklarını protesto etti.
l Bisikletler ne kadar pahalı olmuş! Okul bitince bisiklet alacağım sözü veren babalar yandı. Tablet bilgisayar daha ucuz şaka gibi.
l Babalar Günü yarın, hepsi var olsun; tümünün Babalar Günü kutlu olsun… 

 

 

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Çin'in dünyadan gizlemeye çalıştığı Türk piramitleri! Yasaklı bölge olarak kabul ediliyor

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de