• $13,4222
  • €15,2597
  • 794.375
  • 2042.08
9 Şubat 2013 Cumartesi

Cesar Millan ilişki koçumuz olsun!

Cesar Millan bir köpek psikoloğu, kendine köpek eğitmeni demek istemiyor çünkü bir hayvanın dahi eğitilemeyeceğini ancak davranış bozukluklarının değiştirilebileceğini söylüyor. Nat Geo Wild kanalındaki müthiş programlardan biri de ‘Köpeklere Fısıldayan Adam’. Cesar Millan, ABD’yi baştan ayağa dolaşıp sorunlu köpeklerle tanışıyor ve ‘eğitiyor’. Tüm Türk halkı gibi devamlı belgesel seyrediyorum, sonunda şunu anladım. Davranış bozukluğuna sahip her köpek aslında bir insan tipini temsil ediyor. İnsan-köpek benzetmesi bir kısım okuyucuyu hiddetlendirebilir ama yazıyı sonuna kadar okumadan hüküm vermeyin yazar hakkında.

Hayatını, evlendiği erkeği anlamaya, erkeğin yaptıklarına bir anlam vermeye,  kabalıklarına ve terbiyesizliklerine bahane bulmaya çalışarak geçiren kadınlar tanıdım. Bir nevi Cesar Millancılık yapıyorlar, en azından kendi hayatlarını çekilir kılmak adına. Tespitim şu, aile terbiyesi ve görgüsü alan, özellikle annesi tarafından her yaptığı alkışlanmayan erkek OK’dir ama daha çok tam tersi durumla karşılaşıyoruz. Annelerin prens olarak yetiştirdiği tembel, vicdansız, bencil, sahte prensler bunlar. “Benim oğlum, benim aslan oğlum, aman yorulma suyunu getireyim oğlum, yemeğin hazır oğlum, sana kız mı yok oğlum, Paris Hilton da kim ben sana daha güzelini alacağım oğlum, aman baban duymasın ben sana para veririm oğlum” gibi cümleler tanıdık geliyor mu? Bunlarla yetiştiriyorlar erkek çocuklarını, belki de erkek annelerini bir miktar eğitimden geçirmek lazım ama bu başka bir yazı konusu. Davranış bozukluğu olan erkeklere karşı ne yapılabilir? Bilinçsizce Millancılık oynadığımızı fark ettim, bahsettiğim programı seyrettikçe. 
Kadınlara soralım öyleyse: Kaba, anlayışsız, öfke kontrolü olmayan, bencil, kadını ezmekten zevk alan bir erkek tanıdınız mı? İlla aşk yaşayıp evlenmiş olmanız gerekmiyor. Ailenizde, okulunuzda, mahallenizde, iş hayatınızda mutlaka karşılaştınız. Bir kız arkadaşınızın canı fena halde yandı, iş ortamında canınız sıkıldı, okulda böyle çocuklardan bezdiniz değil mi?

AH ERKEK ANNELERİ!
“Oğlumun hiçbir şeyini eksik etmedim, yemedim yedirdim, neden böyle oldu anlamıyorum” diye soran anneler var, iş işten geçmiş oluyor dizlerini dövmeye başladıklarında. O noktada popoya gazete kağıdı indirmek bir işe yaramayacak hiç denemesinler. Çünkü gerçek hayattan lezzet almak için bir şeylerin eksik bırakılması gerektiğine inananlardanım, oğluna “Mutfaktan gelirken bana da çay getir” diyen anne, bir numaradır kadınlar aleminde! Çünkü o adam, karısına da çay getirmek gibi basit bir insani davranıştan gocunmayacaktır. Aksi gibi durumlarda, işten yorgun argın dönen karısına “Yemek hazır değil mi hâlâ?” diye soran bir tiple karşılaşılıyor. Bir anne oğlunun başında sabaha kadar bekler, aç kalır, kendine bir çöp almaz oğluna harçlık verir; bana sorarsanız iyi etmez. Tıpkı sabahtan akşama kadar köpeğini kucağından bırakmayan, etini, mamasını eksik etmeyen, dünya kadar para bayılıp veterinere taratmaya götüren ama köpeğinin tuhaf davranışlarından şikayet eden hayvansever gibi. Bir yerde yanlış yapılıyor, kocaman bahçeli evler alınıyor köpekli yaşam için, sevgiyse dibine kadar veriliyor ama olmuyor.
Allah hiçbir kadını kaba ve vicdansız bir erkekle imtihan etmesin ama gerçek hayatta çok sayıda örneği var. Kadınlar erkeklerden çok çekiyor! İşte bu kadınlar adına, yetkililere sesleniyor ve Cesar Millan’ın ülkemize davet edilmesini, ilişki ve evlilik koçu, yaşam uzmanı, erkek eğitmeni olarak göreve başlatılmasını rica ediyorum. Kadından sorumlu devlet bakanı da olsun ister bu deli gönül ama bakacağız artık... 

Cesar Millan kim?
1969 doğumlu bir Meksikalı Cesar Millan. Çocukluğu dedesinin çiftliğinde geçmiş ve hayvanlarla henüz küçükken iletişim kurmaya başlamış, annesine “Bir gün dünyanın en iyi köpek eğitmeni olacağım” demiş. Aradan yıllar geçmiş ve yirmilerinin başındayken sınırı kaçak olarak geçip ABD’ye gitmiş, vatandaşlığa kabulü 2009 yılını bulmuş. Limuzin şoförlüğü de dahil pek çok işte çalışmış ama amacına ulaşmış. Yeteneklerine ve sezgilerine olan güveniyle bir köpek psikoloğu olarak kısa sürede tanınmış, hatta ilk müşterisi de oyuncu Jada Pinkett Simith olmuş. 
2002 yılında televizyon programına başlayan Cesar Millan, kanalın en çok seyredilen işine imza atmış. 80 ülkede yayınlanan ‘Köpeklere Fısıldayan Adam’ın başarısının ardından kitaplar gelmiş, dergi çıkarmış, internet sayfası kurmuş ve elbette köpekler için fonlar oluşturulmasına aracılık etmiş. Ödüller gelmiş ardı sıra, çok sevilmiş, sayılmış...
Bugün Yale Üniversitesi’nde, çocukların eğitimi için müfredat hazırlayan biri Casar Millan, ancak hayatında iniş çıkışlar da olmuş elbette. Hayat başarılı insanlar için de zor, “O benim Tibetim, Himalayam” dediği köpeği Daddy, 2010 yılı Şubat ayında ölünce uzun bir yas dönemine girmiş, bir ay sonra karısından boşanmış ve ardından intihara teşebbüs etmiş. İki oğlu için eski karısına ayda 33 bin dolar ödeyen Millan, boşanırken 400 bin dolar değerindeki evini de eski ailesine bırakmış. 
Hayata bağlayan yine köpek aşkı olmuş, yardım etmek, yardımlarının karşılığını almakla hayata tutunan Cesar Millan, Jahira Dar’a âşık olunca da tamamen toparlanmış. Nat Geo Wild tarafından ‘Cesar Millan-Bir Hayat Hikâyesi’ programının gördüğü ilginin ardından yeni bir şova imza atmış: ‘Sürü Lideri’. Henüz ülkemizde gösterilmiyor ama biz ‘Köpeklere Fısıldayan Adam’la uzun bir süre daha idare ederiz. Zira program gerçekten de güzel.

GAY Mİ DEĞİL Mİ?
Cesar Millan’ı araştırırken rastladım www.gay-or-straight.com sitesine. “Ne alakası var?” demeyin! Cesar Millan karısından boşanıp yüklü bir tazminat ödemeye mahkum olunca, anlaşmaya “Asla evilik hakkında konuşulmayacak, bilgi verilmeyecek, fotoğraf paylaşılmayacak” gibi maddeler koydurmuş.  Dolayısıyla da “Gay mi değil mi?” dedikoduları başlamış. İnternet sitesine oy verenlerin ancak yüzde 52’si “Gay” demiş Millan için ve bu rakam elbette bir şey ifade etmiyor. Site eğlenceli, hangi ‘ünlü’ için gay demişler merak ediyorsanız bir göz atın...

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın