• $15,9404
  • €16,7787
  • 932.586
  • 2393.61
1 Haziran 2013 Cumartesi

Çarpıcı kampanya yapmak

Geçtiğimiz hafta bir kampanya daha yapıldı ve ‘Kadına şiddete hayır’ denildi. Ünlü simaların siyah beyaz ve ağızlarında bantla çekilen fotoğrafları acaba ne kadar etkili oluyor? Etkiden bahsedince Eşitlikçi Kürt Erkekleri’nin cesaretine bakmak lazım…

Hafta içinde ünlü isimler ‘Alo 183-Hayat Kurtarır-Kadına Şiddete Son’ kampanyası için bir araya geldiler. Çekilen fotoğraflar basında çokça yer aldı, yapılan çalışmanın ne kadar etkili olduğunu merak ediyorum doğrusu. Derken yine hafta içi, bir ay önce popüler bir internet sitesinde yer alan habere rastladım. Haber, ‘Eşitlikçi Kürt Erkekleri’nden bahsediyordu. Kürt erkeklerin Facebook sayfasında yer alan fotoğraflarında kadın kıyafetleriyle yer almalarını çok cesur buldum. 
Hadisenin kaynağı şu; Nisan 2012’de İran’ın Kürdistan bölgesinde yer alan Merivan şehrinde güvenlik güçleri, bir adamı cezalandırma amacıyla başörtüsü ve kadın kıyafetleri giydirip, sokakta dolaştırarak teşhir etmişti. Ardından yerel mahkeme bu cezalandırmanın üç kişiye daha uygulanmasına karar vermişti. Sonuçta da kadın-erkek birçok insan bu uygulamaya isyan etmiş ve tepki göstermişlerdi. 
‘Kurd Men For Equality-Eşitlikçi Kürt Erkekleri’ Facebook sayfasında o dönem birçok Kürt erkeği kadın kıyafetleri içinde fotoğraf çekip paylaşarak, “Kadın olmak, herhangi birini aşağılama ya da cezalandırma aracı olarak kullanılamaz” demişlerdi.
İlgimi çeken fotoğrafın sahibi Namo, şöyle demiş; “Kadınlığa olan inancımı ve desteğimi göstermek ve onların tarih boyunca ‘erkek’ elinden çektiği acılar ve eziyet adına… Geçtiğimiz günlerde aptal bir hakimin aldığı kararı; bir insanı kadın kıyafetlerine sokarak cezalandırmasını, bu kararın, toplumumuzun yarısını ve dünya nüfusunun en az yarsını oluşturan kadınlara karşı içerdiği mantıksızlığı, zalimliği ve zorbalığı, kınamak için birlik olmalıyız. Ben kadınlığı elimden gelen şekilde destekliyorum.”
Cesaret! Kampanyalarımızda eksik olan bu işte. Dayak yiyen kadını dayak yemiş gibi gösteren fotoğraflar acaba ne kadar etkili? Umarım etkilidir ve umarım fotoğrafları gören dayakçı erkek kendine çeki düzen veriyordur. 
Reklam kampanyalarını düzenleyenlerin, fotoğrafçıların, metin yazarlarının biraz sıkı çalışması gerekmez mi? Bakınız en son, içki yasağından sonra ne kadar yaratıcı reklamlar yer aldı gazetelerde. Belki de ihtiyacımız olan biraz sıkıya gelmek ve imkânların kısıtlanmasıdır. Ne dersiniz?

Yılın çifti
35 yıldır aynı kıyafetleri giyen karı-koca internet fenomeni oldu. Nancy ve Donald evlendiklerinden bu yana aynı kıyafetleri giyiyorlarmış. Sahneye çıkan ve sahnede giydikleri kostümleri zaman içinde özel hayatlarına yansıtan çift, fotoğraflarını internette paylaşınca “en çok merak edilen” insanlar olmuşlar. Nancy kendi diktiği kıyafetlerle işe başlamış. Sonrasında hazır giyime yönelmiş ve üzerlerine olan kıyafetleri almaya başlamışlar, kadın-erkek kostümü demeden.

Menoreksiya!
Bakın yeni bir ‘hastalık’ bu, ben keşfettim! Model Miles Davis Moody (ne kadar yaratıcı bir isim) bahsetmiş bu takıntıdan! Menoraksiya’yı ‘sıkı erkek’ olabilmek diye çevirebiliriz. Yemeğine dikkat eden, durmadan spor yapan, vücudunu sergilemekten hoşlanan erkekler bunlar. Moody, transseksüel şarkıcı RuPaul’un ‘Lick It Lollipop’ klibinde yer aldıktan sonra çok popüler olmuş ve özellikle gay dünyasının sarsmıştı. Menoreksiya’yı da geçirelim literatüre ve bakalım bizim memlekette kimler var bu takıntıya sahip?

Haftalık... Haftalık...
- Hazal Kaya, ABD’ye gitmiş ve hayranlarına bir süre Twitter’da olamayacağını duyurmuş. Hayranları hiç üzülmesin mutlaka oralardan fotoğraf ekleyecek ve bilgi verecektir. Bakın görün…
- Avustralya ‘en yaşanılır ülke’ seçildi. En sonuncu ülkeden bahsetmek istemiyorum zira hepimizin canı acıyor. Sidney’de şahane kuzenlerim var, bir plan yapmalı okyanus ötesine…
- Bakan Fatma Şahin, yetim başı okşamanın öbür tarafa EFT yapmak olduğunu söylemiş. Anlayan var mı? Cennete gitmenin yollarını mı söylüyor Bakan Şahin? Bir çocuğu başını okşayınca bunun sevap olacağını hesap ederek elini uzatan birinin gidecek yeri yok bana kalırsa sayın Bakan…
- Burak Özçivit arabalardan bıktığını söylemiş. Uzay gemileriyle ilgilensin o halde…
- Muhteşem Yüzyıl, NTV radyodan yayınlanıyor, sesli ve anlatımlı olarak; bayıldım.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister