• $9,2375
  • €10,8001
  • 530.575
  • 1432.8
25 Mayıs 2013 Cumartesi

Benzemez kimse sana…

l Mary Todd, Yay’dır, Abraham Lincoln Kova. Kimilerine göre çok uyumsuz bir karı-koca; tartışmanın eksik olmadığı bir evleri varmış. “Yay kadınının iktidar hırsı yok” denir ama külliyen yalan; Mary Todd, First Lady olmayı da Beyaz Saray’ı da gayet sevmiştir. 
l Hayrünnisa Gül, Aslan’dır, Abdullah Gül Akrep. Onları tanıyan herkesin ortak düşüncesi uyumlu oldukları. Aslan ve Akrep aynı evde; düşünmesi bile heyecanlı aslında. Hayrünnisa Hanım, bir Aslan olarak yaşadığı yeri güzel görmek isteyen bir kadın. Çok eleştiri aldıkları için Köşk’e uzun zaman elini sürmedi ama sonunda dayanamadı, tadilata girişti.  
l Mary Todd, o yıllar için geç sayılacak bir yaşta, 23’ünde evlendi Abraham Lincoln ile. Lincoln’un evlilik dolayısıyla pişman olduğu, o dönem bir dostuna yazdığı mektupla ortaya çıkmıştır. Pişmanlık içindeki Lincoln, Mary Todd’a duygularını açtığında, ağlaması ve çok üzülmesi neticesinde ayrılıktan vazgeçmiştir. Ancak Beyaz Saray kaynakları Abraham Lincoln’ün, “Çok güzel bir kadındı gençken ve görür görmez âşık oldum, aşkımdan da hiç vazgeçmedim” dediğini yazar. Fotoğraflar ortada, “Güzel mi?” siz karar verin. Abraham Lincoln de yakışıklı sayılmaz elbette, Daniel Day Lewis elinden geleni yaptı ama ııhh. 
l Abdullah Gül ile Hayrünnisa Hanım’ın birbirlerini görür görmez sevdikleri söyleniyor. 15 yaşında evlenen Hayrünnisa Hanım, okulu bırakarak, kendinden 15 yaş büyük Abdullah Bey ile evlenmiş ve çok genç yaşta anne olmuştur. Birbirlerine hâlâ aşkla bakarlar. Bir özel sohbetimizde Akrep burcu olduğumu söylediğimde, “O halde siz de acaba bir Aslan’la mı evlenseniz?” diye, tüyo da vermiştir. Abdullah Bey’in George Clooney’e benzerliği malum; Hanımefendi de gayet güzeldir, yakinen biliyorum. Göründüğü kadar kilolu değil ve cildi müthiş.
l Mary Todd, iyi bir ailenin kızıdır, sanatla, edebiyatla çok ilgilidir. Yüzlerce kitap okuduğu bilinir. Görgülüdür, eğitimlidir, hatta bu yüzden de kocasıyla ters düştüğü, kimi zaman küçümsediği bile söylenir. Ülkesinin çıkarları ve geleceği için parlamentoyu karşısına almaktan çekinmemiştir. 
l Hayrünnisa Hanım da iyi bir ailenin kızıdır, okulu bıraksa da, ilerleyen yaşlarda üniversiteye kayıt yaptırmış ve bilindiği üzere başörtüyle okula alınmayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuştur. Ülkesi için, ülkesini Avrupa’ya şikâyet etmiştir; hakkını sonuna kadar arar.
l Mary Todd, dört erkek çocuk dünyaya getirmiştir ancak ikisini küçük yaşta tüberkülozdan, birini de 18 yaşında ateşli bir hastalıktan dolayı kaybetmiştir. Çocuklarını kaybetmek onda derin üzüntülere sebep olmuştur.
l Hayrünnisa Hanım, üç çocuk annesidir ve bir torunu vardır. Çocuklarını çok iyi yetiştirmiştir, çocuklarla alakalı pek çok kampanyada aktif olarak görev almaktadır. 
l Mary Todd, Fransızca bilir; Hayrünnisa Hanım, Arapça...
l Mary Todd migrenle başlayan hastalıklar silsilesiyle ölene dek mücadele etmiştir. Kimi kaynaklara göre bipolar bozukluğu vardır, kimilerine göre şizofrenisi. İntihara teşebbüs ettiğini söyler bazı kaynaklar. 
l Mary Todd liberaldir, ailesiyle birlikte zamanın ‘Whig-Liberal’ partisi üyesidir. Parlamentonun üstünlüğünü savunan, siyasi hürriyetten ve ticarette serbestlikten yana kişilerdir Whig’ler. Hayrünnisa Hanım için liberal der miyiz? Karışmam ben, neticede siyasi bir yazı değil bu.
l İkisi de kocalarının yanında mücadele etmiş, zorluklarla karşılaşmış cesur kadınlardır. Mary Todd’un cesareti hastalıklarından kaynaklanır, Hayrünnisa Hanım’ınki kendine güvenden.
l Mary Todd minnacık bir kadındır; 1,58’dir. Hayrünnisa Hanım, gayet boylu bosludur. 
l Mary Todd, kılık-kıyafete ciddi paralar harcamıştır. Gösterişli kıyafetleri sevmiş, kocasını kaybettikten sonra her zaman siyah giyse de, danteli, desenleri, çiçekleri, şapkaları eksik etmemiştir. Kimileri çok rüküş, kimileri korkunç bulur kıyafet seçimlerini. Beğeneni pek yoktur.
l Hayrünnisa Hanım, özel diktirir kıyafetlerini. Davetlerde, resepsiyonlarda iddialı kıyafetler giyer. Ayakkab ı, kumaş ve etek kesimi eleştirilse de, yüzlerce muhafazakâr kadının idolü olmuştur. Nereden alışveriş yapsa, o mağaza trend olur.

Haftalık...  Haftalık...

l Yolanthe Yabu, Colanthe Kabu, Kobante Cubu… Nedir bu kadının adı ve neden her gün röportajları yayınlanır? Yeni Ivana Sert mi? Sanırım geçen gün bir kanalda sabah kuşağında göbek atarken gördüm ikisini; bu gözler bunu hak etmiyor…
l Neden eşcinsel erkekler cinsel yönelimini açıklar ama kadınlar sessiz kalır? Erkekler daha fazla kendine güveniyor olabilir mi? Ya da memlekette kadın eşcinsellere erkeklere olduğu kadar tolerans tanınmaz mı?
l Bu hafta Lösemili Çocuklar Haftası, Dr. Üstün Ezer’i yaptıkları, yapacakları ve emekleri için kutluyorum. Ve çığlık atıyorum ben de, söylemek yetmiyor bazen; lösemi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Lütfen destek olun…

 

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor