• $15,9311
  • €16,8562
  • 941.299
  • 2393.61
18 Haziran 2011 Cumartesi

Aşk neye benzer?

Herkese, her şehre, mevsime, hatta kişinin gün içindeki ruh haline göre bile değişiklik gösterir aşk. Geçen hafta tarifi yoktur dedim, bu hafta aşkın neye benzediğini anlatacağım. Ama bu defa aşkla eğlenelim istiyorum, ayrıca bilenler bilmeyenlere anlatsın bir zahmet.
İlk aşkım, ilkokuldaki basketbol antrenörümdü, son aşkım eski bir milli basketbolcu. Kendi adıma istikrarlı bir aşk hayatım olduğunu söyleyebilirim.
İstikrarsız aşklar üzerine ihtisas yapan arkadaşlarımın aşk hayatlarını çok eğlenceli bulurum, onlar ağlar, dertlenir, ben içten içe dalgamı geçerim.
Hayatı boyunca aristokrat olduğu için gurur duyan, halktan olanları küçümseyen bir kız arkadaşım galeri sahibi bir Kayserili adama aşık olmuştu. Eski kocasının sonradan görme olduğunu düşünürken -ki asla değildi, sadece biraz maçoydu- son sevgilisinin arabasında arabesk dinlemesine ilk başlarda kafayı takmıyordu, hatta enteresan buluyordu. İdil Biret konserinden Fazıl Say'a, oradan New York'a filarmoni konserine koşturan kadına bir baktım; İbrahim Tatlıses'in çalıştığı gece kulübüne gidiyor! Ertesi gün telefonda bana dert yanmıştı, 'Şekerim, benimki çok kıskanç, fazla ilgilendiler diye garsonları şikayet edip kovdurdu'... Bir sonraki gün derdi başkaydı, 'Şekerim, benimki beni takip ettirmiş, kuaföre gidiyorum demiştim ama son anda fikrimi değiştirip masaja gitmiştim. Masörümü paralamış'...
Şimdi bu adamın 'yeri geldiğinde' kadına bir tokat atması sizi şaşırtır mı? Beni şaşırtmadı, aşkından ağlayan arkadaşımın haline bakıp üzülür gibi yapmış ama en çok aşkın düştüğü duruma acımıştım.
Aşk ilk günlerinde güzel ve tarifsizdir, azalmaya ve şekil değiştirmeye başlayınca, o şeklin neye benzediği de ortaya çıkınca hemen durumu kavramak lazım, ya toz olacaksın o aşktan, ya da yakasına iyice yapışacaksın. Ne yazık ki genellikle ilk durum ortaya çıkıyor, toz olmak gerekiyor. Zaten aşk toz duman ediyor, ateşiyle yananı. Geride kalan yeteneği varsa şair oluyor, şanslıysa kilo veriyor, terk edenden önce yeniden aşık oluyor.

KADIN İNTİHAR ETMİŞ!

Bir başka kız arkadaşım bir türlü karısından boşanmayan sevgilisinin evlenememelerinin sebebi olarak her ay uydurduğu bahaneleri anlatırdı. 'Kadın asla boşanmam demiş, her şeyini elinden alırım demiş, en kötüsü de çocukları göstermem demiş',  'Kadın çok hastalanmış, doktor asla üzülmesin demiş, kadının annesi de hastalanmış tabii, çocuklar da perişan olmuş', 'Kadın intihar etmiş, bileklerini kesmiş', 'Kadın, senden sonra yaşayamam, ben senin karın olarak ölmek istiyorum, bari bunu elimden alma demiş'... Adam tam bir rezildi ve üstüne üstlük kötü bir yalancıydı ama arkadaşım körü körüne aşıktı ve aşk, bu ilişkide bana hiç de aşk olarak görünmüyordu. Bu düpedüz saçmalıktı. Arkadaşım inat etmişti, adam onun olacaktı. Ancak inat eden diğer kadını da unutmamak lazımdı ve bir kazanan vardı, o da paylaşılmadığını düşünen adamdı!

AŞKIN KAÇ KARAT?

Kocası istiyor diye başka bir kadınla yatağa giren bir arkadaşımın bahanesi şöyleydi, 'Aşk insana neler yaptırıyor bilemezsin!'. Oysa o duruma razı gelmesindeki sebep, parmağındaki bilmem kaç karatlık elmas yüzüktü. Adam bir hayli zengindi, kadın da paraya tapıyordu.
Peki, kocasına sinirlendiği için başka biriyle yatan kadın için aşk neredeydi, 'Aşktan' demişti. Aşktan sebep aldatır mıydı insan? Arkadaşım aldattıktan sonra kocasının ona daha iyi davrandığını da söylemişti, içinde boynuz geçen bir de atasözü eşliğinde!
'Kız arkadaşlarımdan neden nefret ettim' başlıklı bir yazı yazmaya karar verdim ansızın, bir hafta bekleyin burada...

NOT: Bugünlerde gündemde aşk yok, aşkı ancak 'Bir haftalık seviyeli aşkları sona erdi' şeklinde magazinde yer alan 'ünlü'ler sayesinde hisseder olduk. 'Sadece arkadaşız' diyenlerin evlenmelerine de anlam veremedik, aşkından ölenlerin bir gün sonra yeni aşklara yelken açmalarını da dehşetle izledik. 
NOT 2: Kafası karışanlar için yazdım bu yazıyı, aşk sizi sinirlendiren, midenizi altüst eden, rezil bir duygudur, bilin de öyle yaşayın. Ve eğer hala aşık olmak istiyorsanız, aşktan kaçın. O sizi bulacaktır...

Aşığa her gün balayı
Bana kalırsa deliye her gün bayram hesabı, evli çiftlere her yıl balayı olmalı. Öyle evlilik yıldönümü falan kesmez beni, 'Bir demet çiçek, bir öpücük, sevgi dolu bir güzel söz yeter' diyemeyenlerdenim, kusura bakmayın. Yeni evlenenlere ve evliliklerini tutku, aşk ve bitmeyen bir arkadaşlık çerçevesinde yaşamak isteyenlere iki otel önereceğim. Evlendik artık, oldu bitti, yapacak ne kaldı demiyorsunuz ve derhal valizleri toplayıp, balayına gidiyorsunuz. Dünyanın bir çok ülkesinden de evli çiftlerin geldiği Adam & Eve'deki balayı süitini ve hazırlanan sürprizleri gördükten sonra, tüm hayatımı balayında geçirmeye karar verdim. Aşk da emek ister, evlik de. Heyecan yaşatılabilen bir duygudur ve durduk yere de gelişmez ve büyümez. Hillside Beach Club da ikinci önerim. Kendiniz için yaşayın bu yıl...

HAFTALIK
l Sibel Kekilli bir ABD dizisinde rol aldı ve bu haber özelikle internet sitelerinde 'Sibel soyunarak Hollywood'a girdi' şeklinde yer buldu. Kekilli, HBO kanalında yayınlanan George R.R. Martin'in 'A Song of Ice and Fire' (Buz ve Ateşin Şarkısı) adlı fantastik roman serisinden uyarlanan 'Game of Thrones' adlı dizinin 9 ve 10'uncu bölümleri için kamera karşısına geçti. Bunun da 'soyunmak' başlığı ile bir arada kullanılmayacak kadar büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. 
l Alışveriş tüyoları vereceğim; özel bir tabanı olan ve pişirilerek üretilen Shulong ayakkabılar şahane kaçırmayın, Marc by Marc Jacobs açıldı İstinye Park'ta, çantalar 'olay'; ayrıca ay sonuna kadar www.shop.vakkorama.com.tr adresinden 150 lira ve üzeri alışveriş yapanlar kokulu mum kazanacakmış...
l Babalar Günü kutlu olsun, babalar mutlu olsun, başımızın tacı olsun, anne kadar fedakar, cefakar ve sevgi dolu babalar hayatımızdan eksik olmasın. Yanlarında olamadık diye gücenmesinler ve onları çok sevdiğimizi, herkesten çok sevdiğimizi hiç unutmasınlar. İmza: Cunda'da dört gözle kızını bekleyen babasını çok seven ama çok çalıştığı için babasının yanına gidemeyen bedbaht bir kız...

Benim şansım, 'Onur'um, babam... Ben ona bakarken içim titrer, o bana bakmaya doyamaz, bilen bilir; baba ve kızının aşkı tarif edilemez. 
Eşsizdir çünkü...

"baba.jpg"

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister